İSO, açıkladı: İmalat sektöründe iyileşme var

İMALAT SANAYİ:
İSO, açıkladı:  İmalat sektöründe iyileşme var

PMI, 2015 yılının en yüksek değeri olan 50.9’a yükseldi. Üretim, yeni siparişler ve istihdamda Ekim ayına göre artış kaydedildi. Enflasyonist baskılar son dört ayın en düşük düzeyine geriledi.
İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Markit’ten elde edilen son PMI™ anket verileri, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarının 2015 yılının sona çeyreğinde iyileştiğine işaret etti. İyileşme hem seçimlerin sona ermesinden hem de iç ve dış pazarlardaki toparlanmadan kaynaklandı. Türk imalatçılar tarafından alınan yeni sipariş hacmi 2015 yılı boyunca ilk kez Kasım’da artış kaydetti.
İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), imalat sanayinin kaydettiği performansı sergilemek amacıyla tasarlanmış tek rakamlı, bileşik performans göstergesi. 50.0 değerinin üzerinde ölçülen tüm rakamlar sektörde genel anlamda iyileşmeye işaret ediyor. Bu bilgiler ışığında İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, Kasım’da kritik eşik değer 50.0’nin üzerine çıkarak 50.9’a yükselerek iyileşme yaşandığını gösterdi.
Alınan yeni siparişlerdeki büyüme hızı yavaş olmakla birlikte 2014 yılının Kasım ayından beri ölçülen en yüksek değerde kaydedildi. Firmalar, yurtdışından alınan yeni iş hacmindeki artışın Türk lirasındaki değer kaybının sağladığı rekabet gücü artışına bağladılar. Yeni siparişlerdeki toparlanma imalat üretimine de yansıdı. 2015 yılının başından beri daralan üretim, Kasım ayında ılımlı ve uzun dönem  ortalamasına yakın düzeyde artış kaydetti. Türk imalatçılar iki ay aradan sonra Kasım ayında satın alma faaliyetlerini artırdılar. Üstelik Kasım’da ölçülen artış hızı Mayıs’tan beri görülen en yüksek düzeyde gerçekleşti. Girdi stokları önceki aya kıyasla değişmezken bazı firmalar bunun verimlilik artışından kaynaklandığını ifade ettiler.
İstanbul imalatçılarınınsorunları ise varlığınısürdürdü
Anket verilerine göre İstanbul imalatçıları 2015 yılının sonlarına doğru faaliyet koşullarında bozulma yaşandığını ifade ettiler. Birikmiş işlerdeki düşüş, hız keserek de olsa devam etti. Yeni siparişlerdeki gerilemenin bir yansıması olarak İstanbul imalatçılarının satın alma faaliyetleri Kasım da dahil olmak üzere üst üste 11 aydır daraldı. Bu da imalat sektörünün üretim öncesi stoklarında düşüşe neden oldu. Kasım anketinde ortaya çıkan olumlu gelişme ise imalatçıların istihdamı son üç ay içerisinde iki kez artırmaları oldu. Üstelik istihdamdaki artış Şubat’tan beri gözlenen en yüksek düzeyde gerçekleşti. Son dönemde Türk Lirası’nda yaşanan değer kazancının yansıması olarak girdi fiyatları enflasyonu Kasım ayında belirgin bir şekilde yavaşladı ve son iki buçuk yılın ikinci en düşük düzeyine geriledi. İstanbul İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ekim ayında 47.2 olarak ölçülürken Kasım’da 49.3’e yükseldi. Endeks, son 11 aydır kritik eşik değer 50’nin altında bulunmakla beraber Kasım ayında yılın en yüksek düzeyine yükselerek imalat sektöründeki bozulmanın marjinal düzeyde yaşandığına işaret etti. PMI endeksinin yıl başından beri ortalaması 48.2 düzeyinde bulunuyor. Girdi fiyatları enflasyonu Kasım ayında Ocak ayından beri gözlenen en düşük seviyeye geriledi.
Çin, üretici ünvanını Malezya’ya kaptırdı Türkiye ise Avrupa’nın üretim üssü oldu

Altyapı yatırımları ve coğrafi konumu Türkiye’yi güçlendirdi

Maliyet kalemlerini işçilik maliyeti, endüstriyel koşullar ve inşaat maliyeti gibi unsurlar oluşturuyor. Büyük firmalar için üretim üssü olacak ülkenin; doğal afet, ekonomik risk, enerji riski ve kurumsal risk gibi sahip olduğu riskler yüzde 20 oranında önem arz ediyor. Türkiye’nin üretim süreçlerinde inovasyon ve teknolojiye yatırım yaparak büyük üretici firmaların stratejik planlamalarında yeralabileceğinin altını çizen Gönden; “Üretimle beraber lojistik gayrimenkul pazarı da aynı şekilde beslenecektir ve bu gayrimenkul pazarına yeni dinamikler kazandırıp çok önemli bir ivme ortaya koyacaktır”  dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
İlgili Haberler

banner216