REEL SEKTÖR:
'Türk Patent Kurumunun yaptığı indirimle başvurular artacak”
Buna göre;

- Patent, marka ve tasarım başvuru, tescil, yenileme ve devir
- Patent, marka, tasarım karara itiraz
- Faydalı model yıllık sicil kayıt işlemlerinde Türk Patent Kurum ücretinde yaklaşık yüzde 40, işlemin toplam ücretinde ise yüzde 25’e yakın indirimler yapıldı.

Ayrıca koruma süresinin sona erdiği tarihten itibaren 6 aylık süre içinde yapılacak marka ve tasarım yenileme işlemleri için talep edilen ek ücret miktarı 5 TL olarak belirlendi. Patent ve faydalı model için vadesinde ödenmemiş yıllık ücretlerde alınacak ek ücret miktarı 1 TL olarak belirlendi.
Defans Patent Kurucusu, Marka ve Patent Vekili Avukat Eşref Borça, 2018 yılının Mayıs ayından beri sektörde başlayan durgunluğun, Türk Patent Kurumu’nun Resmi Harç ve Hizmet Bedelleri’nde yaptığı indirimlerle hareketleneceğini söyledi: “2017 yılında toplam 121.108 adet marka tescil başvuru yapılmıştı. 2018 yılının ilk 7 ayında 69.221 marka tescil başvurusu yapıldı. Harç ücretlerinde yapılan indirimle yaşanacak hareketlilikle birlikte, 2018 yılsonunda 130.000 adet marka tescili başvurusu olacağını öngörüyoruz. Bu tahmin beklendiği gibi gerçekleşirse sektörde yüzde 8’lik bir büyüme olacaktır.”
Borça, Hükümet tarafından yapılan bu indirimin özellikle markalaşmak isteyen KOBİ’ler tarafından değerlendirilmesi gerektiğini ve bekledikleri Sınai ve Mülki Haklar ile ilgili yatırımlarını yapmaları için bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner227

banner223

banner216

banner229

FKB’de Ahmet Duman dönemi başladı
Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB) 20 Eylül 2018 tarihinde gerçekleşen Yönetim Kurulu toplantısında,...

Haberi Oku