banner459

banner345

banner457

banner458

banner402

01.06.2019, 08:00 5022

5 Adımda Kurumlarda Performans Kültürü Nasıl Oluşturulur?

Artık başarılı ve yüksek performanslı bir şirket için performans kültürü oluşturmanın zamanı geldi. Bunun için ayrıntılara bakmanın tam zamanı. Kuruluşunuzda yüksek performanslı bir kültür oluşturmak için atabileceğiniz 5 anahtar adım aşağıdaki gibidir:

1-Sürekli (çevrimiçi) geribildirim
Yıllık inceleme ve geri bildirim performansı günleri geride kalmıştır. Çalışanlara belirli bir projedeki performanslarına veya belli aşamaya gelmiş durumlarına bakarak geri bildirimde bulunabilirsiniz. Bu gerçek zamanlı geri bildirim, çalışanların şimdi nerede mükemmel olduklarını ve hangi alanlarda gelişebileceklerini anlamalarını sağlar. Hedefe ulaşmak amacıyla çalışanlara sürekli geri bildirim sağlamak için çevrimiçi araçlar, bunu her zamankinden daha kolay hale getirmektedir.

2-Hedef belirleme (hem kişisel hem de kurumsal hedefler)
Hedef olmadan, hiçbir yere gidilmemektedir. Hedefler bir yol haritası gibidir. Hedef olmadan, nerede olduğunuzu bilemezsiniz. Bu nedenle hem kişisel hem de kurumsal hedefler önemlidir. Çalışanlarınızın her birinin kişisel bir hedefi olmalı ve bir kuruluş olarak şirketinizin uzun vadeli bir hedefi olmalıdır.
Net, makul ve ulaşılabilir hedefler koymak, hem yöneticilerin hem de çalışanların bir hedefe odaklanmasına yardımcı olur. Ve bu hedeflere ulaştığınızda, herkes kendini iyi hissedecek ve performanslarının geliştiğini bileceklerdir.

3-Güçlü yönlere odaklanın
Bir şirket olarak gelişmeye çalışırken kuruluşunuzun veya bireysel çalışanların zayıf yönlerine odaklanmak kolaydır. Çalışanlarınızın zayıf yönlerine odaklanırsanız ve nerede başarısız olduklarını anlamalarını sağlamaya çalışırsanız, somurtkan ve küstah olurlar. Saldırılıyor gibi hissedecekler ve olumsuz tepki vereceklerdir.
Dolayısıyla kuruluşunuzdaki zayıf noktalara odaklanmayın. Mükemmel olduğunuz yere odaklanın ve çalışanlarınızı en güçlü alanlarda ne kadar iyi yaptıklarından bahsederek oluşturmaya çalışın.

4-Herkes için eğitim ve koçluk
Sadece en iyi yeteneğinize yatırım yapmak bir hatadır. Meselenin gerçeği, en yüksek performanslı çalışanlarınızın muhtemelen bu kadar koçluğa veya eğitime ihtiyaç duymamasıdır! Elbette herkes daha fazla uygulamalı eğitimden faydalanabilir ancak en iyi çalışanlarınız muhtemelen kendi başlarına gayet iyi durumdalar.
En iyi 5 çalışanınızın yüzde 10 daha etkili hale gelmesini mi yoksa 50 çalışanınızın yüzde 10 daha etkili olmasını mı istiyorsunuz?
Tüm çalışanlarınıza aynı araçları ve eğitim fırsatlarını sunarak iş performansınızı çarpıcı biçimde artırabilirsiniz. Bu yüzden sadece en iyi yeteneklere odaklanmayın. Şirketinizdeki her çalışanın kendilerini bir personel olarak ve bir kişi olarak geliştirme fırsatına sahip olduğundan emin olun.

5-Bilgi paylaşımı
Bir yönetici veya yönetici adayı olarak, şirketin performansı veya geleceği ile ilgili bilgi sahibi olmak kolaydır. Ancak her zaman iyi haberleri paylaşmasanız bile çalışanlarınızla açık olmak çok daha iyi bir seçimdir.
Bilgilerin çalışanlarınızla serbestçe paylaşılması bir açıklık kültürünü teşvik eder ve şirketiniz mücadele etse bile, çalışanlar onlarla karşı karşıya kaldığınız zorluklar konusunda dürüst olduğunuzu takdir edecektir.

Yani, çalışanlarınızı karanlıkta tutmayın!

Yorumlar (0)