banner402

banner468

banner457

banner458

banner345

Yüz yüze eğitim tercih oranı yüzde 72

Kaspersky’nin anketine göre, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesinde uzaktan eğitime geçen çocukların yarısından fazlası yüz yüze eğitimi tercih ediyor.

BİLİŞİM PANO 05.10.2021, 13:21 24.10.2021, 11:04
22542
Yüz yüze eğitim tercih oranı yüzde 72

Kaspersky’nin yakın tarihli ‘Covid döneminde dijital eğitim’ anketine göre, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesinde pandemi nedeniyle uzaktan eğitime geçen çocukların yarısından fazlası yüz yüze eğitimi tercih ediyor. Türkiye’de bu oran yüzde 72 seviyesinde.
Araştırmaya göre Türkiye’deki öğrenciler uzaktan eğitim sırasında en çok akranlarıyla yüz yüze iletişimin eksikliğinden şikayet ettiler (yüzde 72). Katılımcıların çoğu ekran karşısında çok fazla zaman harcamak zorunda kaldıkları (yüzde 78) ve sıkça yaşanan teknik sorunlar yüzünden (yüzde 44) çevrimiçi öğrenmeyi sevmediğini ifade etti. Öğrencilerin yüzde 50’si uzaktan eğitimle dersi anlamanın çevrimdışı öğrenime kıyasla daha zor olduğunu söylerken yüzde 28’i uzaktan öğrenmeyi daha çok sevdiğini belirtti.
Pandemi sırasında uzaktan öğrenmeye geçiş; çocuklar, ebeveynler ve öğretmenler açısından büyük zorlukları beraberinde getirdi. Kaspersky Türkiye Pazarlama Müdürü Ünsal Yurdakonar, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Uzaktan eğitim büyük ihtimalle bir dereceye kadar yüz yüze eğitimin yerini almaya devam edecek. Araştırmamıza göre ebeveynler ve çocuklar çevrimdışı eğitimi tercih ediyor olsa da çeşitli dijital ve etkileşimli unsurları eğitim sürecine dahil etmek, çocukların ve ebeveynlerinin yanı sıra öğretmenlerin de dijital okuryazarlık düzeylerini geliştirmeye önem vermek gerekiyor.”
Türkiye’de çocukların uzaktan eğitimde en zorlandığı dersler matematik (yüzde 48), fizik (yüzde 40), kimya ve yabancı dil oldu (yüzde 28). Ebeveynlerin yüzde 76’sı pandemiden sonra bu öğrenme biçimine devam etmek istemediğini belirtirken; yüzde 62’si eğitim kalitesinde genel düşüşü ana dezavantaj olarak gördüğünü belirtti.
Gazeteci ve Eğitim Yazarı Abbas Güçlü ise şu sözleri ifade etti: “20 aydır devam eden uzaktan eğitim, öğrencilerde teknolojik bıkkınlık yaşatmaya başladı. Gelecekte eğitimin robot öğretmenlerle yapılması gündeme geliyor. Orta ve uzun vadede teknoloji bu yöne evrilebilecek olsa da bu noktada tüm odağı dijitale vermeden eğitim ve öğretimin dengede tutulması büyük önem taşıyor. Bunun başarılamadığı noktada günde 7-8 saatten fazla teknolojik cihazlara maruz kalan öğrencilerde teknolojik bıkkınlık ve isteksizlik yaratacağı göz ardı edilmemeli. Uzaktan eğitim hayatımıza bu kadar girmişken 20 milyon öğrencinin bulunduğu ülkemizde de eğitim alanında siber güvenlik konusunda önlemlerin alınması ve öğrenciler, ebeveynler ve öğretmenlerin eğitilmesi gerekiyor.”
Kaspersky, bilgisayar başında oyun oynarken, ders çalışırken veya arkadaşlarla sohbet ederken çocuklarınızı çevrimiçi ortamda güvende tutmak için Kaspersky Safe Kids çözümünü sunuyor. Kaspersky Safe Kids, ebeveynlerin çocuklarının internette ne kadar zaman geçirdiğini tam olarak bilmesini sağlıyor ve uygunsuz içerikten koruyor. Ayrıca ebeveynler çocuklarının mevcut konumunu görebiliyor, bu da çocuğun okuldan eve yalnız geldiği durumlarda çok kullanışlı olabiliyor.

Yorumlar (0)