banner472

banner488

banner480

banner458

banner457

banner493

İskefe Holding’den; Türkiye’nin ilk bio bozunur maskesi

İskefe Holding, bünyesindeki KCL Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen ‘bio maske’, TÜBİTAK’ın destek vereceği 35 proje arasına seçildi.

CEO 01.08.2020, 00:01 28.08.2020, 10:07
20518
İskefe Holding’den; Türkiye’nin ilk bio bozunur maskesi

İskefe Holding Genel Müdürü Hakan Kaya, tamamen organik ve doğaya uyumlu malzemeden üretilecek olan Türkiye’nin ilk bio çözünür maskesi ile çevre kirliliğinin önüne geçilmesini amaçladıklarını anlattı. Hakan Kaya, üretime geçildikten sonra maskeyi dünyaya ihraç etmeyi hedeflediklerini dile getiriyor.
İskefe Holding, bünyesinde yer alan KCL Ar-Ge Merkezi’nde koronavirüsle ilgili önemli bir projeye imza attı. KCL Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen ve prototipi ile Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan tamamen organik ve bio çözünür maddelerden üretilen bio maske projesi, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurulu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen 35 projeden biri olmaya hak kazandı.

Türkiye’de bir ilk
COVID-19’a karşı mücadele kapsamında koronavirüsün teşhis ve tedavisinde kullanılabilecek ürünler ile hastalıkların önlenmesinde etkili koruyucu ürünlerin geliştirilmesine yönelik Ar-Ge projelerini destekleyen TÜBİTAK’ın COVID-19 ile mücadeleye yönelik çağrısına yapılan 450 başvuru arasından seçilen bio maske projesi Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.
KCL Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen bio maske, tamamen doğaya uyumlu organik temelli nano malzemeler ile geliştirildi. Proje kapsamında, Türkiye’de üretimi olmayan N95 ve N99 standardına uyumlu maskelerin bir özelliği olan nano-katman yapısının, sentetik ve biyolojik olarak doğada çözülebilen malzemelerle bir araya getirildiği yeni bir malzeme üretildi.

Bio bozunur maske, doğada yüzde 99 çözünebiliyor
Bio uyumlu materyaller ve kolajen lifleriyle hazırlanan bu yeni maske, doğada yüzde 99 oranında çözünme özelliği taşıyor. Geliştirilen maske, tüm bu özellikleriyle TÜBİTAK’ın pandemi sürecinde virütik hastalıklar konusundaki inovasyonları teşviki kapsamında değerlendirilen 450 proje arasından seçilen ilk 35 projeden biri oldu.

“Gelecek, yeni teknolojiler üzerinde yükselecek”
İskefe Holding Genel Müdürü Hakan Kaya, konuyla ilgili görüşlerini şöyle bildiriyor: “İskefe Holding, 1954 yılında inovatif projeler ve yatırımlarıyla faaliyet göstermeye başlayan köklü bir şirket. Bugün, bünyemizde 7 deri üretim tesisi, jelatin üretim tesisleri, protein üretim tesisleri, hidrolizat ve aminoasit üretim tesisleri ile İTÜ Teknokent, KCL ve Amsterdam’da kurulan Collagen Research Center Ar-Ge merkezleri bulunuyor. Geldiğimiz noktada 520 kişiye istihdam sağlıyoruz. 2002 yılında inovasyona ve yüksek teknolojili ürünlere odaklanmaya karar verdik. Teknoloji üreten bir grup olma vizyonuyla hızla ilerliyoruz. Çünkü geleceğin yeni teknolojiler üzerinde yükseleceğini biliyoruz. Şirketimizin cirosunun neredeyse yüzde 10’u Ar-Ge’ye gidiyor. KCL Ar-Ge Merkezimizde yaklaşık 30 kişi çalışıyor. Yeni ürünler üzerinde yeni projelerimiz devam ediyor. Bugüne kadar TÜBİTAK ile 12 civarında proje tamamladık. Yakında Hollanda Utrecht’te bir Ar-Ge merkezi daha kuracağız. Bio maske projemizin TÜBİTAK tarafından desteklenmesinden büyük gurur duyduk. Hedefimiz ülkemizin teknoloji ihraç etmesine katkı sağlamak.”

İskefe Holding’in mottosu; “ekosistemsel çözümler”
Hakan Kaya, Iskefe Holding’in mottosunu; “ekosistemsel çözümler” diye açıklıyor: “Biz deri temelli, inovasyon odaklı işler yapıyoruz. Bu da bizim faaliyet gösterdiğimiz endüstriler içinde birbirlerini tamamlamaları anlamına geliyor. Fabrikalarımızdan çıkan tüm ürün ve yan ürünleri değerlendirerek diğer fabrikalarımıza hammadde olarak tedarik ediyoruz. Bu sebeple hazinemiz olarak gördüğümüz ‘kolajen’i yatırım planlarımızda hep en öne koyuyor ve kolajenin farklı teknolojiler ile üretiminden, kullanımına dek birçok alanda Ar-Ge projelerinin bitiminde yatırım yapıyoruz. 2020 yılı başında Hollanda’da bir Ar-Ge merkezi açtık. Bu Ar-Ge merkezi rejeneratif tıp araştırmalarını hedef alan bio uyumlu malzemeler üzerinde çalışıyor. Bu konuda Utrecht Üniversitesi kampüsünde bulunan Utrecht Science Park’taki bazı enstitüler ile ortak çalışmalarımız bulunduğundan bu bölgede araştırma ve geliştirme yapmayı tercih ettik.”

“Hedefimiz; ülkemizin teknoloji ihraç etmesine katkı sağlamak”
Hakan Kaya, İskefe Holding’in gelecek vizyonunu şu sözlerle çiziyor: “İskefe Holding olarak geleceğe yönelik yatırım planlarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Salgın dönemi öncesinde, sırasında ve sonrasında da yatırımlarımıza devam ediyoruz ve edeceğiz. Ekonomide dalgalanmalar yaşansa da salgın sonrasının Türkiye’ye, dünya pazarlarında birçok avantajlar sunacağını düşünüyor ve büyüme stratejilerimizi buna göre kurguluyoruz. Pandemi döneminde temelini attığımız ikinci gıda jelatini fabrikamızın inşaatı Bolu’da halen devam ediyor ve yıl sonuna kadar bitirip bu endüstride daha da büyümeyi hedefliyoruz. Yine salgın döneminde Naturagen Kolajen markamız raflardaki yerini aldı. Biz bünyesinde 3 farklı Ar-Ge merkezi barındıran bir grubuz. Arkadaşlarımız Ar-Ge merkezlerimizde birçok inovasyon projesi üzerinde çalışıyor.”

“Ciromuzun yaklaşık yüzde 10’unu Ar-Ge’ye ayırdık”
Hakan Kaya, “Şirketimizin cirosunun neredeyse yüzde 10’u Ar-Ge’ye gidiyor. KCL Ar-Ge Merkezimizde yaklaşık 30 kişi çalışıyor. Yeni ürünler üzerinde yeni projelerimiz devam ediyor.  Bugüne kadar TÜBİTAK ile 12 civarında proje tamamladık. Bio maske projemizin TÜBİTAK tarafından desteklenmesinden büyük gurur duyduk. Hedefimiz ülkemizin teknoloji ihraç etmesine katkı sağlamak” diyor.

İskefe Holding, inovatif projelere imza atmaya devam edecek
KCL Ar-Ge Merkezi, prototipi yapılan ve yakın zamanda üretimine başlanması planlanan maskelerin yanı sıra kendi alanında dikkat çeken farklı projelere de imza atıyor. Terapötik amaçlı kullanılan Jelatin yara örtüleri ve rejeneratif uygulamalarında kullanılan biyomalzemeler gibi inovasyonları bulunan KCL Ar-Ge Merkezi’nin ulusal ve uluslararası birçok kamu ve özel sektör kuruluşu ile ortak çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor.

Yorumlar (0)