banner402

banner345

banner403

banner374

01.12.2020, 00:01 26441

DEĞİŞEN PARADİGMA

Dergimiz KobiEfor’un sponsorlukla desteklediği; Türkiye Kalite Derneği’nin (KalDer) düzenlediği ‘29. Kalite Kongresi ve 2020 Türkiye Mükemmellik Ödülleri’ online gerçekleştirildi. ‘Yeni Yönler Yeni Ufuklar’ ana temasının işlendiği etkinlikte, Pandemi’yle değişen paradigmalar ile etkileri ve çözüm önerileri ele alındı.
Parlak bir ekonomik gelecek için kaliteli demokrasinin ve kurumların şart olduğunun altı çizildi. “Değişen paradigmaların dayattığı yeni şartlarda bireysel, kurumsal, ulusal ve küresel boyutlarda tüm paydaşların hiçbir şeyi tek başına yapmanın imkansız olduğu bilinciyle, işbirliği içinde dünyaya yeni yönler vermenin, yeni ufuklara yelken açmanın, farklı stratejiler geliştirmenin, yeni vizyon çizmenin tam zamanı. Ancak bu sayede dünyadaki her bir canlı eşit, sağlıklı, temiz, refah ve yaşanabilir bir geleceğe sahip olabilir” vurgusu çok değerli ve önemliydi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin ruhuna uygun olarak yeni bir reform dönemi başlatıldığını belirterek; “Ekonomi, hukuk ve demokraside yepyeni bir seferberlik başlatıyoruz” dedi ve şu açıklamaları yaptı: “Yatırımları yeşerten ve bereketlendiren iklimi tesis etmenin, ekonomik büyümeyi, kalkınmayı, refahı ve istikrarı sağlamanın en önemli yollarından birinin hukuk devleti ilkesi olduğunu biliyoruz… Her karışıyla; ülkemizi geliştirme, büyütme, güçlendirme, zenginleştirme mücadelemizde yeni bir dönem başlattık. Yatırım, üretim, ihracat ve istihdam için harekete geçen herkesin yanında yer aldık, almayı sürdüreceğiz. Demokrasimizin hak ve özgürlükleri, hukuku güçlendirerek yatırımları canlandıracak, ekonomimizi büyütecek, istihdamı artıracağız.”
Yeni ekonomi yönetimi göreve başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’a kolaylıklar ve başarılar diliyorum, hayırlı olsun. Bakan Elvan, açıklamasında; ekonomi politikalarımızı fiyat istikrarı, finansal istikrar ve makro ekonomik istikrar olmak üzere üç sacayağı üzerinde inşa edeceklerini söyledi. Piyasalarda güveni tesis ederek, para ve maliye politikalarında istikrarı sağlayacak, kurlardaki belirsizliği ve oynaklığı gidererek Türk Lirasını güçlendirecek öngörülebilir, şeffaf uygulamalar ekonominin az da olsa nefes almasında etkili olacaktır.
Pandemi ve dijital dönüşümün de etkilediği değişen paradigmalar, kurumları ve kuralları dönüşüme zorlarken; risklerle birlikte yeni fırsatları da beraberinde getiriyor. Beklentileri karşılayacak kaliteli yapısal reformların biran önce gerçekleşmesi ve yatırım ortamının da iyileşmesi, sürdürülebilir kalkınma ve büyümemizi sağlayacak istihdam dostu rekabetçi yerli üretimin yatırım potansiyelini harekete geçirecektir.
Pandemide çember daralıyor. Ağırlaşan sorunlar, nefes almayı zorlaştırıyor. Pandeminin kabaran dalgası, tsunami etkisiyle ülkemizi ve tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Uygulamaya konan, yeni tedbirler ve kısıtlamalar, maddi ve manevi birçok sorunu daha da derinleştiriyor.
Salgının KOBİ’ler ve esnaf başta olmak üzere toplumun tüm kesimindeki olumsuz etkilerini giderecek, hasarları onarıp yaraları saracak, ekonomide ilgili tüm tarafların katılımıyla proaktif hazırlanan sosyal programların hızla devreye alınmasına ihtiyaç var.
Herşeyin başı sağlık. ‘Yeni Normal’de hassas bir dengede sağlığımızı koruyarak, çalışıp üretmek zorundayız. Kendimize, sevdiklerimize, ülkemize ve tüm insanlara karşı vicdani sorumluluğumuzun gereği olarak koronavirüs ile mücadele için ‘Maske, Mesafe, Temizlik’ kurallarına özenle uymalıyız. Hepimiz aynı gemideyiz. Kazanmak için ‘Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için’ anlayışı ve duyarlılığı ile işbirliği ve dayanışmayla çözümün parçası olmalıyız.
HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ. 

Yorumlar (0)
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Ocak 2021
İmsak 06:50
Güneş 08:20
Öğle 13:18
İkindi 15:45
Akşam 18:07
Yatsı 19:32
banner366