banner472

banner488

banner480

banner458

banner457

banner493

Güneş ve rüzgar enerjisine yeni teşvik

Güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretilmesine yönelik yatırımlara yeni teşvik geldi. İşletmelerin kendi tüketimleri için yapacakları lisanssız enerji yatırımlarına, en az 4. Bölge teşviki sağlanacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu desteklerimizle hem karbon salımı azalacak hem de enerji maliyetleri düşecek. Böylece, yatırımcılarımızın rekabet gücü artacak” dedi.

DESTEK-TEŞVİK 01.03.2022, 00:01 28.03.2022, 10:24
22645
Güneş ve rüzgar enerjisine yeni teşvik

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşletmelerin kendi tüketimleri için yapacakları lisanssız enerji yatırımlarına, en az 4. Bölge teşviki sağlanacak.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, güneş ve rüzgâr enerjisinden elektrik üretilmesine yönelik yatırımların halihazırda genel teşvik sistemi çerçevesinde desteklendiğini belirterek “Bu yatırımlara KDV istisnası ile gümrük vergisi muafiyeti desteği sağlamaktaydık” açıklamasını yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararda mevzuatta değişikliğe gittiklerini kaydeden Bakan Varank, “Bu değişiklikle lisanssız faaliyet kapsamında ve bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü ile sınırlı olmak kaydıyla güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretilmesine yönelik yatırımların faiz/kâr payı desteği hariç olmak üzere en az 4’üncü bölgedeki desteklerden yararlanmasının önünü açıyoruz. Yatırımcılar, yatırımın bulunduğu yere bağlı olarak 5 ve 6’ncı bölge teşviklerinden de faydalanabilecek” diye konuştu.

Sigorta prim ve vergi indirim desteği
Varank, bu yeni düzenleme ile birlikte yatırımcıların KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyetine ilave olarak vergi indirimi getirdiklerini vurgulayarak ayrıca, yatırımcıların sigorta primi işveren hissesi desteğinden de faydalanabileceğini söyledi.

Rekabet güçleri artacak
Varank, bu destek paketiyle firmaların yenilenebilir enerjiyi tercih etmelerini hedeflediklerini söyledi. Yapılan bu revizyon ile firmaların kendileri için ihtiyaç duydukları elektrik enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından temin etmelerinin daha cazip hale geldiğini ifade eden Varank, “Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum çerçevesinde bu kararı aldık. Desteklerimizle ülkemizin alternatif enerji kaynaklarından daha fazla faydalanmasına ve işletmelerimizin sürdürülebilirliğine önemli katkı sağlamış olacağız” dedi.

Elektrikli ve hibrit ticari araç üretimine ilave teşvik
Belirli bir kapasitede otomobil üretimi yapan tesislere tanınan gümrük vergisiz otomobil ithal etme hakkı, elektrikli ve hibrit ticari araç üreticilerinin yapacakları ilave yatırımlar için de genişletilecek. Böylece yeni nesil elektrikli ve hibrit araç üretimlerine dönük yatırımlar hız kazanacak.

Ferro-krom yatırımlarına ilave destek
Demir çelik sektörünün önemli girdilerinden olan Ferro-krom üretimine dönük yatırımların 1, 2 ve 3’üncü bölgelerde gerçekleştirilmeleri halinde 4’üncü bölge desteklerinden yararlanması sağlanacak. Böylece, bu bölgelerdeki madenlerin ekonomiye kazandırılmasının önü açılacak.

Yorumlar (0)