banner472

banner458

banner457

Sağlık ve mobilite teknolojilerinde yol haritası hazır

Sağlık ve mobilitede teknolojiyi odağına alan bir yaklaşım hayata geçiyor. Bu iki alanda Türkiye’yi 2030 yılına taşıyacak yol haritaları hazırlandı.

DESTEK-TEŞVİK 01.07.2022, 00:00 27.07.2022, 11:06
12648
Sağlık ve mobilite teknolojilerinde yol haritası hazır

Ülkemizin gelecek vizyonunu yansıtmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca ilgili paydaşların katılımıyla hazırlanan Teknoloji Yol Haritaları’na ilişkin genelge Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı genelgede, yol haritalarının yerli ve milli ürün ve teknoloji dönüşümüne yön vereceği ifade edildi.
2022-2030 yıllarını kapsayan yol haritalarının sanayi.gov.tr adresinde yayınlanacağı bildirilen genelgede, ‘Mobilite Araç ve Teknolojileri Strateji Yol Haritası’ ile ‘Akıllı Yaşam ve Sağlık Ürün ve Teknolojileri Yol Haritası’ kapsamında yürütülecek çalışmalarda ihtiyaç duyulacak her türlü destek ve yardımın ilgili kurum ve kuruluşlarca hassasiyetle yerine getirilmesi hususu vurgulandı.
Yol haritasında ayrıca; ‘Mobilite Yazılım ve Donanım Geliştirme Merkezi’nin kurulması’,  ‘Batarya modül ve paketi ile alt komponentlerinin geliştirilmesi ve üretim yatırımının yapılması’ ve ‘Bir veya birden fazla firmanın ortak ya da lisanslama yolu ile batarya hücresi yatırımı yapması’ gibi toplam 9 kritik proje bulunuyor.
‘Akıllı Yaşam ve Sağlık Ürün ve Teknolojileri Yol Haritası’ kapsamında 2022-2030 yılları için 9 adet stratejik hedef, 4 adet stratejik amaç, 28 adet politika ve eylem planı ile 5 kritik proje önerisi belirlendi.

Yorumlar (0)