banner472

banner458

banner457

banner505

Endüstri 4.0, 6.0, 7.0 gibi endüstri devrimlerini bugüne getiriyor: Giyilebilir Teknolojiler

Hem iş dünyasında hem de bireylerin özel hayatında ciddi önem kazanan ‘Giyilebilir Teknolojiler’, akıllı işletmelerin vazgeçilmezleri arasında. Birçok alanda devrim niteliğindeki yeniliğe imza atan ‘Giyilebilir Teknolojiler’, geleceği bugüne getiriyor.

DOSYA 01.12.2021, 00:00 26.12.2021, 21:05
24196
Endüstri 4.0, 6.0, 7.0 gibi endüstri devrimlerini bugüne getiriyor: Giyilebilir Teknolojiler

Teknoloji endüstrisinin en hızlı gelişen sektörlerinden biri de Giyilebilir Teknolojiler. Spor takip cihazları, akıllı saatler, akıllı bileklikler, akıllı yüzükler, sanal ve artırılmış gerçeklik gözlükleri, sanal ve artırılmış gerçeklik kulakları, akıllı hoparlörler, çiplerle donatılmış akıllı ayakkabılar, akıllı tekstil ürünleri, akıllı ceketler, akıllı montlar, akıllı kumaşlar, akıllı mücevherler, vücut sensörleri bugünün Giyilebilir Teknolojileri’nde en öne çıkan ürünlerden…

Endüstriyel üretim, otomotiv, tekstil, havacılık ve uzay, lojistik, perakende, spor, sağlık ve medikal, bilgi ve eğlence, medya, savunma sanayi, bilgi teknolojisi, tarım ve hayvancılık, finans, perakende, enerji, telekom, altyapı, metaller ve madencilik, turizm gibi birçok sektör ve alana getirdiği yeniliklerle dikkat çeken ‘Giyilebilir Teknolojiler’e olan ilgi, Endüstri 4.0 yolculuğundaki işletme sayısının artması ve Pandemi ile birlikte daha da arttı.  Hem kişilere hem şirketlere, zamandan tasarruf, operasyonel verimlilik ve üretkenlik sağlayan ‘Giyilebilir Teknolojiler’ pazarı hızla büyüyor.
Uzmanlar, küresel ölçekte ‘Giyilebilir Teknoloji Pazarı’nın 2021’de 116 milyar dolar, 2025’te 225 milyar dolar değerine ulaşmasının beklendiğini paylaşıyor. Türkiye’de ise pazarın 100 milyon dolar büyüklüğe sahip olduğunu kaydeden uzmanlar, 2025’te pazarın 250 milyon dolar seviyesine ulaşacağını öngörüyor.

Vücut hareketlerini takip eden akıllı sensörlerle yüklü giyilebilir cihazlar, genellikle akıllı telefonla kablosuz olarak senkronize olmak için bluetooth, Wi-Fi ve mobil internet bağlantısı kullanıyor. Giyilebilir cihazlara kullanıcılar sensörler yardımıyla bağlanıyor. Formda ve aktif kalmak, kilo vermek, daha düzenli olmak, genel zihinsel ve fiziksel sağlığınızı izlemek, çalışan takibi yapmak, üretim, depolama, lojistik gibi süreçler ve operasyonların takibinde, güvenlik, eğitim, eğlence gibi konularda giyilebilir cihazlar önem kazanıyor. Kullanıcının her an yanında olan giyilebilir teknoloji ürünleri; eğlence, sağlık, iş, bilgi alma, eğitim, sosyalleşme, güvenlik başta olmak üzere daha pek çok alanda önemli hizmetler sunuyor.

‘Giyilebilir Teknolojiler’, koruyucu giysi, konum takibi, yaşam takibi, sağlık hizmetleri, giyilebilir web, spor performansı, sağlık ve etkinlik izleme, çalışanların nerede oldukları, sağlık ve işletme içindeki temas durumları, hangi yöne seyahat ettikleri, çalışma hızları ve verimliliklerine ilişkin bilgileri ulaşmayı sağlıyor. Uzmanlar, tasarlanan cihazların giderek kompakt bir yapıya bürünmesi ve maliyetlerinin düşmesiyle gelecekte iş dünyasının iş yapış modelini daha da değiştireceğini öngörüyor. Giyilebilir teknoloji ürünleri; kalp hızı, terleme, sıcaklık değişiklikleri, kas aktiviteleri ve vücut yağ kompozisyonunu ölçebiliyor. İlerleyen zamanlarda vücut ile etkileşimde bulunan sensör sayıları artırılarak vücuttaki her bir değişikliği ölçecek hale gelebileceği öngörülen giyilebilir teknoloji ürünleriyle vücutta önemli değişiklikler yaratan kan şekeri, böbrekten geçen mineral ve besinlerle alınan vitamin miktarı gibi birçok konuda bilgi sahibi olmak mümkün.

Gartner’ın açıkladığı teknoloji trendlerinden İnsanın Güçlendirilmesi (Human Augmentation) trendinde; bilişsel ve fiziksel güçlendirmeden söz ediliyor. İnsanların ve yapay zekanın daha iyi öğrenmek ve daha iyi karar almak için birlikte konumlanmasını öngören trend, beyin implantları, duyusal artırım, biyolojik fonksiyon artırımı, beyinsel artırım, genetik artırım demek. Özetle; ‘Giyilebilir Teknolojiler’in yakın gelecekte insan vücuduna monte edilerek kullanılması veya insan vücuduyla entegre kullanılması söz konusu olacak.

20 ilginç giyilebilir teknoloji ürünü
1) Electricfoxy Ping: Electricfoxy firmasının Ping adlı teknoloji kıyafeti. Facebook hesabınızla kablosuz iletim kuran fonksiyonları ayarlanabildiğinde birçok farklı iş yapabiliyor, örneğin; kapişonu kapatıp açarak Facebook durumu güncellenebiliyor, kıyafetin omuz kısmında bulunan minik titreşim motoru, Facebook’tan mesaj geldiğinde omzunuza biri dokunuyormuş hissi uyandırarak mesajlardan haberdar edebiliyor.
2) Blacksocks Smarter Socks Plus: Akıllı çorap.
3) Ringly: Akıllı yüzük.
4) Whistle 3: Evcil hayvanlar için tasarlanmış ürün, hayvanın tasmasına bağlanarak GPS teknolojisiyle tam takip edilmesini, aktivite takibini sağlıyor.
5) Zepp: Golf tutkunları için üretilmiş, golf eldivenine bağlayarak kullanılabilir Zepp sayesinde video oyunu oynuyormuşçasına istatistik takibi yapılabiliyor, hangi açı ve hangi şiddetle vuruş yaptığı gösterilebiliyor.
6) Muse: Bir EEG cihazı olarak tanımlanan, beyin dalgalarını analiz edebilen Muse, bir meditasyon yardımcısı.
7) Philips SmartSleep Derin Uyku Başlığı.
8) Beddr SleepTuner Uyku ve Nefes Monitörü: Uyku takip cihazı; uyku kalitesini, uyku saatlerini ölçüyor, nefes alıp verme düzenini analiz ediyor.
9) Luci: VR teknolojili Luci, kristal netliğinde 360 derece sanal gerçeklik görüntülerini 4K kalitesinde yansıtıyor, inç başına 3000 piksel sunuyor.
10) Nike Adapt BB: Nike’ın en yeni ve en teknolojik ayakkabısı. Bağcıksız yapısı ve dijital sıkılık kontrolüyle ortepedik rahatlığı başka boyuta taşıyor.
11) PUMA RS-Computer Bilgisayarlı Koşu Ayakkabısı: Üzerindeki bluetooth bağlantılı takip cihazı ve 3 yönlü akselerometresi sayesinde ayakkabılar, tüm koşu verilerini anbean takip ediyor.
12) Vibram Portable Performance Sole: Herhangi bir ayakkabıyla giyilebilecek performans tabanlığı. Ürün hiçbir elektronik parça, sensör veya takip mekanizmasına sahip olmasa da tüm spor ayakkabıları trekking ayakkabısına çevirmeyi sağlıyor.
13) Bose Frames Audio AR Güneş Gözlüğü: Müzik keyfi sırasında gözlerin güneşin zararlı ışınlarından etkilenmesini önlüyor.
14) Levi’s x Google Jacquard Commuter Trucker Jacket: Dokunmatik özellikli kot ceket, bluetooth bağlantısıyla akıllı telefonla senkronize hale gelebiliyor, akıllı telefondan uzaklaşıldığında uyarıyor.
15) Tap Strap Giyilebilir Klavye, Mouse ve Kontrolör: Parmaklara geçirilip eldiven gibi kullanılabilecek cihaz, klavye, Mouse ve oyun kontrolörü olarak kullanılabiliyor. Parmak hareketlerini gerçek bir fiziksel klavyeye basar gibi yönlendirerek yazı yazmayı sağlıyor.
16) La Roche-Posay My Skin Track UV Sensörü: Cilt sağlığını kontrol altında tutabilmek için üretilmiş cihaz, maruz kalınan ultra viyole ışınlarını ölçüyor, havadaki nem ve polen yoğunluğunu akıllı telefona raporluyor, pilsiz yapıda, şarj etmek gerekmiyor.
17) Posture Reminder T-Shirt: Duruş hatırlatıcı tişört, omurganın deforme olmaması için çalışıyor.
18) Bose SoundWear Giyilebilir Hoparlör.
19) Motiv Smart Ring: Akıllı yüzük, kalp atışını ölçelebiliyor, uyku takibini yapıyor.
20) Under Armour HOVR Sonic Connected Koşu Ayakkabısı: Koşu veya yürüyüş istatistiklerini iOS veya Android cihazlara aktarabiliyor.

Giyilebilir Teknolojiler
Yapay Zeka
Nesnelerin İnterneti (IoT)
Endüstriyel Giyilebilir Akıllı Cihazlar
GPS / GPS Takip Cihazları
Sağlık ve Fitness Takip Cihazları
Akıllı Tekstil Ürünleri / Akıllı Giysiler / Elektronik Giyim Eşyası / Akıllı Montlar / Akıllı Ceketler / Akıllı Gömlekler / Akıllı Sütyen / Giyilebilir Terminal
Bluetooth / Bluetooth Kulaklık
WiFi
Mobil İnternet Bağlantısı
Akıllı Sensörler / Vücut Sensörleri
Akıllı Bileklik
Akıllı Saatler
Akıllı Gözlük
Akıllı Kulaklık
Akıllı Ayakkabı
Akıllı Yüzük
Akıllı Alarm Kolyeler
Akıllı Mücevher
Adımsayar
Uyku Sensörleri
Giyilebilir Yüz Maskesi
Kişisel Video Kayıt Cihazları.

Kaynakça:
https://listelist.com/

https://www.isbank.com.tr/
https://tr.wikipedia.org/wiki/

Yorumlar (0)