banner472

banner458

banner457

Balıkesir OSB, marka OSB olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor

Marmara ve Ege Bölgesi’nin kesişim noktasında yer alan Balıkesir’de, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi hayata geçirdiği ve geçireceği projeler ile marka OSB olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Toplam 688 hektar alanda 206 parsele sahip olan ve karma bir OSB olarak faaliyet gösteren Balıkesir’in ilk ve en büyük Organize Sanayi Bölgesi, bugün üretim yapan 146 fabrikası ile 15.000 kişiye istihdam sağlıyor. 

HABER 01.01.2022, 00:01 29.01.2022, 14:00
21744
Balıkesir OSB, marka OSB olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor

Marmara ve Ege Bölgesi’nin kesişim noktasındaki Balıkesir, karayolu akslarının gelişmesiyle ulaşımın kavşak noktası haline gelirken, ulaşım fırsatlarıyla yatırımlar için uygun arazi varlığı, işletmelere ciddi avantajlar sunuyor. Bölgesel teşvik ve destekler, arazi fiyatlarının uygunluğu ve kurumlar arası koordinasyon yatırımlar için Balıkesir’i daha cazip hale getiriyor.
Balıkesir 2. OSB ile birleşme kararı, BALOSB’nin (Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi) gerçekleştirdiği en önemli projeler arasında yer alıyor. Bitişik konumdaki iki OSB’nin idari, mali ve teknik kaynakların daha etkin ve ergonomik kullanılmasını sağlamak amacıyla planlanan bu birleşmeden doğan verimlilik artışı ile Balıkesir ekonomisi ve sanayisine daha fazla fayda sağlayacağı düşünülüyor. Genişleme alanlarına gelecek yeni fabrikalar da düşünülerek 10.000 m3/gün kapasiteli yeni bir arıtma tesisinin yapımı devam etmekte olup 2022 Mart’a kadar devreye alınması planlanıyor.

İhracatta hedef 2023’te 1 milyar dolar
BALOSB’de ana metal sanayi ve metal ürünleri, makine ve ekipman, gıda sanayi, orman ürünleri ve mobilya sanayi, elektronik ve elektrikli ürünler, kimya ve diğer imalat sektörlerinde üretim ve ihracat gerçekleştiriliyor.
İhracattaki artışı sürdürülebilir kılmak, şehir ekonomisine katkı sağlamak, yerli sanayicinin ihracat potansiyelini geliştirmek için Gümrük Müdürlüğü’nün kurulması ile ilgili çalışmalar başlatılırken; bu doğrultuda; GÖKKÖY Lojistik Merkezi’nin etkinliğini ve demiryolu kullanımını da arttıracak olan Balıkesir OSB Gümrük Müdürlüğü’nün 2022’de açılması planlanıyor.
BALOSB bünyesinde faaliyette Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nin (MESTEM) fabrikaların nitelikli personel ihtiyacını karşılaması amaçlanırken gençlerin burada düzenlenecek kurslar sayesinde alacakları sertifikalar ile meslek sahibi olmaları sağlanacak.
Sanayideki kadın istihdamını artırmak amacıyla ‘Annemin İşi Benim Geleceğim’ projesi kapsamında BALOSB bünyesinde inşa edilen Özel Neşe Fabrikası Gündüz Bakımevi de 93 öğrencisiyle eğitimine devam ediyor.
Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, il protokolü, BALOSB yönetimi ve sanayicilerin katılımıyla gerçekleşen Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi 2. Olağan Genel Kurulu’nda BALOSB’nin yapılan yatırımlarla her geçen gün daha da gelişmekte olan marka bir OSB olma yolunda hızla ilerlediği, yapılan çalışmaların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından takip edildiği ifade edildi.
Balıkesir’i Türkiye’nin en önemli üretim ve inovasyon merkezlerinden biri yapmayı hedefleyen OSB yönetimi önümüzdeki dönemde yeşil bir OSB olma yolunda adımlar atmayı da planlıyor.
Ulaşım avantajları, güçlü yönetimi, dinamik yapısı ve yüksek hizmet kalitesi ile Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi (BALOSB), şehrinin ve ülkesinin ekonomik değerlerine katkı vermeye hazır bir şekilde yatırımcısını bekliyor.

Yorumlar (0)