banner472

banner458

banner457

Cumhuriyet tarihinin ilk 5 aylık ihracat rekoru kırıldı; Son 12 ayda 193.3 milyar dolar ihracat

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Mayıs ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 65.5 artışla 16.5 milyar dolara yükseldiğini belirterek, “Bu değerle tüm yılların en yüksek ikinci Mayıs ayı ihracat değerine ulaşmış bulunuyoruz” dedi.

HABER 01.07.2021, 00:01 28.07.2021, 10:27
22706
Cumhuriyet tarihinin ilk 5 aylık ihracat rekoru kırıldı; Son 12 ayda 193.3 milyar dolar ihracat

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Bakanlık Konferans Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında Mayıs ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Bakan Muş, bu yılın ilk 4 ayında ihracatta görülen güçlü performansın Mayıs’ta da devam ettiğini belirterek, “GTS (Genel Ticaret Sistemi) verilerine göre Mayıs ayı ihracatımız geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 65.5 artışla 16.5 milyar dolara yükselmiştir. Bu değerle tüm yılların en yüksek ikinci Mayıs ayı ihracat değerine ulaşmış bulunuyoruz” dedi. Muş, böylece ilk 5 ayda ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38.3’lük artışla 85.2 milyar dolar seviyesine taşındığını aktardı: “Yıllıklandırılmış ihracat değerimiz ise 193.3 milyar dolar ile bugüne kadar gerçekleşen en yüksek 12 aylık ihracattır.”

Bakan Muş, bu yıl, normalleşme adımlarıyla, Orta Vadeli Program’da yer alan 2022 hedefi olan 198 milyar doları da aşarak ihracatı 200 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. Muş, ithalatın Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 54 artışla 20.6 milyar dolar gerçekleştiğini, ihracatın ithalatı karşılama oranının, 2021 Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 7.8 puan artışla yüzde 82.3’e yükseldiğini, ihracatın ithalatı karşılama oranının ise 2021 Mayıs’ında geçen yılın aynı ayına göre 5.6 puan artışla yüzde 80’e yükseldiğini, 5 aylık dönemde ihracat yapan firma sayısının yüzde 12.2 artışla 71 bin 618 olduğunu anlattı.

Geçen yılın aynı ayına göre Mayıs’ta görülen İtalya’ya yüzde 110’luk, İspanya’ya yüzde 170’lik ve Polonya’ya yüzde 90’lık ihracat artışlarının dikkat çekici olduğunu paylaşan Muş, dış ticaret stratejisini belirlerken küresel riskleri çok yakından takip ettiklerini, Türkiye’nin, salgının getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen 2020’yi büyümeyle kapatabilen ender ülkelerden olduğunu vurguladı: “Açıklanan yüzde 7’lik ilk çeyrek büyüme verileri de ekonomimizin kazandığı ivmeyi açıkça göstermektedir. Net mal ve hizmet ihracatımız, bu büyümeye 1.1 puan katkı vermiştir. Bir diğer ifadeyle; büyümenin yüzde 15.7’sinin net ihracat kaynaklı olduğunu görmekteyiz. İhracatımız, büyümemizin önemli bir itici gücü olmuştur.”

Bakan Muş, büyümenin kaynaklarına bakıldığında  tüketim, yatırım ve net ihracatın katkısının pozitif olduğuna dikkat çekti. Muş, ilk çeyrekte yatırımlardaki yüzde 11.4’lük artışı çok önemsediklerini, özellikle makine ve teçhizat yatırımlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30.5 oranında arttığını, ekonomimizdeki yüzde 7’lik büyümenin 2.9 puanının yani büyümenin yüzde 41’inin yatırım kaynaklı olduğunu söyledi.

“Eximbank, Asya Altyapı Yatırım Bankası ile 250 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı”: Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türk Eximbank’ın 2021’de desteklerini çeşitlendirmeye ve artırmaya devam ettiğini anlattı: “Eximbank, Asya Altyapı Yatırım Bankası ile 250 milyon dolar tutarında bir kredi anlaşması imzalamıştır. Bu kredinin en az yüzde 5’i kadın ihracatçılarımız ve kadınların işgücüne katılımını destekleyen özel sektör firmalarına ayrılmış bulunmaktadır.” Muş, Eximbank’ın, Dünya Bankası garantisi altında bankalar konsorsiyumundan sağladığı 120 milyon avro kredinin de en az yüzde 10’unun kadın ihracatçılara, yüzde 70’ininse KOBİ’lerin kullanımına sunulacağını aktardı.

Bakan Muş, Türkiye’nin küresel üreticilerle ilişkilerini derinleştirmek için adımlar atacaklarını, hizmet sektörünün küresel ticaretteki payını artırmak için hizmet ihracatında sunduklarını desteklerden olumlu sonuçlar aldıklarını kaydetti: “Sağlık turizmi, eğitim, bilişim başta olmak üzere hizmet sektörlerimizin ihracatını artırmayı hedefliyoruz. Üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyüyen daha müreffeh bir Türkiye hedefi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

İhracatçılardan hızla aşılanma talebi
TİM Başkanı İsmail Gülle, basın toplantısında, şunları söyledi: “Mayıs ayı ihracatımızla beraber, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek Ocak-Mayıs dönemi ihracatını da gerçekleştirmiş olduk. Son 12 ayda 193 milyar 267 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek, yıllık ihracat hedefimiz olan 184 milyar doların üzerinde bir seviyeye eriştik. İnşallah, 200 milyar dolarlara hep birlikte ulaşacağız. İhracat ailesi, dünyanın birçok noktasıyla doğrudan teması olması nedeniyle risk altında. Ayrıca önemli pazarlarımızın aşı pasaportu uygulamasına başlamış olması, pazara erişimi noktasında çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. İhracat ailemiz, hükümetimizden, aşılama programında öncelikli gruplar arasına dahil edilmeyi talep etmektedir. Özellikle yeşil pasaport hamili ihracatçılarımızın seyahatlerinde problem yaşamaması adına hızla aşılanması önemli.”

25 sektör ihracatını artırdı: Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre 25 sektör ihracatını artırdı. Birçok sektörde artışlar yüzde 100’leri geçti. Gülle, Mayıs’ta 2 milyar 131 milyon dolar ihracatla kimyevi maddeler ve mamulleri sektörünün liderliğe yükselirken, 1 milyar 882 milyon dolarla otomotiv sektörünün ikinci, 1 milyar 745 milyon dolarla çelik sektörünün üçüncü olduğunu, en güçlü artış performansına imza atan sektörlerin ise yüzde 134 artışla 136 milyon dolara ulaşan gemi ve yat; yüzde 114 artışla çelik; yüzde 113 artışla 490 milyon dolara ulaşan mücevher sektörleri olduğunu açıkladı. Mayıs’ta Türk bayrağını 214 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başaran ihracatçı ailesi, 175 ülkeye ihracatını artırdı. İhracat ailesine 1210 yeni firma katıldı, Türk lirası ile açılan beyannamelere göre, 179 ülkeye toplam 4.75 milyar TL tutarında Türk Lirası ile ihracat gerçekleştirildi.

İhracat ailesi yol haritasını Bakan Muş ile paylaştı
TİM Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TİM Başkanı İsmail Gülle ve ihracatçı birliği başkanlarının katılımıyla Ticaret Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. İhracat ailesi ve Başkan Gülle, ihracatla ilgili talep ve çözüm önerilerini, yaptıkları çalışmaları, gelecekle ilgili hedef ve beklentilerini, ihracatçının yol haritasını Bakan Muş ile paylaştı.

Genç Tim Projesi hayata geçiriliyor: İsmail Gülle, 2020’de toplam 58 ticaret ve alım heyeti gerçekleştirdiklerini, 2021’de 130 ticaret ve alım heyeti, 1000’in üzerinde sektörel eğitim, 1100’e yakın araştırma ve yayın gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı. TİM olarak, ihracatçıların son dönemde yaşadığı küresel konteyner sorunu üzerine, Türkiye Lojistik Portalı’nı hayata geçireceklerini kaydeden Gülle, “Bir ilki gerçekleştirerek, Türkiye’den Çin’e giden ilk blok ihracat trenimizi uğurladık. 4 Aralık’ta Türk Hava Yolları ile işbirliğimiz kapsamında, ihracatçımıza hava kargo lojistik operasyonlarında büyük avantaj sağlayan bir protokole imza attık” dedi.

Havada, karada ve denizde, ihracatçıların lojistik faaliyetlerini iyileştirmek adına çalışmalarına devam edeceklerini, 2020’de açılışını yaptıkları ilk yurtdışı birimleri TİM KKTC Ofisi’nin çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini, Kasım’da, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katılımlarıyla, KOBİ İhracat Seferberliği programını Kuzey Kıbrıs’a taşıdıklarını anlatan Gülle, “2020’nin her ayında ortalama 1500 yeni firmamız ihracata başladı. 2021’de bu ortalama, daha da yükselerek aylık 1700 seviyelerine çıkmış durumda. KOBİ’lerimize güveniyor, ülkemiz ihracatına katacakları değere inanıyoruz. Ulusal ve uluslararası düzeyde e-ihracat ekosistemini genişletmek amacıyla, TİM e-İhracat Konseyinin kurulması için de çalışmalarımız sürüyor. Gençlerimizi ihracata yönlendirmek, geleceğin ihracat ehli genç neslini yetiştirmek amacıyla da Genç TİM Projemizi hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)