banner459

banner345

banner457

banner458

banner402

banner462

Franchisee’lerine sürdürülebilir nakit geri dönüşü sağlayan marka; Pizza satan teknoloji şirketi: Domino’s

Domino’s Franchise Operasyon Direktörü Alp Söğütlügil ile Domino’s Türkiye’nin büyüme hedeflerini ve rekabette avantaj sağlayan özelliklerini, franchise koşullarını ve standartlarını konuştuk.

HABER 01.09.2021, 00:01 21.09.2021, 15:29
25233
Franchisee’lerine sürdürülebilir nakit geri dönüşü sağlayan marka; Pizza satan teknoloji şirketi: Domino’s

Domino’s Türkiye ve Domino’s FR’i anlatır mısınız?
Ülkemizdeki ilk şubesini 1996 yılında, Ulus’ta açan Domino’s olarak Türkiye genelinde toplam 76 şehirde 580 restoranımız ile hizmet veriyoruz. Türkiye şubelerimizin yaklaşık yüzde 80’i franchise şubelerimiz tarafından yönetiliyor. Ülke çapında 7.500’den fazla çalışanımızla hem yerel ekonomiye hem de istihdama sağladığımız katma değerle de öne çıkıyoruz.


Domino’s’un Türkiye’deki hedefleri 2021-2022 yılı ve uzun vadeli hedefleri nelerdir?
Pandemi ile birlikte küresel çapta yaşanan olağanüstü koşullara rağmen, asla rehavete kapılmadık ve şube açılışlarımıza devam ettik. 2021 yılında hızlanan açılışlarımız neticesinde Haziran 2021 itibariyle Türkiye genelinde 76 şehirde toplam 580 şubeye ulaşmış bulunuyoruz.  Açılışlarımız hız kesmeden sürüyor.

2021 yılı planlamalarımız dahilindeki Ordu, Başakşehir, Konya Ereğli, Kardelen, Silopi, Tatvan, Bodrum Yalıkavak, Bayburt, Akçay, Rize Çayeli, Datça, Antalya, Gemlik, Tavşanlı, İnegöl, Kahramanmaraş, Arsuz, Mersin Tece, Gümüşhane, Antalya Döşemealtı’ndaki yeni şubelerimizin çoğu faaliyete girdi. Operasyonlarımız farklı illerde de devam ediyor. 2021 hedefimiz; Türkiye’de toplam 30-40 arası yeni şube açmak.
Türkiye’deki potansiyelimizi 900 şube olarak görüyoruz. Açılan yeni şubelerimiz ile birlikte çalışan sayımızı 2025 yıl sonunda 10 binin üzerine çıkacağımızı öngörüyoruz.

Domino’s Türkiye’nin franchise koşulları ve standartları nelerdir, Domino’s’ta franchisee olmanın avantajları nelerdir?
Öncelikle girişimci adayları yoğun bir eğitim programına katılarak, Domino’s’un standartlarını, restoran içi operasyonlarını ve yönetim kültürünü öğreniyorlar. Süreci başarıyla tamamlayan franchisee’ler, restoranlarını açtıklarında gerekli tüm bilgi ve becerilere sahip oluyorlar. Toplam yatırım maliyetimiz, kiralanan dükkânın metrekare alanı, cephesi, kiralandığı andaki fiziksel durumuyla orantılı olarak farklılık gösterebiliyor.

İşletme esnasında tüm franchisee’ler, royalty ve reklam fonu katılım payı ödüyorlar. Yatırım bedeli eğitim, isim hakkı, dekorasyon, fırın gibi pek çok kalemi kapsıyor. Yatırımın geri dönüş süresi ortalama 3 yıl. Yatırımcılarımızla anlaşma süremiz ise 10+5 yıl oluyor. Şubelerini açtıkları andan itibaren kendi şubelerinden sorumlu bir danışmana sahip oluyorlar. Bu danışman düzenli şube ziyaretleri ile şubedeki tüm süreçleri yakından takip ediyor.

Domino’s olarak Türkiye’de en fazla franchise’ı olan uluslararası restoran grubuyuz.  Bugün Türkiye şubelerimizin yaklaşık yüzde 80’i franchise şubelerimiz tarafından yönetiliyor. Sürdürülebilir nakit geri dönüşü sağlayan bir marka olarak, girişimcilere kazandıran fırsatlar sunuyoruz. Üretimden sipariş teslimine, lojistikten tedarike her alanda en son dijital teknolojileri kullanarak, franhisee’larımızın en verimli ve en kârlı şekilde çalışmalarını sağlıyoruz. Dijital kanallarda yaptığımız yatırımlarla da franchisee’larımıza destek veriyoruz. İçinde bulunduğumuz bu olağanüstü dönemde de franchise şubelerimizin mevcut koşullardan minimum düzeyde etkilenmeleri adına sunduğumuz finansal desteklerle onlara katkı sunmayı sürdürüyoruz.

Büyümede ve rekabette Domino’s’u öne çıkaran özellikleri nelerdir?
Bizi rakiplerimizden ayrıştıran başlıca niteliğimiz inovasyona ve teknolojiye yaptığımız yatırımlar. Bu niteliğimizle “pizza satan teknoloji şirketi” olarak anılıyoruz. Hizmet kalitemiz, müşteri odaklı bakış açımız ve her geçen gün kendimizi daha ileri noktaya taşıma hedefimizle de öne çıkıyoruz. Müşterilerimizi anlayarak, sürekli yenilenerek, hızlı ve esnek yapımımızı koruyarak aksiyon alıyor ve büyüme trendimizi sürdürüyoruz.

Yorumlar (0)