banner472

banner458

banner457

banner505

Güvenli asansör kullanımı için öneriler

TK Elevator Anadolu Bölge Müdürü Cumhur Durmuş, güvenli asansör kullanımı için önerilerde bulundu.

HABER 02.09.2021, 10:30 24.09.2021, 11:09
6483
Güvenli asansör kullanımı için öneriler

Her gün milyonlarca insanın kullandığı asansörler, asansör kullanım kurallarına uyuldukça dünyanın en güvenli mobilite araçları arasında yer alıyor. Global kentsel mobilite lideri TK Elevator, asansörlerin güvenli kullanımı için birbirinden değerli önerilerde bulunuyor.

Asansörler modern şehirlerin mobilitesinin vazgeçilmesi arasında yer alıyor. Yüksek teknolojili bir ürün olsa da asansörlerin güvenli kullanımı için bazı kurallara uyulması gerekiyor. Asansörlerin, dünyanın en güvenli ulaşım aracı olduğunu belirten TK Elevator Anadolu Bölge Müdürü Cumhur Durmuş, asansör kullanımında her zaman sakin ve dikkatli hareket etmenin önemini vurgulayarak, “Hız ve panik her yerde olduğu gibi asansörlerde de kazaya neden olabilir” diyor.

“Asansör kabinini gördükten sonra asansöre binmeli”
Asansörde bir diğer önemli kuralın asansör kabinini görmek olduğunu kaydeden Durmuş, “Asansör kullanıcıları bazen acele bazen de dalgınlıkla asansör kabinini görmeden hareket edebiliyor. Bu hata olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bunun önüne geçmek için her zaman asansör kabinini gördükten sonra asansöre binmeli. Ayrıca asansör kabinine bindikten sonra asansör güvenlik kapısı, aydınlatma gibi aksamların tam ve sağlam olduğu kontrol edilmeli. Bu aksamlar asansörün bakımlarının zamanında yapıldığını da anlatır. Ayrıca asansör etiketleri de kontrol edilmeli eğer asansörde kırmızı etiket varsa asansörden inilmeli” diye konuştu.

“Güvenlik kapıları her zaman kapalı tutulmalı”
Kullanım sırasında asansörü dinlemenin de basit ama etkili bir güvenlik önlemi olduğunu açıklayan Durmuş, “Asansörde hareket esnasında olmaması gereken ses ve sarsıntılar oluşuyorsa hızlı bir şekilde asansörden inilmeli. Asansör kullanım sırasında güvenlik kapıları her zaman kapalı tutulmalı, sadece gidilmek istenen katın tuşlarına basılmalı. Asansör hareket sırasında asansörün dengesini bozacak hareket ve davranışlardan uzak durulmalı. Mümkün olduğunca kapıdan uzak durulmalı. Asansör alarmı ve diafonu sadece gerçekten gerektiği anlarda kullanılmalı. Bebek arabası ya da valiz gibi eşyalar kaymaların önüne geçecek şekilde kapıya uzak bir alanda, tekerlekleri kilitli bir şekilde konumlandırılmalı. Asansör, belirtilen taşıma kapasitesinin üstünde kullanılmamalı, asansör görevi dışında eşya taşımak için kullanılmamalı. Ayrıca eğer canlı dostlarımızla birlikte asansöre bineceksek yolculuk bitene kadar kucağımızda taşımalıyız” dedi.    

Yorumlar (0)