banner472

banner458

banner457

Halkbank, kadın girişimcileri desteklemeye devam ediyor; Halkbank’tan 131 bin 787 kadın girişimciye 14.4 milyar TL kredi desteği

Halkbank Üreten Kadınlar Buluşmaları’nın dördüncüsü, Marmara Bölgesi’ni temsilen Kocaeli’de gerçekleşti. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, 11 ili kapsayan Marmara Bölgesi’nde Kadın Girişimci Kredi Destek Paketi ile 36 bin 847 kadın girişimciye 3.4 milyar TL finansman sağlandığını, Türkiye genelinde ise; 131 bin 787 kadın girişimcinin 14.4 milyar TL’lik destekten yararlandığını duyurdu.

HABER 01.08.2022, 00:00 15.08.2022, 09:25
17265
Halkbank, kadın girişimcileri desteklemeye devam ediyor; Halkbank’tan 131 bin 787 kadın girişimciye 14.4 milyar TL kredi desteği

Halkbank tarafından 2021’de, kadınların girişimcilik faaliyetlerine katkıda bulunarak; ekonomik alanda daha etkin var olmaları adına Emine Erdoğan’ın desteğiyle başlatılan Üreten Kadınlar Buluşmaları’nın ikinci etabının yeni durağı; İzmir, Adana ve Diyarbakır’ın ardından Marmara Bölgesi’nin sanayi şehri Kocaeli oldu.
Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Türkiye genelinde kadın girişimci desteklerine yönelik ilginin yoğunluğunu ve kadınların iş hayatına dahil olma isteklerinin fazla olduğunu söyledi: “Kadınlarımızın iş dünyasına katılımlarını sağlamak ülke ekonomisinin kalkınması için oldukça önem taşımaktadır. Geçen yıl Dünya Kadınlar Günü’nde Kadın Girişimci Destek Paketimizi duyurduk ve işletmelerimize uygun koşullarda finansman imkânı sunduk. Desteklerimiz, kadın girişimci ekosistemine büyük yarar sağlayan projelerden birine dönüşmüştür.”
Osman Arslan, Halkbank olarak kadın girişimci sayısının ve kadın istihdamının artırılması adına çalışmalara yıl boyunca devam edileceğini söyledi: “Buluşmalarımızda kadın girişimcilerimiz ile bir araya gelerek onları yüreklendirdik ve hayallerinin gerçekleşmesine destek olduk. Üreten Kadınlar Akademisi ile girişimcilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak ve her an bilgiye ulaşabilmeleri adına dijital ortamda bilgi akışı sağladık. Kadın girişimciliğini geliştirmek amacıyla da Paraf Üreten Kadın Kredi Kartı hayata geçirdik."
Osman Arslan, sağladıkları desteklerin Türkiye’nin diğer bölgelerinde olduğu gibi Marmara Bölgesi’nde de yoğun ilgi gördüğünü ifade etti: “Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova illerimizden 36 bin 847 kadın girişimcimize toplam 3.4 milyar TL kredi kullandırdık. Türkiye genelinde ise; 131 bin 787 kadın girişimciye ulaşarak 14.4 milyar TL’lik kredi desteği sağladık.”
Kadın kooperatiflerine destek, genç girişimcilere kredi imkânı: Halkbank, genç girişimcileri de iş hayatına dahil etmek için projelerini sürdürüyor. Arslan, Halkbank olarak gençleri her zaman desteklediklerini ve önümüzdeki dönemde de gençlerin yanlarında olmaya devam edeceklerini açıkladı: “Üniversite mezunu, mezun olduğu bölümle ilgili herhangi bir iş tecrübesi bulunmayan ve bu alanda kendi işini kurmak isteyen veya kendi işini kurmuş olan 35 yaşını aşmamış girişimcilere yönelik Genç Girişimci Kredimizi, 350 bin TL limitli ve 60 aya kadar vade fırsatıyla sunuyoruz.” Halkbank Üreten Kadınlar Kocaeli Buluşması’nda, Genç Girişimci Destek Paketi’nden faydalanan girişimci kadınlara, üretkenliklerini desteklemek adına kredileri sembolik olarak takdim edildi.
Kooperatiflerde markalaşmanın öneminin vurgulandığı Buluşmalar çerçevesinde Kocaeli’de Marmara Bölgesi’nden kooperatif temsilcileri ile bir araya gelinerek, markalaşma, pazarlama ve sosyal medya konularında eğitim ve bilgilendirme çalışmaları ile ‘Marka Kooperatifler’ ve ‘İlham Veren Kadınlar’ panelleri gerçekleştirildi. Şafak Tükle moderatörlüğündeki ‘Marka Kooperatifler’ panelinde, başarı elde etmiş kadın kooperatiflerinin temsilcileri; Nar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Sevilay Acar, S.S. Gönen Merkez, Hasanbey ve Tuzakçı Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Berrin Yetkin Var ve Marmara Kooperatifler Birliği Birlik Başkanı Nuket Özcan, deneyimlerini aktardı. Zeynep Türkoğlu moderatörlüğündeki ‘İlham Veren Kadınlar’ paneline; Leras Tekstil Genel Müdürü Betül Eren Işık, D-Stil Mermer Dış Ticaret Kurucusu Dilek Akbarpour Karaoğlan ve Homemade Aromaterapi Kurucusu Aslı San Bilgin katıldı.

Yorumlar (0)