banner402

banner345

banner453

banner374

Özbekistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev

“Semerkant büyümüş, gelişmiş ve çağdaşlığı tarihle beraber yaşıyor”. Dr. Akkan Suver ve Şamil Ayrım, Marmara Grubu Vakfı adına Özbekistan Cumhurbaşkanlığı seçiminde gözlemciydi.

HABER 01.01.2017, 08:38 01.01.2017, 13:52
8066
Özbekistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev

Geride bıraktığımız Aralık ayının ilk pazar gününü, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde geçirdim. Özbekistan’da Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un ebediyete intikali münasebetiyle gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Türk sivil toplumu adına gene mensubu bulunduğum Marmara Grubu Vakfı’ndan Şamil Ayrım ile birlikte Türk sivil toplumu adına gözlemci olarak katıldım.


Öncelikle belirtmeliyim ki; Özbekistan’ı, bir yıl önce bulunduğum Özbekistan’dan pek farklı buldum. Özbekistan büyük bir büyüme içinde... Büyüme ölçülerinin çağın icaplarına uygun olarak geliştiği her alanda görülüyor.
İslam Kerimov ve arkadaşlarının çalışmış ve eser bırakmış olduklarını hem Taşkent’te hem de Semerkant’ta gözlerimle gördüm. İki şehir de temizliğiyle, uluslararası kentsel disiplin anlayışıyla sizleri kucaklıyor.
Doğunun incisi olarak adlandırılan Semerkant da hem tarih hem de çağdaşlık bir arada yaşıyor... 3000 yıllık bir mazisi olan bu eski şehir Müslümanlığın gerçek merkezi olduğu kadar, çağdaş mimarinin bütün özellikleriyle bugün hayatta... İslam dininin büyük yorumcusu İmam Maturudi’nin türbesiyle Hamid Alimcan Drama Tiyatrosu bir arada... İmam Buhari’nin kültür müzesi haline gelen istirahatgahıyla tarihi Afrasyab şehrinin kalıntıları yan yana... Timur Hanedanı’nın Büyük Hükümdarı Timurlenk de burada torunu Astronomi Bilgini Mirzo Uluğbey ve İslam Kerimov’la birlikte aynı toprağın yorganının altında...
İşte bu tarih kokan ama o nispette de çağdaşlığı yaşayan Semerkant’ta arkadaşım Şamil Ayrım’la Cumhurbaşkanlığı seçimini gözlemledik.
Büyük bir katılıma tanık olduğumuz seçimlerde, 15.906.724 Özbek oy kullandı. Başbakan Shavkat Mirziyoyev’in oyların yüzde 88.61’ini alarak Özbekistan’ın yeni cumhurbaşkanı seçildiği seçimlerde Özbekler sandıklara bayrama gider gibi gittiler.
Ülkenin neredeyse yüzde doksanına yakınının oy kullandığı böylesine önemli bir seçimi Özbekler şeffaflık kuralları içinde dikkatlice olduğu kadar profesyonelce bir yönetimle gerçekleştirdiler.
Demokrasinin bütün değerlerinin gündeme gelip, yaşandığı seçimlerde batı demokrasilerinin sahip olduğu kriterleri yaşadık. Açıklık, şeffaflık gözlemcilerin ortak değer ölçüsüydü.
Sonuç olarak, Özbekler demokrasiyi özümsemenin vakarı içinde seçimlerini tamamladılar.


Bu arada gözlemciler olarak ortak tespitimiz, yeni seçilen Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev’e Özbekler’in güveninin tam olduğudur.;

Ben de inanıyorum ki; Özbek kardeşlerimiz O’nun çizeceği isabetli yol haritasında yarınları istikrar ve barış içinde kucaklayacaklardır.

Dr. Akkan Suver ve Şamil Ayrım'dan oluşan Marmara Grubu Vakfı Gözlemci Heyeti, Özbekistan’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde gözlemci olarak yer aldı. Özbekistan’ın Semerkant şehrinde gözlemcilik görevlerini yerine

getiren Dr. Akkan Suver ve Şamil Ayrım, on ayrı seçim bölgesinde sandıkları

gezdiler. Seçimler sonrası gözlemciler adına bir basın toplantısı da düzenleyen

Dr. Akkan Suver ve Şamil Ayrım Özbekistan’ın bu seçimlerle demokrasi yolunda yeni kazanımlar elde ettiğini vurguladılar. Dr. Suver ayrıca; “Bu seçim Özbekistan

demokratik yaşamında yeni bir merhale oluşturmuştur. Seçim kararının

alınmasından, seçimlerin gerçekleşmesine kadar profesyonelce yönetilen ve

gerçekleştirilen bir sürecin yaşandığına tanık olduk. Gerek bizlerin, gerekse de

diğer uluslararası gözlemcilerin şahit olduğu gibi seçimlerin tarafsız, demokratik kurallara uygun olarak icra edildiğini memnuniyetle müşahede ettik. Bu seçimin

başarısı kardeş Özbekistan’ın demokrasisinin geleceği açısından büyük önem arz

etmektedir. Zira seçim sürecinde gözlemlediğimiz açıklık, şeffaflık,

Özbek demokrasisinin artık belirli bir olgunluğa eriştiğini de göstermektedir.”

Yorumlar (0)
29°
açık
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08
banner366