banner472

banner458

banner457

banner505

TÜRKİYE-ÇİN TİCARETİ GELİŞİYOR

“Hem Türkiye, Hem Çin kazanacak” Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer’in davetlisi olarak tıbbi ve aromatik bitki alımı yapmak için Türkiye’ye gelen Çinli heyet TBMM’ye çalışma ziyaretinde bulundu. İhsan Beşer, Türkiye ile Çin arasında tıbbi aromatik bitkiler konusunda ciddi bir ticaretin bulunduğunu belirterek, “Hepimiz bu ticaretten hem ülke olarak, hem de ticaret mensupları olarak mutlu olacağız” dedi.

HABER 01.07.2019, 07:48 25.07.2019, 11:00
10958
TÜRKİYE-ÇİN TİCARETİ GELİŞİYOR

Türkiye’de yetiştirilen tıbbi ve aromatik bitkilerin ticaretine yönelik istişarelerde bulunmak üzere Çin’den Türkiye’ye gelen iş insanları heyeti, TBMM’ye çalışma ziyaretinde bulundu.
Çinli heyete, TBMM Tıbbi ve Aromatik Bitki Çeşitliliğinin Korunmasında, Bunların Üretiminde ve Pazarlanmasında Karşılaşılan Sorunlar ile Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’nda, Türkiye’deki tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğine yönelik bilgilendirme yapıldı.

“Siyasi partilerin ortak önerisiyle araştırma komisyonu kuruldu”
AK Parti Antalya Milletvekili ve Komisyon Başkanı İbrahim Aydın, tıbbi ve aromatik bitkilerin Türkiye’de çok önemsendiğini belirterek, son zamanlarda bu konuya ayrı bir değer verildiğini söyledi.  Meclis’te de bu konuya önem gösterildiğini kaydeden Aydın, Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin ortak önerisiyle araştırma komisyonunun kurulduğunu aktardı: “Geçmiş yıllarda yapılan çalışmalarda, bu komisyon çalışmalarında özellikle Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer ile görüşmemizde, Çin’den tıbbi ve aromatik bitkilerin ticaretine yönelik istişarelerde bulunmak üzere bir heyetin geleceğini duyduğumuzda heyecanlandık. Türkiye, biyolojik çeşitlilik bakımından çok zengin bir ülke. Türkiye’de 3 bin 600 endemik tür bulunuyor. Son yıllarda endemik türlerin ve bitki çeşitliliğinin korunması, yetiştirilmesi ve ticaretiyle ilgili güzel çalışmalarımız var. Ülkemizdeki bitki çeşitliliğinin korunması, yetiştirilmesi, insanların kullanımına sunulması ve ticaretinin gelişeceğini ümit ediyorum.”

“Türkiye ve Çin arasında tıbbi bitkiler konusunda ciddi bir ticaret var”
Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer, Türkiye ile Çin arasında tıbbi aromatik bitkiler konusunda ciddi bir ticaretin bulunduğunu söyledi. Çin’den gelen iş insanları heyetinin Türkiye’ye 4 günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştireceğini belirten Beşer, “Bu sürenin sonunda Çin heyeti, Türkiye’deki tıbbi aromatik bitkiler konusunda hem geniş bilgi sahibi olacak hem de dünya piyasasındaki ürünlerden daha kaliteli ve uygun fiyatta ürün bulabileceklerini görecekler. Hepimiz bu ticaretten hem ülke olarak hem de ticaret mensupları olarak mutlu olacağız” dedi.
Çinli 36 şirketten, 45 temsilci katıldı: Çin heyeti adına konuşan Çin Gıda ve Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Rong Weidong, komisyonu ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tıbbi ve aromatik bitkiler üzerine böyle bir çalışmanın yapılmasından memnuniyet duyduklarını söyledi. Türkiye ziyaretine 36 şirketten 45 temsilciyle katıldıklarını belirten Weidong, bu heyet içerisindeki 20 şirketin tıbbi ve aromatik bitkiler, 16 firmanın da özellikle baharat alanında çalıştığını dile getirdi. Komisyon ile işbirliği yapabileceklerini kaydeden Weidong, ayrıca ziyaret sonrasında Türkiye ile başarılı bir ticaret yapabileceklerine inandıklarını ifade etti.
Çinli iş insanlarına sunum yapıldı: Komisyonda ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı Tıbbi Aromatik ve Boya Bitkileri Birimi Sorumlusu Reyhan Bahtiyarca Bağdat bir sunum yaptı ve Çinli iş insanlarının sorularını yanıtladı. Heyet daha sonra Genel Kurul Salonu ile 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bombalanan ve tahrip olan Meclis Ana Binası’ndaki alanları gezdi.
Beşer’e teşekkür belgesi verildi: AK Parti Antalya Milletvekili ve Komisyon Başkanı İbrahim Aydın, Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer’e iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi ile ilgili yaptığı katkılardan dolayı başarılarının devamını dileyerek komisyon adına teşekkür belgesi verdi.
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği, ATSO hizmet binasında, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İşbirliği Toplantısı düzenledi. Toplantıya Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof.Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Liu Yuhua, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Çin Gıda ve Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Rong Weidong, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nurullah Okumuş, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Beşer, Isparta Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Ali Doğan ile ATSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Türk ve Çinli iş insanları katıldı.

Serteser, teşekkür etti
Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Çin’de meydana gelen depremde hayatını kaybedenler dolayısıyla Çinli iş insanlarına baş sağlığı diledi. Serteser, bu toplantının yapılmasında emeği geçen Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi Prof.Dr. Veysel Eroğlu’na, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’a, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban’a ve Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Beşer’e teşekkür etti.
“İki ülke, aynı kaderi yaşadı”: Hüsnü Serteser, Türkiye’nin 19 Mayıs 1919, Çin’in 4 Mayıs 1919’da kendi milli mücadelelerini başlattıklarını, dolayısıyla aynı kaderi yaşayarak bugünlere geldiğini söyledi: “Bundan 2000 yıl önce aynı coğrafyayı paylaşan Türkiye ve Çin, neredeyse aynı kaderi yaşamış; her iki millet de tehditlerin üstesinden birlik, beraberlik ruhu, tam bağımsızlık anlayışı ile gelmeyi başarmıştır. Bugün Çin’deki ders kitaplarında Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e yer verilmesi anlamlıdır.”
Çin ziyareti çok önemli: Dünyada Ticaret Savaşları kavramının tartışıldığı sırada, Çin tarafından geliştirilen “Bir Kuşak, Bir Yol” projesinin önemine dikkat çeken Serteser, “Asya’dan Avrupa’ya uzanan Bir Kuşak, Bir Yol projesi çerçevesinde ülkemiz ve ilimiz de mühim ve stratejik bir noktadadır. Bir Kuşak, Bir Yol projesi çerçevesinde Çin, Avrupa’ya hızlı mal aktarımı yapabilmeyi hedefliyor. Demiryolundaki altyapı yatırımları ile Türkiye ile Çin arasındaki mal taşıma süresi 1 aydan 10 güne düşecek. Türkiye’nin en büyük 19’uncu ihracat ve en büyük ithalat pazarı olan Çin ile bu proje çerçevesinde ticaret hacmimizin daha da artacağına inanıyorum. İkili ilişkilerin gelişmesi kapsamında Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı sayın Şi Cinping, Tacikistan’da G-20 Zirvesi’nde görüştü. Cumhurbaşkanımız’ın 2 Temmuz’da Çin’de gerçekleştireceği ziyaretin de ekonomik ilişkilerimizin gelişmesi için son derece önemli olacağı kanaatindeyim” diye konuştu.
“Ticaret hacmini geliştirelim”: Hüsnü Serteser, Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacmi hakkında da bilgiler paylaştı: “Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacmi, 2018 yılında yaklaşık 24 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu ticaret hacminde ihracat-ithalat dengesi, yüzde 17.80 oranında bizim aleyhimizedir. Ticaret hacmimizin daha dengeli bir şekilde gerçekleşmesi hâlinde her iki ülke de kazanacaktır. Afyonkarahisar ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticarete baktığımızda, ihracatın öne çıktığını görüyoruz. 2018 yılında, Çin, Irak ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra en çok ihracat yaptığımız ülke olmuştur. Afyonkarahisar olarak 350 milyon dolara yaklaşan ihracatımızı, Cumhuriyetimiz’in kuruluşunun 100’üncü yılında en az 1 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımız sürüyor. Bugün evsahipliği yaptığımız toplantının da bizi hedefimize ulaştıracağını düşünmekteyiz. Ayrıca Çin’in 400 milyon nüfuslu Jiangxi (Caşin) eyaleti ile yapılan ticaret anlaşmasının da ilimiz için çok yararlı olduğu kanısındayız.”

Üreticimiz daha çok kazanacak
Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Beşer,  “Bugün burada olan heyet, Çin’in farklı bölgelerinden konusunda uzman kişilerdir. Bugün burada onları alım heyeti olarak ağırlamaktayız. Yaptığımız çalışma neticesinde iki konunun altını özellikle çizmek istiyorum: Ülkemiz ve ilimiz tıbbı ve aromatik bitkiler anlamında geniş ve verimli topraklara sahip olup üretim kapasitesi çok yüksektir. Doğru planlama ile sözleşmeli tarım yöntemini kullanarak çok kaliteli üretim yapıp Çinli dostlarımıza bu ürünleri satabileceğiz. Türk tarafı olarak bizim kazancımız da verimli topraklarda sözleşmeli tarım uygulamasıyla üreticilerimizin daha çok para kazanmasını sağlamak, bunun yanında endüstriyel değeri fazla olan ürünleri de ihraç etmektir” diye konuştu. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in üç dönem üst üste aynı göreve seçildiğini, şehrin gelişmesi ve ihracatın artması noktasında tecrübe sahibi olduğunu kaydeden Beşer, ATSO Yönetim Kurulu ve Meclisi’ni başarılı çalışmaları dolayısıyla tebrik etti.

12 eyaletten 45 iş insanı geldi
Çin Gıda ve Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Rong Weidong ise toplantıya Çin’in 12 eyaletinden 45 iş insanının geldiğini söyledi: “Bu kadar büyük bir katılımı gördükten sonra duygulandım. Türk arkadaşlarımızın ne kadar samimi olduklarını gördüm. 18 Ocak’ta İhsan Bey, beni ziyaret etti. Ziyarette verdiğimiz kararın sonucunda buradayız. Türkiye ile Çin arasında ticaret potansiyelinin yüksek olduğunu görüyorum. Bu nedenle bu buluşmamıza emek veren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye ile Çin arasındaki tarım işbirliğinin geliştirilmesini istiyoruz.”

Önemli bir toplantı
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, önemli bir toplantıya imza atıldığını belirterek toplantıya emeği geçen her kurum ve kuruluşa teşekkür etti.

Çin, zenginleşen bir ülke
Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Liu Yuhua, Çin’in nispeten fakir bir ülkeden sadece 40 yıl gibi bir sürede en büyük ikinci ekonomiye ve en büyük ikinci yabancı yatırım yapılan ülkesine dönüştüğünü söyledi. Yuhua, “Çin’in dünyadaki gayrisafi milli hasılası içindeki payı 40 yıl öncesinden yüzde 1.80’den yüzde 15.2’ye yükseldi. Son yıllarda Çin’in dünya ekonomik büyümesine katılım oranı yüzde 30’u aştı. Geçen yıl yüzde 33’tü” dedi.

Yörelere göre hareket edilebilir
Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Çin ile yararlı ticari görüşmeler yürüttüklerini ifade etti: “Özellikle tarım ürünleri ticaretinde Antep fıstığıyla ilgili böyle bir şey var. Kiraz da var. Kanatlı ticareti yine bu bölgede çok yaygın. Kuş gribi nedeniyle ihracat durmuştu. Ama biliyorsunuz Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’de artık bu hastalığın olmadığına dair bir ibranameyi bize verdi, Çin’e ilettik, cevap bekleniyor. Türkiye’de yaklaşık 12 bin adet kendine özgü bitki türü olduğu, 3 bin 600 adetinin endemik olduğu, başka ülkelerde çoğunun görünmediği biliniyor. Onun için bu sektör spesifik bir alan olarak değerlendirip belirli bölgelere, yörelere has ticareti hareket ettirici unsur olarak kullanmak mümkün olabilir.”

İşbirliği gelişecek
Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, konuşmasında şunları vurguladı: “İlimiz adına önemli bir gün yaşıyoruz. İlimizin önemli değerlerinin tanıtılmasına ve Çin’le önemli bir bağın kurulmasına vesile olacak bir toplantıdayız. Tarım ve özellikle gıda alanında işbirliği yapabileceğimiz önemli alanlardan birisi Afyonkarahisar’dır. Afyonkarahisar ürünleriyle Türkiye’nin önde gelen üretim sıralaması içerisinde yer alıyor. İşte bunlardan birisi kirazdır. Türkiye’nin şu anda en iyi kirazları bizim ilimiz sınırları içerisinde üretiliyor. Bu alanda işbirliğinin yapılacak olması ve bundan sonra da bu işbirliğinin devam ettirilecek olması ilimiz açısından önemli bir kazanımdır. Bunun dışında haşhaşımız önemlidir. Tıbbi ve aromatik bitki hücresinde yer alan haşhaş önemli bir üretim kaynağımızdır. Kekik, aspir, organik gül üretiminde yine önemli oranda üretmekteyiz. Lavanta üretimi son yıllarda hızlı bir şekilde artıyor. Bunlardan oluşacak işbirliği inşallah Çin’le bizim birbirimizi daha iyi tanımamıza, birbirimizle daha iyi işbirliği yapmamıza vesile olacaktır.”

“Potansiyeli kullanmalıyız”
Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof.Dr. Veysel Eroğlu da şifalı bitkilerle ilgili dünyada 115 milyar dolarlık pazardan bahsedildiğini kaydetti. Eroğlu, birinci sırada Çin’in olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Bu toplantı bir milat olarak anılacaktır. Türkiye ile Çin arasında 24 milyar dolarlık ticaret hacmi var. 21 milyar dolarlık ithalatımız var. Biz derneğin ilk toplantısında da ifade etmiştik. Bu dengesizliği gidermemiz gerekir. Türkiye’deki potansiyeli kullanmamız gerekiyor. Afyon, mermerin, lezzetin, termal turizmin başşehri. Zaferin kazanıldığı topraklar burası. İhracatı daha da artırmak için blok halinde mermer yerine işlenmiş mermeri size satmak için bir çalışmamız var. Türkiye’de tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda büyük bir pazar var. Bizdeki bitki türü 11.500 adet. Kıta Avrupası’ndan daha fazla bitki çeşidimiz var. Afyonkarahisar endemik bitkilerde avantajlı durumda.”

Türkiye Florası Paneli
Konuşmaların ardından Türkiye Florası Paneli gerçekleştirildi. AK Parti 26. Dönem Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt’un yönettiği panelde Çin Baharatçılar Birliği Başkanı Mike Liu, Hacettepe Üniversitesi Farmasotik Botanik Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. İffet İrem Tatlı Çankaya ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özcan Kayacan tıbbi ve aromatik bitkiler hakkında ayrıntılı sunumlar yaptılar. Panelin sonunda Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği ile Çin heyeti adına hediyeler takdim edildi.

Afyonkarahisar için tarihi gün
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İşbirliği Toplantısı’nın ikinci bölümünde ise Çin heyetindeki 42 iş insanı, Afyonkarahisar ve bölgesindeki iş insanları ile bir araya gelerek /İkili İş Görüşmesi’ne katıldı. Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof.Dr. Veysel Eroğlu, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, İkili İş Görüşmesi için kurulan masaları tek tek ziyaret etti. İkili İş Görüşmesi’ne katılanlar, “Afyonkarahisar için tarihi bir gün” yorumunda bulundu.
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Rektörü Prof.Dr. Nurullah Okumuş, Çin heyetini makamında kabul etti. Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Beşer’in de hazır bulunduğu kabulde, tıbbi ve aromatik bitkiler bakımından büyük potansiyele sahip olan Afyonkarahisar’da doğru planlama ve sözleşmeli tarım yöntemi ile üretim yapılarak elde edilecek birinci sınıf ürünlerin Çin’e ithali konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.
“AFSÜ gereken desteği verecek”: AFSÜ’nün tıbbi ve aromatik bitkiler alanında yürütülecek çalışmalar konusunda özellikle Eczacılık Fakültesi üzerinden Ar-Ge, bilimsel araştırma ve sağlık hizmetleri gibi konularda gerekli desteği vermeye hazır olduğunu belirten Prof.Dr. Nurullah Okumuş, Çin heyetine ziyaretleri için teşekkür etti.
Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer’in davetlisi olarak tıbbi ve aromatik bitki alımı yapmak için Türkiye’ye gelen Çinli Heyeti, ilk olarak Ankara’da TBMM’ye çalışma ziyaretinde bulundu. Heyet Ankara’daki temaslarının ardından Afyonkarahisar’da ATSO ile Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İşbirliği Toplantısı’na katıldı. 4 günlük yoğun çalışma programının üçüncü durağı ise Isparta oldu. Isparta’da Gül Birlik Fabrikası, gül ve lavanta bahçelerinde incelemelerde bulunan Çin Heyeti, burada gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinin ardından temaslarına İzmir’de devam etti.

Ortak çalışma yapılacak
İzmir’de ilk olarak Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) çeşitli temaslarda bulunan Çin Heyeti, 50’nin üzerinde B2B görüşmesinde bulundu. Ege Bölgesi’nden de başta İzmirli iş insanları olmak üzere Denizli, Manisa ve Isparta ilinden çok sayıda firmanın katıldığı görüşmeler sonucunda tıbbi ve aromatik bitkiler ile uçucu yağlarla ilgili Ege Bölgesi Sanayi Odası ile Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği'nin ortak çalışma yapması noktasında karar alındı.

Protokol imzalandı
Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer, Türkiye ile Çin arasında tıbbi aromatik bitkiler konusunda ciddi bir ticaretin bulunduğuna değinerek, “4 günlük çalışma programımızın sonunda Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği ile Çin Gıda ve Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Odası ile protokol imzaladık. Protokol kapsamında; Türkiye’de üretilen ıbbi ve aromatik bitkiler ile uçucu yağların ihracatı noktasında firmaların ellerindeki envanterler toplanacak. Ürün özellikleri Çin’e gönderilecek. Çin Sanayi Odası ise bunları kendi üyeleri kanalıyla Türkiye’den ihraç edecek. Protokol kapsamında Türkiye ve Çin’de konuyla ilgili düzenlenecek panel, fuar ve organizasyonlarda paydaşlar birbirlerine bilgi verecek ve etkinliklere ortak katılımlar sağlanacak” açıklamasını yaptı.
Ön sözleşmeli üretim ve ticaret yapılacak:  Hem Türkiye’de hem Çin’de söz konusu ürünler için büyük depolar kurulacağını kaydeden Beşer, ürünlerin muhafaza edileceği büyük depoların kurularak ön sözleşmeli üretim ve ticaret yapılacağını sözlerine ekledi. 4 gün boyunca Ankara, Afyonkarahisar, Isparta ve İzmir’de çeşitli temaslarla ve ikili iş görüşmelerinde bulunan Çin Heyeti, ziyaretlerini tamamlayarak Türkiye’den ayrıldılar.

Afyon’dan Çin’e ticaret köprüsü kuruldu
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İşbirliği Toplantısı düzenledi. Toplantının ardından Türk iş insanları ile Çinli iş insanları ikili iş görüşmesi yaptı.

Çin’li iş insanları AFSÜ’yü ziyaret etti
AFSÜ Rektörü Prof.Dr. Nurullah Okumuş, ATSO’nun Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği ile düzenlediği Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İşbirliği Toplantısı’nda, Çin’in 12 eyaletinden görüşmelerde bulunmak üzere Afyonkarahisar’a gelen 42 işadamı ile bir araya geldi.

Çin Heyeti 4 ilde 200’den fazla firma ile görüştü
Türkiye Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer’in davetlisi olarak tıbbi ve aromatik bitki alımı yapmak için Türkiye’ye gelen Çinli Heyet, 4 günlük çalışma programı kapsamında Ankara, Afyonkarahisar, Isparta ve İzmir’de 200’den fazla firma ile ikili iş görüşmesinde bulundu.

Yorumlar (0)