banner472

banner458

banner457

TÜRKİYE’DE SUNDUĞU TARAMA HİZMETİYLE IRON MOUNTAIN, DİJİTALLEŞME YOLCULUKLARINDA MÜŞTERİLERİNİN HER ZAMAN YANINDA

Iron Mountain Gelişen Pazarlar Başkan Yardımcısı, Türkiye & BAE Genel Müdürü Cenker Özhelvacı, bilgi yönetimi ve arşiv hizmetleri alanındaki hedeflerini “Müşterilerimize rekabet avantajı yaratacak hizmet ve ürünlerimizle en güvenilir iş ortağı olmaya devam edeceğiz” sözleriyle özetledi. Özhelvacı; Türkiye’de hizmet veren Tarama Merkezi’ni, bilgi yönetimi ve arşiv hizmetleri alanında sundukları dijital dönüşüm çözümlerini ve gelecek dönem planlarını anlattı

HABER 01.10.2021, 00:01 27.10.2021, 09:19
26155
TÜRKİYE’DE SUNDUĞU TARAMA HİZMETİYLE IRON MOUNTAIN, DİJİTALLEŞME YOLCULUKLARINDA MÜŞTERİLERİNİN HER ZAMAN YANINDA

Iron Mountain hakkında bilgi verebilir misiniz? Türkiye’de ne zaman kuruldunuz?
Iron Mountain, bilgi yönetimi ve arşiv hizmetleri alanında beş kıtada 50’den fazla ülkede 230.000 müşteriye hizmet veren dünya lideri bir şirket. Fortune 1000 listesindeki 950 şirkete yıllardır hizmet veriyoruz. Veri saklama ve yönetimi alanındaki hizmetlerimizi dijital ürünlerimiz, dijitalleşme çözümlerimiz, GLEAM (değerli ürünler, eğlence sektörü, sanat eserleri) alanındaki hizmetlerimiz, veri merkezlerimiz ve SITAD (elektronik ekipmanların güvenli imhası) çözümleriyle zenginleştirerek müşterilerimiz tarafından en güvenilir iş ortağı seçildik.
15 yıl önce Türkiye pazarına giriş yaparak bugün 5 farklı lokasyondaki 7 tesisimiz, 200’ün üzerinde çalışanımızla 1.500’den fazla işletmeye hizmet veriyoruz. İşletmelerin en değerli varlıklarını koruyarak onlarla birlikte biz de büyüyoruz. Bankacılık, sigorta, finans, ilaç, teknoloji, lojistik, enerji, otomotiv, gıda ve perakende başlıca çalıştığımız sektörler arasında yer alıyor.

Sunduğunuz hizmet ve çözümler nelerdir?
Güvenli saklama hizmetimiz kapsamında 7 tesisimizde fiziksel arşiv yönetimi, sektörel bazlı saklama hizmeti, back-up kasedi/teyp saklama ve özel proje çözümleri sunuyoruz. Tüm dünya tarafından onaylanmış güvenlik teknolojilerini kullanıyor ve hizmet kalitemizi artırmak için her yıl tesislerimiz içerisinde bu sistemlere yatırım yapıyoruz.
BT ve elektronik imha (SITAD) hizmetimizle bilgisayar, sunucu gibi her türlü elektronik ekipmanın yasalara uyumlu bir şekilde imha edilmesini sağlıyoruz.
Ofis ve saha çalışanlarından oluşan güçlü ekibimizle işletmelerin veri yönetimi kapsamında tüm ihtiyaçlarına yönelik güvenli ve kalıcı çözümler üretmelerine yardımcı oluyoruz. Fiziksel ve dijital arşiv ile bilgi yönetimi hizmetleri kapsamında işletmelerin maliyetleri ve risklerini düşürmelerini, yönetmeliklere uymalarını sağlıyoruz. Makine öğrenimi ve yapay zekâ ile işletmelere rekabet avantajı sağlayan dijital tahminleme modelleri üretiyoruz.

Globalde ve Türkiye’de bulunan Tarama Merkezlerinizden bahseder misiniz?
Iron Mountain olarak globalde 105 Tarama Merkezimiz bulunuyor. Bunların 45’i EMEA bölgesinde yer alıyor. Globalde bu kadar başarılı olan bir hizmeti Türkiye’de vermek üzere çalışmalar yaptık. Şu an Tarama Merkezi hizmetimiz kapsamında globalde 5.000 kişiye, EMEA bölgesindeyse 1.000 kişiye istihdam sağlıyoruz. Türkiye’deki Tarama Merkezi’nde yılda yaklaşık 150 milyon sayfayı dijitale aktarmayı hedefliyoruz. Bu hizmetimizle müşterilerimizin dijitalleşme yolculuklarında her zaman yanlarında olmaya devam ediyoruz.

Tarama Merkezi kapsamında hangi çözümleri sunuyorsunuz?
Tarama Merkezi, kâğıt bazlı fiziksel içeriklerin tarama (scanning) operasyonuyla dijitalleştirildikten sonra yeniden birleştirildiği birimdir. Müşterilerimiz tarafından Iron Mountain kutuları içinde Tarama Merkezimize iletilen evrak setleri tarama operasyonu öncesinde düzenleniyor. Bu işlemden sonra evraklar PDF dokümanı olacak şekilde taranıyor. Tarama esnasında dokümanlar üzerinde görüntü iyileştirme teknolojisi uygulanarak kullanıma hazır dijital formatta evraklar kopyalanıyor.

Tarama işlemleri tamamlandıktan sonra evraklar yeniden alındığı biçime getiriliyor ve müşterinin belirlediği tasnif planına uygun biçimde klasörlenerek Iron Mountain arşivine gönderiliyor. Dijitalleştirilmiş içerikler müşterilerimize harici diskle iletiliyor veya halihazırda kullandıkları bir bilgi yönetim sistemi mevcut ise bu sisteme entegre ediliyor. Müşterimiz bir bilgi yönetim sistemi kullanmıyorsa, Iron Mountain Türkiye olarak bu konuda da onların yanındayız. Ürün yelpazemizde yer alan ürünlerle uçtan uca çözüm sunuyoruz.

“FAALİYET GÖSTERDİĞİMİZ 50’DEN FAZLA ÜLKEDE 20 YILI AŞKIN SÜREDİR TARAMA HİZMETİ VERİYORUZ”
Bu alanda sizi rakiplerinizden ayıran en önemli özellikleriniz nelerdir?
Tarama Merkezi iletilen fiziki arşiv unsurlarının dijital platformlarda kullanılabilmek üzere tarandığı merkez olmakla beraber bu içerikler üzerinden veri yakalamak ve bu verileri müşterimizin mevcut iş akışları veya doküman tasnif planları içinde kullanabilmek adına uzman bir çözümdür.
Şirketimiz faaliyet gösterdiği 50’den fazla ülkede 20 yılı aşkın süredir bu hizmeti veriyor. Iron Mountain 70 yılı aşkın tecrübesi ve özellikle fiziki arşiv, dijital arşiv ve dijitalleşme konusundaki tecrübesine ek olarak yatırımlarıyla hatırı sayılır bir referans sayısına ulaştı. Bu tecrübe ve birikimle uzman ekip kadromuzla Türkiye’de kurduğumuz Tarama Merkezi, dijitalleştirme alanında bizi rakiplerimizden bir adım öteye taşıyor. Kurumların dijital dönüşüm evresinde yaşadığı yavaşlamalar ve aksaklıkları göz önüne alırsak, bu konuda uzman profesyonel bir ekiple yürütülen dijitalleştirme süreçlerinin, bu stratejiyi belirlemiş kurumlara hem zaman hem de katma değer sağlayacağını düşünüyoruz.

Tarama Merkezi gelecekte iş yapış şekillerini nasıl etkileyecek?
Dijitalleşmenin önemli bir parçası olan kağıtsız iş süreçlerinin artan önemini dikkate alırsak, bu tip süreçlerin yaygınlaştırılması ve artması konusunda en kilit nokta fiziksel içeriklerin dijitalleştirilme süreci olacak. Tarama Merkezi hizmeti de bu aşamada ciddi bir önem teşkil ediyor.

“İLHAM VEREN HİZMETLERİMİZLE FARK YARATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Iron Mountain Türkiye’nin gelecek hedefleri ve öncelikleri neler olacak?
Önümüzdeki dönemlerde de global gücümüzü arkamıza alarak yatırımlarımızı artıracağız ve dijital ürünler geliştirmeye odaklanacağız. İlham veren ve fark yaratan hizmetlerimizle sektörümüzdeki yeniliklere öncülük etmeyi hedefliyoruz. Bilgi yaşam döngüsü içerisinde önemli bir adım olan dijitalleşme alanında, müşterilerimize rekabet avantajı yaratacak hizmet ve ürünlerimizle en güvenilir iş ortağı olmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (0)