banner459

banner345

banner457

banner458

banner402

01.12.2019, 08:00 6959

İşgücü Devamının Fotoğrafını Nasıl Çekersiniz?

Günümüzde her ne kadar birçok şirket esnek çalışma modeline geçmiş ya da geçmeyi planlıyor olsa da; özellikle mavi yakalı çalışanların işe devamı, işyerlerinde geçirdikleri zamanın takibi ve ölçülmesi,  mevcut kaynakların değerlendirilmesi hala önemini korumaktadır.
Personel devam kontrol sistemleri ile çalışanın devam durumu ve izinlerinin takibi sağlanmaktadır. Sistem günlük olarak kimlerin kurumda mevcut olduğu konusunda net bir fikir sağlamakla birlikte, mesai saatleri içinde ve dışında kimin çalışıp çalışmadığı bilgisini de verebilmektedir.
Geçmişte de çalışanları takip etmek için belirli izleme yöntemleri vardı ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte, çalışanları izlemenin yolları da gelişmiştir. Şirketler çalışanlarının e-posta, telefon aramaları, web siteleri ve uygulamalarını kullanmalarının yanı sıra mouse ve klavye kullanımınlarını da izleyebilmektedir. İzleme şirketleri çalışanların bilgisayarlarına ve hatta çalışanların ekranlarının video kayıtlarına uzaktan erişim sağlayabilmektedirler.
Teknolojik izleme sistemleri, ücretsiz aramalar da dahil olmak üzere, çalışanların mesai saatleri içindeki durumunu takip edebilir ve sonucunda etkin bir işgücü planlaması yapılmasına olanak sağlayabilir.
Ayrıca otomatik olarak veri sağlayabilen bu sistemler elle girişlerde oluşabilecek hataları önler ve çok daha doğru bordrolama ve buna bağlı tazminat hesaplaması yapılmasına olanak sağlar. Elle veri girişi olmadığında, hata olasılığı önemli ölçüde azalır ve çalışan memnuniyeti artar.
Mevzuat ve prosedürler sürekli olarak değişmektedir ve bilgilerin toplanması ve kayıt altına alınmasının otomatik sistemlerle en doğru şekilde tutulması olası riskleri minumuma indirmektedir. Takip sistemine çalışan izinlerinin de dahil edilmesi, hem bölümlerdeki işgücü planlaması hem de kalan izinlerin takibi konusunda şirkete fayda sağlayacaktır. En doğru olarak tutulan kayıtlar hem çalışan şikayetlerini, hem de hatalı kayıt ya da ödeme yapılmaması durumunu minumuma indirir.
KVKK hükümleri göz önünde bulundurulduğunda çalışanların işe girişlerinde bu tip izlemelere tabi oldukları aydınlatma metinleri ile kendilerine bildirilmeli ve açık rıza ve onayları alınmalıdır.
Kartlı geçiş sistemi, parmak izi, yüz tanıma gibi sistemler şirketler tarafından kullanılmaktadır. Teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurduğumuzda önümüzdeki 10 yıl içinde şu an hayal bile edemeyeğimiz sistemler hayatımıza girecektir. Belki de vücudumuza takılacak mikro çipler her yerde takip edilmemizi sağlayacak, bir anlamda kimliğimiz olacaktır. Gerçek olan şu ki, her davranışımız, tavrımız, performansımız aklımıza bizle ilgili olarak gelebilecek herşey bu mikro çiplerle ölçülebilecektir.
Önümüzdeki teknolojik gelişmeler gerçekten sürprizlerle dolu olacak ve şu an konuştuğumuz ve uyguladığımız pek çok uygulama yürürlükten kalkacaktır.

Yorumlar (0)