banner402

banner345

banner440

banner445

banner374

01.04.2019, 08:00 5665

Kurumlarda Uzaktan Eğitim Uygulamaları

Kurumlarda teknolojinin ilerlemesi ve internetin yaygınlaşması ile uzaktan eğitim yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. e-öğrenme diye isimlendirebileceğimiz bu süreçte teknoloji ve elektronik ortam kullanılmakta, klasik eğitim ve öğretime çok farklı bir yaklaşım getirilerek farklı bir kullanım alanı sağlanmaktadır. Kurumsal, bireysel, amatör kullanımı ile birlikte Fatih projesi ile Milli Eğitim Bakanlığı okullarda eğitimde kullanmaya başlamıştır.
e-öğrenme çeşitleri olarak bakıldığında eğitim teknolojilerinin gelişimine göre yeni kavramlar ortaya çıkmıştır. Web destekli öğretim, eşzamanlı öğretim, eşzamansız öğretim, sanal eğitim, bilgisayar destekli uzaktan eğitim, internete dayalı/destekli eğitim, çevrimiçi eğitim kavramları ile sık karşılaşılmaktadır.

e-öğrenme genel olarak iki ana alt başlığa ayrılmaktadır:
1-Öğrencilerin bilgisayar başında kendi kendilerine eğitim almaları (Asenkron)
2-Canlı olarak online bilgisayar ortamında eş zamanlı olarak bir grup öğrenci ve öğretmeninin aynı sınıfta buluşmaları, diğer bir isimle sanal sınıf uygulamaları (Senkron)

e-öğrenmenin uzaktan eğitim sisteminin çok önemli bir parçası haline gelmiş olması ile birlikte sadece eğitim odaklı kullanılmamaktadır. Seminer, çeşitli yazılımların tanıtımları, video konferans, danışmanlık gibi çok farklı alanlarda kullanım yeri bulmaktadır. Bu yöntem ile katılımcının ve sunumu yapacak eğitimci veya yöneticinin sadece internete bağlı olarak, 7x24 ve dünyanın her yerinden oturuma katılmaları mümkün kılınmaktadır.

e-öğrenmenin faydaları
e-öğrenme eğitmen yerine öğrenciyi merkez olarak almaktadır. Öğrenci konuyu öğrenene kadar, konu üzerinde çalışabilir ve tekrarlar yapabilir, zaman sınırlaması yoktur. Kişi kendi öğrenme hızını ayarlayabilir, konuyu anlamadığı zaman, iletişim araçları ile öğretmen ve diğer öğrenciler ile bağlantı kurabilir. Yer, zaman kısıtlaması yoktur, dünyanın diğer ucundaki bir kişi ile bağlantı kurulabilir. Doğru ve istenilen kaynağa kısa sürede erişilir.
Kişi kendini en rahat hissettiği zaman ve mekanda konuyu öğrenebilir ve öğrenim faaliyetini daha zevkli hale getirebilir. Hızlı değişen koşullara göre öğrenim materyalleri kısa sürede güncellenebilir. Öğrenci kendi kendine testler yaparak bilgi seviyesini sınayabilir. Kişinin tüm öğrenim faaliyetleri raporlanabilir. Eğitim maliyetlerini ciddi oranlarda düşürmektedir. Özellikle konaklama, eğitim yeri ve ulaşım maliyetlerini yok sayılacak seviyeye indirmektedir.
Örneğin; farklı şehirlerde satış ve pazarlama teşkilatının olduğu bir firmada çalışıyorsunuz. Yeni bir ürün piyasa süreceksiniz. Satış ve pazarlama temsilcilerinizin ürün hakkında bilgi sahibi olmaları ve ürün ile ilgili firma satış stratejilerinin neler olması gerektiğini en hızlı e-öğrenme yöntemlerini uygulayarak hayata geçirebilirsiniz. İlk önce temsilcilerin ürün ile ilgili tanıtım videolarını veya sunumlarını izlemeleri için süre verip, belirlenecek tarih ve saatte sanal sınıf oluşturup online eğitime katılmalarını sağlayabiliriz. Ürün ile ilgili bilgileri eğitmen katılımcılara aktardıktan sonra katılımcıların soruları var ise anında cevaplayarak eğitim süreci tamamlanabilir. İstenir ise eğitim sonrası anket veya sınav yapılabilir.
Dünyada pek çok şirket, sattıkları ürünlerin tanıtımlarını, desteklerini sanal sınıf uygulamaları kullanarak vermekteler. Hatta kendi sanal sınıf uygulamalarını geliştirerek, müşterilerinin anında erişebilecekleri çevrimiçi destek merkezleri kurmaktalar.
Benzer şekilde ülkemizdeki ve dünyadaki üniversitelerde sanal sınıf uygulamaları uzaktan eğitim programının en önemli destekleyici parçası haline gelmiştir. Yapılan uzaktan eğitim çalışmalarında sanal sınıf uygulamalarının devreye alınması ve eğitimci kontrolünün sağlanması ile devamsızlıklar ciddi oranlarda düşerek, eğitimlere maksimum katılım sağlanmıştır.
e-öğrenme için kurumlarda profesyonel yazılımlar kullanmakla birlikte amatör ve bireysel kullanım için teknolojiyi ve sosyal medyayı kullanabiliriz. Anlık etkileşimli görüşmeler için skype, lync gibi yazılımlar kullanabiliriz. Eğitimde video kullanacak ise videoları çekip youtube, sunum kullanacak isek slideshare gibi sitelere sunumuzu atabilir ve katılımcılara eğitim linkini göndererek istedikleri zaman eğitimi izlemelerini sağlayabiliriz.

Yorumlar (0)
19°
hafif yağmur
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35
banner366