banner402

banner345

banner403

banner374

01.05.2018, 08:00 9971

Mavi Yakalı Çalışanlarda Performans Değerlendirme

Yeni ekonomide yer alan kurumların değişen rekabet ortamında, insan kaynaklarının rolü ve önemi en büyük rekabet gücünü oluşturmaktadır. Çalışanların başarısı işletmenin başarısı olarak ele alınmaktadır. Çalışanların performansı ne kadar yüksek olur ise kurumların da verimliliği o oranda artmakta ve yapmış oldukları işin kalitesi de benzer şekilde artmaktadır.
Çalışanların performansı ne kadar yüksek olur ise kurumların da verimliliği o oranda artmakta ve yapmış oldukları işin kalitesine yansımaktadır. Ne yazık ki bir kurumda tüm çalışanlar aynı performans seviyesini gösteremezler. Çalışanların göstermiş olduğu performansı onun kişiliğiyle, sahip oldukları yetenekleriyle ve işe göstermiş olduğu ilgiyle yakından ilişkilidir. Çalışanın kişiliği ve doğuştan gelen yeteneklerini değiştirmemiz mümkün olamayacağına göre ancak onun işe olan ilgisini ve yaklaşımını arttırarak performansını arttırma yoluna gidebiliriz. Bunun için de kişiyi motive edecek, işi sahiplenmesini sağlayacak çeşitli metod ve yöntemler kullanabiliriz.
Bu yöntemler arasında performans değerlendirme, kariyer planlama ve eğitim süreçlerini bir bütün olarak ele almalıyız. Performans değerlendirme ücret artışı, prim, terfi, işe son verme, eğitim ihtiyacı belirleme gibi aşamalarda yöneticinin karar vermesinde temel oluşturmaktadır.
Kurumlardaki beyaz yakalılarla birlikte mavi yakalıların da performans sürecine dahil edilmesi kurumun başarısı için önemli adımlardan birisi olacaktır.
Mavi yakalıların performans değerlendirmesinde çalışanlar birey olarak ele alınmaktadır. Kuşkusuz kurumda çok karmaşık yapıya sahip olan insanı değerlendirmek; makineleri, araçları, arazileri ve binaları değerlendirmekten çok daha zordur. Bir işletmede verimliliği arttırmak, kişileri yetiştirmek, geliştirmek, ödüllendirmek, çalışanları terfi ettirmek, kariyerlerini planlamak bakımından performans değerlendirmesi son derece önem taşımaktadır.
Buradaki amaç; mavi yaka çalışanlar için de objektif bir kariyer yolu tanımlanması, bilgi ve deneyimlerin geliştirilmesi, kurum içindeki iletişim ve motivasyonun arttırılması, çalışan memnuniyeti ve bağlılığının daha da yükseltilmesi, terfilerin kurum içinden gerçekleştirilmesini sağlayıp üst kademedeki pozisyonların doldurulmasıdır.
Performans Değerlendirmesi belli bir dönemi kapsar, başlangıç ve bitiş tarihleri vardır. Çalışanların belirli bir dönemde gerçekleştirmiş olduğu başarı durumlarını ve ileriye yönelik gelişme potansiyellerini belirlemeye yönelik çalışmalardır.
Değerlendirme; çalışanların kurumda yapmış oldukları görev ne olursa olsun bireylerin yetkinliklerini, hedeflerini ve projelerini kapsayıp, bireyin eksik ve fazlalıklarının, yetersizlik oldukları konularda gelişim planlarının gözden geçirilmesidir. Süreçlerin tüm mavi yakaları kapsaması için kuruma ait (KPI) Kritik Performans Göstergeleri’nin belirlenmesidir.
Mavi yakalılarda KPI’ların sayısının çok fazla olmayıp karne niteliğinde ölçülebilen değerler olması tercih edilmektedir. İdeal olarak aşağıda örnek vermiş olduğum KPI’lardan 5 tanesi seçilebilir.
- Mesleki Beceri
- Üretim miktarı
- Kalite seviyesi
- İş kayıp süreleri
- Sorumluluk
- Devamsızlık
- İş Sağlığı, iş güvenliği ve çevre
- Çalışma disiplini
- Öneri ve iyileştirme çalışmalarına katılım

Değerlendirme ve ölçümlenme sonucunda yeterli performansı gösteren çalışanların gelişim ihtiyaçları teknik ve mesleki eğitim programları ile desteklenmektedir. Kariyer gelişimleri için bir üst pozisyona geçebilmeleri için gerekli olan mesleki eğitimleri almaları ve başarı ile tamamlamış olmaları beklenmektedir. Mesleki veya teknik eğitimlerin ölçülmesinde genelde sınav yapılmakta ve başarı gösterenlere sertifika verilmektedir. Bazı eğitimlerin periyodik olarak tekrarlanarak alınması gerekmektedir.
‘Mavi Yakalı’ çalışanların iş geliştirme ve süreçleri iyileştirmeleri teşvik edilmeleridir. Bunun içinde öneri ve ödül sistemi kurulabilir. Öneriler çalışanlardan toplanır. Oluşturulacak öneri komitesi önerileri değerlendirir. Uygun öneriler ödüllendirilerek çalışanların işe olan motivasyonları arttırılması sağlanabilir.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:48
Güneş 08:18
Öğle 13:20
İkindi 15:49
Akşam 18:12
Yatsı 19:36
banner366