banner472

banner458

banner457

2021’de 7 OSB daha kurulacak

Ankara Sanayi Odası (ASO) Şubat ayı Oda Meclisi Toplantısı’na katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aralık 2019 ve Ocak 2020’de 783 yatırım teşvik belgesinin düzenlendiğini kaydederek, “Üst üste 2 ay, aylık bazda verdiğimiz belge sayısında teşvik tarihimizin rekorunu kırdık” dedi.

OSB 01.03.2020, 08:00 26.03.2020, 14:29
13049
2021’de 7 OSB daha kurulacak

Yurt içindeki bilim insanlarına yönelik olarak Ulusal Lider Araştırmacılar Programı’nın devreye alınacağını belirten Varank, programa başvuruların 2 Mart’ta başlayacağını duyurdu. 2020’de; büyüme ve istihdam açısından son 2 yılın performansını geride bırakacaklarını belirten Varank, Bakanlık olarak üretimi destekleyici adımlarının devam edeceğini açıkladı.
Bakan Varank, “2019 boyunca; yatırım teşviklerimiz, KOSGEB, TÜBİTAK ve Kalkınma Ajansı desteklerimizle sizlerin ve girişimcilerimizin yanında olmaya devam ettik. İmalat sanayi yatırımları için başlattığımız bina-inşaatta KDV iadesi uygulamasını 2021 yılı sonuna kadar, ilave 15 puan yatırıma katkı oranı uygulamasını da 2022 yılı sonuna kadar uzattık” dedi.
Yalın üretimi ve dijital dönüşümü, uygulamalı olarak öğretmek için Ankara ve Bursa’da model fabrikalar kurduklarını, buradaki tecrübe birikiminin Konya’ya ve hatta Katar’a kurulan model fabrikalara da aktarıldığını ifade eden Bakan Varank, bölgesel kalkınma, teknoloji ve inovasyon alanında olmak üzere iki yeni fon kurduklarını söyledi: “Böylece 750 milyon liralık bir kaynağı teknolojiyi, sanayiyi ve yeniliği odağına alan işletmelere aktaracağız. Bu fonlar, sizi bankalarla faiz kavgası yapmaktan kurtaracak, yatırımınıza ortak olacak.”
23 yeni OSB projesi: Bakan Varank, 2020 yılı Yatırım Programı’na 23 yeni OSB projesi dâhil ettiklerini açıkladı: “Bunlardan birisi de Ankara’daki Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB projesi. Altyapı çalışmalarının yılsonuna doğru başlaması planlanıyor. Bu projenin tamamlanmasıyla yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlamasını bekliyoruz. Bu OSB Ankara da alanında tek, ülkemizde ise mobilya sektöründeki 3. İhtisas OSB olacak.” Varank, bu yıl 10 bin kişiye istihdam imkânı oluşturacak Türkiye genelindeki 7 OSB’yi daha
tamamlayacaklarını sözlerine ekledi: “OSB’lerle ilgili önemli mevzuat değişiklikleri yapacağız. Doğalgaz altyapısını kendisi işletecek OSB’lere ilişkin usul ve esasları, yakın zamanda açıklayacağız.”
ASO (Ankara Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir ise 2020 yılında küresel ekonomide istikrar ve risk azaltma politikalarının ön plana çıktığına dikkati çekerek, Aralık 2019’daki sanayi üretiminin 21 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını kaydetti.

Yorumlar (0)