56 bin öğrenci OSB’lerde mesleki ve teknik eğitim alıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisi’nde, eğitimin farklı boyutlarıyla ilgili çalışma ve değerlendirme raporlarını yayımlamaya devam ediyor.

56 bin öğrenci OSB’lerde mesleki ve teknik eğitim alıyor

MEB’in altıncı raporunda ‘Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) Mesleki ve Teknik Eğitim’ ele alındı. OSB’lerde mesleki ve teknik eğitimin iyileştirilmesiyle ilgili önerilerin de yer aldığı rapor, bu kapsamda yazılmış ilk rapor.
Rapora göre, OSB’lerdeki mesleki ve teknik eğitim, mesleki ve teknik Anadolu lisesi (MTAL) ve mesleki eğitim merkezi (MEM) olmak üzere iki farklı kurumda veriliyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılında OSB’lerdeki mesleki ve teknik eğitim kurumlarında toplam 56 bin 334 öğrenci eğitimine devam ediyor. Rapora göre, OSB’lerdeki mesleki ve teknik Anadolu liselerinde eğitim alan tüm öğrenciler dikkate alındığında en sık tercih edilen mesleki alanlar sırasıyla; yüzde 20.18’lik oranla elektrik-elektronik teknolojisi, yüzde 15.49 ile makine teknolojisi ve yüzde 8.02 ile endüstriyel otomasyon teknolojileri olarak belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2019, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner269