banner472

banner458

banner457

Adana’ya 1.7 milyar dolarlık dev yatırım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi Temel Atma ve Adana’da Yapımı Tamamlanan Projelerin Toplu Açılış Töreni’ne katıldı.

OSB 01.11.2021, 00:01 25.11.2021, 09:55
18212
Adana’ya 1.7 milyar dolarlık dev yatırım

Tesisin inşa edileceği Ceyhan Endüstri Bölgesi’nin 2007’de kurulduğunu anımsatan Erdoğan, “Amacımız, burada ülkemiz sanayinin en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerden biri olan polipropilenin üretilmesini sağlamaktı. Bu işi üstlenen şirketimiz Ceyhan’da 1.7 milyar dolarlık bir yatırım yapacak. Gençler, yatırımcımızın hammaddesini temin edeceği Cezayir’in milli enerji şirketiyle ortak olarak bu işe başladı” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temel atma töreni yapılan Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi’nin 2024’te tamamlanarak üretime geçmesinin hedeflendiğini belirterek, “Buradaki üretim polipropilen ithalatımızın yüzde 20’sini karşılayacak. Böylece ülkemizin cari açığına 250 milyon dolarlık pozitif yönde katkı sağlanacak. Tamamı geri dönüştürülebilir, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir üretim ilkeleriyle faaliyete geçirilecek bu tesis, kendi alanında dünyanın en ileri teknolojileriyle kurulacak.” Bu yatırım sayesinde kimya sektörünün dış ticaret açığı vermekten kurtulacağını belirten Erdoğan, Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçen 26 fabrikanın da açılışını yaptı ve tüm yatırımlar tamamlandığında sağlayacağı 83 bin ilave istihdam yanında dış ticarete yıllık 23 milyar dolar pozitif katkı yapacağını aktardı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da “Kurduğumuz OSB ve endüstri bölgeleriyle Türkiye’mizi dev bir üretim üssü haline getirdik. Şu anda OSB’lerimizdeki istihdam 2 milyon 200 bine ulaştı. 2023 hedefimiz bunu 2.5 milyon seviyesine ulaştırmak” dedi.

Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Genel Başkan Yardımcıları; Erkan Kandemir ve Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, milletvekilleri ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı.

Yorumlar (0)