banner472

banner458

banner457

Antalya OSB’den Makedonya’ya ticaret köprüsü

5Ticari işbirlikteliklerini değerlendirmek üzere Balkan ülkelerinde temaslarda bulunan Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ziyareti kapsamında Makedonya Türkiye Ticaret Odası (MATTO) yetkilileri ile bir araya geldi.

OSB 01.07.2021, 00:01 28.07.2021, 10:27
22702
Antalya OSB’den Makedonya’ya ticaret köprüsü

MATTO Başkanı Aydoğan Ademoski’nin MATTO tarafından sürdürülen çalışmalar, Kuzey Makedonya’nın sunduğu yatırım fırsatları ve Yunanistan sınırındaki Gevgeli’de bulunan 50 hektar büyüklüğündeki serbest bölge hakkında bilgilendirme yaptığı görüşmeye MATTO Başkan Yardımcısı, Halk Bank İcra Kurulu Üyesi Buket Gereçci, Yönetim Kurulu Üyesi Slobodan Traykov ve Denetleme Kurulu Üyesi Adnan Akşar da katıldı.

Serbest bölgenin 50 hektarlık alanının genişletilerek Türkiye’den gelecek yatırımcılara rezerve edileceğini ve özellikle Türk yatırımcılara önemli destekler sağlanacağını belirten MATTO Başkanı Ademoski, Antalyalı sanayicilere yatırım davetinde bulundu. Başkan Bahar, Antalya OSB bünyesinde oluşturacakları çalışma grubu ile süreci yakından takip edeceklerini ve bölge sanayicilerinden oluşan bir heyet ile Kuzey Makedonya’ya ticaret heyeti programı düzenleyeceklerini ifade etti. 

Bahar, “Kuzey Makedonya’ya ihraç ettiğimiz başlıca ürünler arasında turunçgiller, tekstil, beyaz eşya, mobilya ve metal gibi ürünler gelmektedir. Antalya OSB’de söz konusu ürünlerin üst segment üretimini yapan birçok firmamız bulunmaktadır. Gevgeli’de kurulan serbest bölge ise Avrupa ülkelerine yakınlığı ile Türk firmalarına ihracatta önemli bir lojistik avantaj sağlayacak konumdadır. Ayrıca burada yatırımcılara sunulacak destekler ve Balkan ülkelerinin Türk ürünlerine olan ilgisi, Antalya OSB sanayicilerine yeni fırsatların ve yeni ihracat pazarlarının kapılarını aralayacak potansiyele sahiptir” dedi.

Yorumlar (0)