banner472

banner458

banner457

Fabrikalara normalleşme ziyareti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, küresel pandemiye dönüşen koranavirüs salgını sonrası normalleşme sürecinde ilk fabrika ziyaretlerini Eskişehir’e yaptı.

OSB 01.07.2020, 00:22 29.07.2020, 20:45
17968
Fabrikalara normalleşme ziyareti

Bakan Varank, sosyal medya hesabından Milli Teknoloji Hamlesi etiketiyle paylaşım yaparak, “Türk sanayisinin gücü sınırlarını çoktan aştı, aşmaya devam edecek. Güney Kore için üretilen helikopterde bizim imzamız var. Kore genel maksat helikopterinin orta gövdesi Eskişehir’de üretiliyor” dedi. Fabrika ziyaretleri sırasında Covid-19 uyarıları yapan Bakan Varank firma sahiplerine Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan TSE Covid-19 Güvenli Üretim ve TSE Covid-19 Güvenli Hizmet kılavuzlarını dağıttı.
Bakan Varank’a ziyaretlerinde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Eskişehir Milletvekilleri; Prof.Dr. Emine Nur Günay, Harun Karacan,  Metin Nurullah Sazak, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal eşlik etti.
“500 milyon dolar ihracat, 1200 istihdam”: TEI-TUSAŞ Motor Sanayi’nin Eskişehir Yerleşkesi’nde, Türkiye’nin Orta Menzilli İlk Gemisavar Füze Motoru TEI-TJ300’ün test törenine katılan Bakan Varank, ardından elektrikli ev aletleri üretimi yapacak olan Haier Europe’nin Yeni Kurutma Fabrikası Projesi’nin inşaat sahasını gezdi. Bakan Varank, “Türkiye, Haier Europe’nin yeni üretim üssü olacak şirketin Eskişehir’deki yeni yatırımını ilk günden beri yakından takip ediyoruz. Öncelikli yatırım teşvikleri sayesinde ilimize kazandırdığımız fabrika 2021 yılının Ocak ayında üretime başlıyor. Hedef 500 milyon dolar ihracat, ilave 1200 istihdam” dedi.
“Sanayimizin önemli bir tedarikçisi”: Bakan Varank’ın Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) ikinci durağı kauçuk fabrikası oldu. Üretim yerlerini gezen Bakan Varank, fabrikanın yönetim kurulu başkanlarından bilgi aldı. Varank, “Sektöründe Türkiye’nin liderlerinden olan Rekor Kauçuk’un fabrikasında incelemelerde bulunduk. Sanayimizin önemli bir tedarikçisi olan şirket, koronavirüs salgınına rağmen hiçbir devlet desteğine başvurmadan bu dönemde faaliyetlerini sürdürdü” diye konuştu.
“AB, ABD ve Rusya pazarında önemli oyuncu”: Mustafa Varank daha sonra otomotiv ve beyaz eşya sektöründe üretim yapan bir fabrikayı gezip, işçilerle sohbet etti. Şirket yetkilileri Bakan Varank’a insan eli değmeden üretim yapan robot hakkında bilgi verdi. Varank, katmadeğer oluşturan herkesin yanında olduklarını vurguladı: “Otomotiv, beyaz eşya ve ankastre sektöründe üretim yapan ESALBA’nın kilogram başına ihracat değeri 8 dolar. Dijitalleşme, inovasyon ve tasarıma yatırım yapan firma; Almanya, Fransa, İngiltere, ABD ve Rusya pazarlarında etkili bir oyuncu.”
Kore helikopterinde Türk imzası: Bakan Varank’ın OSB’deki son durağı savunma sanayi üzerine üretim yapan fabrika oldu. Şirket yöneticilerinden brifing alan Varank daha sonra üretim sahasını gezdi.
Güney Kore için üretilen genel maksat helikopterine vidayı perçinleyen Bakan Varank, imzasını attı: “Türk sanayisinin gücü sınırlarını çoktan aştı, aşmaya devam edecek. Güney Kore için üretilen helikopterde bizim imzamız var. Kore genel maksat helikopterinin orta gövdesi Eskişehir’de üretiliyor.”

Yorumlar (0)