banner472

banner488

banner480

banner458

banner457

banner493

“OSB’ler Türkiye’nin üreten gücü haline geldi”

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından organize sanayi bölge müdürlerine yönelik düzenlenen “OSB Mevzuatı Bilgilendirme Paneli”nin ikincisi Antalya’da gerçekleştirildi.

OSB 01.06.2019, 08:00 24.06.2019, 09:20
5863
“OSB’ler Türkiye’nin üreten gücü haline geldi”

OSB Bölge Müdürleri’ne Şubat ayında yayımlanan OSB Mevzuatı’nın getirdiği yeni düzenlemelerin anlatıldığı programda, ayrıca OSB’lerdeki ada-parsel bilgileri, parsel tahsis bilgileri, tüketim bilgileri gibi verilere ulaşılabilecek OSB Bilgi Portalı’nın lansmanı yapıldı.
Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bahar, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri; Ömer Ünsal, Tahir Nursaçan, Mustafa Yağlı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanı Soner Erkek,  Tarım ve Orman Bakanlığı Daire Başkanı Deniz Oruç, Şube Müdürü Aylin İnan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Şube Müdürleri Hilmi Adnan Yüksel, Ayla Kale, Nazan Soyal, Kemal Devrim Oğuz, Uzman Selim Erdoğan ile OSB Bölge Müdürleri katıldı.
Toplantının açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, OSB’lerin Türkiye’nin üreten gücü olduğunu ve bu gücü geliştirmek için çalıştıklarını söyledi.  OSB’lerin çatı kuruluşu olan OSBÜK ile yakın çalışmalar yaptıklarını kaydeden Büyükdede, Bakanlık olarak Türk sanayisinin gelişimi için yaptıkları çalışmaları anlattı. Büyükdede, “OSBÜK’ün çalışmalarını yürüttüğü OSB Bilgi Portalı, sanayimizin doğru gelişimi için çok kritik. OSB Bölge Müdürlüklerimizin bu portalı mutlaka güncel tutmaları gerekiyor. OSB’lerde elimizdeki boş parselleri, boş binaları, OSB’lerimizin elinde neler olduğunu bilmeliyiz. Ve özellikle boş parselleri yeni yatırımcılara tahsis ederek, üretim gücümüzü artırmalıyız. Ülkemizde toplam 300 bin hektar alanda sanayimiz var. Bunun tamamını kontrol etmek durumundayız. Türkiye’de girişimci bilgi sistemini çok iyi kurmamız, yatırımcıyı doğru yere yönlendirmeliyiz şart. İşte OSB Bilgi Portalı bunun için çok kritik önemde.”
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez de OSB Bilgi Sistemi’ne atıfta bulundu: “Doğru karar vermek iyi strateji için bilgi lazım. Bu anlamda OSB Bilgi Sistemi çok önemli.”
OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’de şu anda 80 şehirde 329 OSB bulunduğunu, bu OSB’lerde üretim yapan 50 binin üzerindeki fabrikada bir milyon 900 bin insana doğrudan istihdam sağlandığını söyledi. Kütükcü, OSB’lerin Cumhuriyet tarihinin en başarılı üretim rejimi olduğunu ve OSBÜK olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte bu yapının rekabet gücünü artırmak için çalıştıklarını söyledi.

Yorumlar (0)