banner459

banner345

banner457

banner458

banner402

banner462

OSBÜK Akademi’den seminer

OSBÜK Akademi tarafından “Ege’den Akdeniz ve Karadeniz’e Türk Dış Politikasının Güncel Analizi” semineri düzenlendi.

OSB 01.10.2020, 00:01 31.10.2020, 10:45
24375
OSBÜK Akademi’den seminer

OSB Başkanları ve bölge müdürlerinin katıldığı seminerde konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, ülkelerin dış politikalarının yönü ile ekonomileri arasında çok güçlü bir ilişki olduğunu vurguladı. OSBÜK olarak ekonomiyi ve üretimi ilgilendiren her konuyu yakından takip ettiklerini, dış politikanın da bu alanlardan birisi olduğunu belirten Kütükcü, “Türkiye son yıllarda son derece yapıcı bir dış politika ve tavır sergiliyor. Çünkü dünyada birbiriyle ticaret yapan kavgayı konuşmaz, ticareti konuşur. Ticaret engelleri kaldırır, beraberinde dostluk ve yatırımı getirir” dedi.
Türkiye’nin Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervi gibi farklı bölgelerde farklı zenginliklere ulaşmasının ekonomiye büyük katkılar sağlayacağının da altını çizen Kütükcü, “OSB’lerimiz pandemi sürecinde Türkiye ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor. Ancak süreç halen bitmiş değil. OSB’lerimiz bu süreçte belirlenen tedbirlere pozitif katkı vererek, sanayi üretimini sürdürmeli” diye konuştu.
“Türkiye huzursuzluk yaratan taraf değildir”: Semineri veren TOBB ETÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof.Dr. Haldun Yalçınkaya, Yunanistan’ın ne zaman iç işlerinde karışıklık yaşasa Türkiye ile gerilimi tırmandırıcı adım attığını kaydetti. Sunumunda Karadeniz’den Doğu Akdeniz’e kadarki coğrafyada yaşananları değerlendiren Yalçınkaya, denizler konusunda Türkiye’nin duyarlılığının had safhada olduğunu söyledi: “Türkiye denizlerinde huzursuzluk yaratan taraf değildir. Denizlerinde herhangi bir gerginlik olmadan buna dair düzenleme yapabilme becerisine sahiptir.” Yalçınkaya, bölgede yaşananların aslında egemenlik mücadelesi olduğuna ve istikrarın önemli olduğuna dikkati çekti.

Yorumlar (0)
26°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 05:11
Güneş 06:37
Öğle 13:04
İkindi 16:35
Akşam 19:21
Yatsı 20:42
banner366