banner472

banner458

banner457

“Türkiye, OSB’lerin katkısıyla dünyada pozitif ayrıştı”

OSBÜK ve TOBB tarafından Türkiye’deki OSB yönetim kurulu başkanları ve yöneticileri ile istişare toplantısı yapıldı.

OSB 01.08.2020, 00:00 28.08.2020, 09:59
19791
“Türkiye, OSB’lerin katkısıyla dünyada pozitif ayrıştı”

OSBÜK ve TOBB tarafından Türkiye’deki OSB yönetim kurulu başkanları ve yöneticileri ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve
OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü’nün de katıldığı “Covid-19 Sonrası Sanayide ve OSB’lerde Yol Haritası Tasarımı” istişare toplantısı, online düzenlendi. OSBÜK (Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu) ve TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) tarafından online düzenlenen Türkiye’deki OSB yönetim kurulu başkanları ve yöneticileri ile TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla “Covid-19 Sonrası Sanayide ve OSB’lerde Yol Haritası Tasarımı” istişare toplantısı, sanayi üretiminde Türkiye’nin OSB’lerin katkısıyla dünyada pozitif ayrıştığının altını çizdi.
Tüm OSB’ler tek yürek söyledi: “Tedbir Al, Çalışanını Koru, Üretime Devam Et Türkiyem”
Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin pandemi döneminde büyük bir stres testinden geçtiğini belirterek, ancak Haziran ayı itibariyle toparlanma sürecine girildiğini vurguladı. Kütükcü, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na OSB’lerin sorunlarının çözümüne verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti.
“Türkiye, pandemi sürecinde OSB’lerin katkısıyla dünyanın neredeyse tamamından pozitif ayrıştı”: Memiş Kütükcü, Organize Sanayi Bölgeleri’nin (OSB’ler) pandeminin etkisiyle özellikle Nisan ayında ciddi kapasite kayıpları yaşadığını, ancak buna rağmen üretimden asla vazgeçmediklerini söyledi: “OSBÜK olarak pandemi sürecinin başından bu yana, sanayi üretiminin kesintiye uğramadan devam etmesi gerektiğini savunageldik. ‘Şartlar ne olursa olsun, tedbirlerimizi alarak üretime devam etmeliyiz’ kararlılığını ortaya koyduk. Bunun için de tüm Organize Sanayi Bölgelerimizle birlikte -Tedbir Al, Çalışanını Koru, Üretime Devam Et Türkiyem- dedik. Hakikaten öyle de oldu; Türkiye bu dönemde OSB’lerimizin katkılarıyla dünyanın neredeyse tamamından pozitif ayrıştı. Mayıs’ta sanayi üretiminde yakaladığımız aylık bazda yüzde 17.4’lük artışla; Almanya, Japonya, Çin, Singapur, Güney Kore, Polonya, İspanya gibi ülkelerin tamamından daha iyi performans gösterdik. Yine OSB’lerimiz bu dönemde ilk defa 2 milyon istihdam rakamını aşarak, adeta yeni bir tarih yazdı. Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleriyle bu dönemde, OSB olmayan tek ilimiz Hakkari’de de OSB kuruldu ve şu anda ülkemizde OSB olmayan hiçbir şehrimiz kalmadı. Bu başarılar Türk sanayicisinin, müteşebbisinin başarısıdır.”
Memiş Kütükcü, OSBÜK olarak OSB’lerin sorunlarına çözüm üretmek amacıyla güçlü köprüler inşa etmeye devam ettiklerini vurgulayarak, salgın sürecinde OSB’lerden gelen tüm talepleri ilgili bakanlıklara, kurumlara ilettiklerini, taleplerinin tamamına yakınının çözüme kavuşturulduğunu dile getirdi.
OSB’lere “Tedbirlere eksiksiz riayet” vurgusu: Başkan Kütükcü, OSB Başkan ve yöneticilerinden kendi bölgelerinde tedbirlere eksiksiz uyulmasını sağlamalarını istedi: “Bu pandemi sürecinin daha ne kadar süreceği, ekonomiler üzerindeki baskısının ne kadar devam edeceği ile ilgili şu an için bir tahmin dahi yürütmek çok zor. Dolayısıyla OSB’lerimizde üretimin devam etmesi için, tedbirlere eksiksiz riayet edilmesini sağlamak zorundayız. Bu süreçte iki önceliğimiz var. Çalışanlarımızın sağlığını ve işletmelerimizi korumak. OSB başkanlarımdan özellikle bu iki konuya dikkat etmelerini istirham ediyorum.”
“OSB’ler Türkiye’nin olmazsa olmazı”
TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında Türk sanayisindeki önemine değindiği OSB’lerin, Türkiye’nin olmazsa olmazı olduğunu vurguladı: “OSB’ler olmasaydı Türkiye sanayileşme hamlesini bu kadar hızlı gerçekleştiremezdi. Eğer bugün Türkiye, İtalya ile Çin arasındaki coğrafyada bir sanayi devi haline geldiyse bunun altında yatan en önemli neden OSB’lerdir. OSB’lerin aldığı rol, bütün dünyada da rol model olarak seçiliyor. Sanayileşmeyi hedefleyen tüm ülkeler OSB modelini bize anlatır mısınız diyorlar.”
“Tünele girdiğimiz noktadaki ortamla tünelden çıktığımız ortam aynı olmayacak”: Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin OSB’si olmayan tek ili Hakkari’de de Yüksekova OSB’nin geçtiğimiz günlerde tüzel kişilik kazandığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Her ilimizde en az 1 OSB bulunur hale geldi. Şu an, OSB’ler ülkemizdeki sanayi üretiminin yüzde 33’ünü gerçekleştirmekte ve 2 milyon kişiye istihdam sağlamakta.  Dolayısıyla OSB’leri önümüzdeki yeni döneme hazırlamak çok daha önemli. Bu krizi bir tünele benzetirsek, tünele girdiğimiz noktadaki ortamla tünelden çıktığımız ortam aynı olmayacak. Çıkışta bizi yeni bir dünya bekliyor. Şu an hala tünelin içerisindeyiz. Bütün dünya bu salgın öncesi dönemde, var olan eski üretim ve tüketim zincirlerini, eski alışkanlıklarını, yaşam biçimlerini sorgulayacak. Sonrasında da ciddi bir paradigma değişimi ve yeni bir normale doğru yol alınacaktır. Üretim ve hizmet kalıpları değişecektir. İşte tüm bunlara zamanında hazırlık yapanlar için yeni fırsatlar doğacaktır. Dolayısıyla bundan sonra bu virüsle yaşamayı ve çalışmayı hepimiz öğrenmek zorundayız. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde öne çıkacak trendler olacak. Bunlar üretimde ve ticarette dijitalleşme ile otomasyonun artması, buna paralel daha fazla kalifiye eleman ihtiyacı ortaya çıkacaktır.”
Hisarcıklıoğlu ayrıca Türkiye’de ilk pandemi vakasının görüldüğü günden bu yana oda ve borsalarla ve OSBÜK’le çok yakın temasta bulunarak sorunları topladıklarını, bu talepleri bakanlıklara ilettiklerini anlattı.“Sizlerden gelen taleplerin yüzde 98’i çözülmüş oldu” diyen Hisarcıklıoğlu, pandemi sürecinde TOBB’un yaptığı çalışmalar ve takip ettiği konularla ilgili bir de sunum yaptı.
Ardından toplantıya yoğun ilgi gösteren OSB Başkanları ve yöneticileri, söz alarak sorunlarını ve taleplerini dile getirdiler

Yorumlar (0)