banner472

banner488

banner480

banner458

banner457

banner493

Yalova Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

Türkiye’nin en büyük sanayi ve ticaret şehirleri İstanbul, Kocaeli ve Bursa’nın kesiştiği nokta olan Yalova ili Çiftlikköy ilçesinde İstanbul-İzmir Otoyolu ve Kılıç gişesine sınır lokasyonda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayı ile 7 Haziran 2017 tarihinde 331 sicil numarasını alarak tüzel kişilik kazanan Yalova Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak bugün, 2017 yılında tescil aldığımız gün sanayicimize verdiğimiz sözlere uygun olarak, ilk etabın toplu temel atma törenini 2021 Haziran ayında atıyor olacağız.

OSB 01.08.2020, 00:00 29.03.2021, 16:18
20577
Yalova Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

Yerli, yenilikçi, yeşil, yeni nesil OSB
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın koyduğu vizyondan aldığımız feyz ile Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te devreye alınacak olan sanayi tesislerimiz, tamamlanacak olan kamu kurumları, idari yapılar, sosyal donatılar ve Yalova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü gibi üst yapı projelerimizle 1. Etap alanımız için yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edildiği yerli, yenilikçi, yeşil ve yeni nesil bir OSB’nin ilk örneğini ortaya koymuş olacağız.

2027 hedefimiz: 300 sanayi kuruluşu, 20 bin kişilik istihdam
Yaklaşık 5 milyon metrekarelik alanda 300 sanayi kuruluşunun faaliyet göstereceği, Yalova Makine İhtisas OSB’de talep toplama sürecinin üçte ikilik kısmını tamamladık. Halihazırda mevcutta 230 üyemiz var ve üçte iki dolulukla yola çıkan nadir OSB kuruluşlarından birisiyiz. 300 tesisin kurulum aşaması tamamlanıp maksimum doluluğa ulaştığında burada 20 bin kişilik istihdam öngörümüz var. 300 sanayi tesisinin işletimde olduğu tarihi 2027 olarak öngörüyoruz. 140 tesisin işletime geçme terminini ise Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 olarak belirledik. Bütün iş planımızı buna göre yapıyoruz.

2021 Haziran’da fabrikaların temelini atmayı planlıyoruz
Malumunuz COVID-19 sürecinde kurumsal olarak içe döndük ancak yine bu dönemde yatırım hususunda; plan, proje, fizibilite etüdleri gibi süreçlerimizin tamamını da sonuçlandırdık. Mayıs ayı itibarı ile ara verdiğimiz saha çalışmalarına da başlamış olduk. Şu anda eski tempomuzun üzerinde bir tempo ile saha çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yaz döneminde COVID-19 sürecinde ara verilen saha çalışmalarımızın telafisini yaparak tam da söz verdiğimiz gibi 2021 Haziran ayında planladığımız fabrikaların toplu temel atma törenlerini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.
Temel atacağımız yapıları sanayicilerimizin öncelikli ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak en hızlı hizmeti sağlamak ve kaynak kullanımını efektif yapmak açısından ince eleyerek çalıştık. İdari kampüs olarak adlandırdığımız alan içerisinde yönetim binamız, toplantı ve konferans salonu, yaklaşık 1500 kişiye hitap edecek camimiz, banka binaları, kafe ve restoran yapıları olacak.
Kamu Kampüsümüz’de ise sanayicilerimizin belgelendirme, hibe ve teşvikler, personel temini, ilgili izin ve denetimler gibi ihtiyaç duyduğu hizmetler için Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Birimi, Sanayi ve Ticaret Odası Temsilciliği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Yalova Temsilciliği, KOSGEB İl Müdürlüğü, TSE Yalova Temsilciliği, İŞKUR Temsilciliği, DEİK, Eximbank gibi kurumların ve değişkenlerin hepsini bir arada toplayacağız. Süreçle ilgili projelerimizi tamamladık ve ilgili bakanlıklarımızdan gerekli onaylar alındı.

Yalova Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü OSB’miz içerisinde inşa edeceğiz
Üniversite-sanayi işbirliğini sağlamak ve bölgenin nitelikli aranan eleman ihtiyacına çözüm bulmak amacıyla ise Yalova Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği bölümünü OSB’miz içerisinde inşa edeceğiz. Aynı zamanda bir meslek edindirme, meslek geliştirme ve sürekli eğitim merkezi ve bir meslek lisesi de bölgeye taze kan sağlama adına inşa edilecek.

Katmadeğerli ve milli üretim için kamu-üniversite-sanayi sinerjisi
Ekosistemimiz içerisinde sanayici, üniversite ve kamu yer aldığında önemli kazanımların ortaya çıkacağına ve oluşacak sinerji ile önemli bir ivme kazanacağımıza inanıyoruz. Biz bu işbirliğinin fiziki olarak vücut bulmuş halini devreye almaya çalışıyoruz. Yakalayacağımız bu sinerji bizi katmadeğerli ve milli üretim konusunda çok farklı bir boyuta taşıyacak.

Mini bir sanayi şehrinin temelleri atılacak
İlk inşa edeceğimiz yapılar içerisinde olası acil tıbbı ihtiyaçlara müdahale edecek bir tıp merkezi ve fabrikalarımızın hizmetinde olacak bir itfaiye binası da olacak.
“Kamu-Üniversite-Sanayi’ ekosistemini inşa ettiğimiz; üretim-bilim-teknoloji-ticaret fonksiyonlarının tamamını kapsayan bir yapıyı, bir OSB’den daha fazlasını oluşturuyoruz.
2019 yılında kamulaştırmalarını yapıp, 2020 yılı itibariyle altyapı inşaatlarına başlamış bir OSB olarak, önümüzdeki yıl, tüm bu sosyal donatılarımızın temellerini, 50’ye yakın fabrika temeli ile birlikte atıyor olacağız. Mini bir sanayi şehrinin temellerini atacağız kısaca.
www.yalovaimesosb.org

Yorumlar (0)