banner472

banner458

banner457

banner505

30.09.2015, 23:59 5459

Özgeçmişimiz Kendimizin Aynasıdır!

Son zamanlardaki piyasa şartlarındaki gelişmelere  bağlı  şirketlerde işten çıkarılmalar olmakla birlikte yeni potansiyel işler oluşmaktadır. Bu gibi iş ararken veya iş değişikliğinde özgeçmiş hazırlamak süreci kolaylaştırmaktadır. Kendimizi ve yaptığımız işleri anlatırken kullandığımız metine özgeçmiş İngilizce kısaltılması CV (Curriculum Vitae) ismini veriyoruz. Kendimizin diğer adaylardan önplana çıkarılmasını ve diğer adaylar ile aramızdaki farkın yaratılmasını sağlayacak, sizin hakkında ipuçlarını gösterecek ve işe alınmamızda önemli etkenler arasında yeralacaktır
Özgeçmiş format ve içerik olarak çok önemlidir. Kendinizin aynası gibi sizi yansıtmalıdır. Düşünün ki şirket sahibi olarak ilan vermişsiniz ve bu ilana başvuran bir sürü adayın özgeçmişi bulunmaktadır. İstediğiniz profile en yakın adayı aramaktasınız. Özgeçmişe baktığınız ilk anda anlayacağınız formattaki bilgiye sahip özgeçmişler bu seçimde önplana çıkacaktır.

Ana başlıklar olarak bir özgeçmişte aşağıdaki başlıklar ve detaylar olmalıdır:


Kişisel Bilgiler: Bu bölümdeki bilgiler; ad, soyad, doğum tarihi ve yeri, medeni hal, askerlik durumu ve varsa tecil süresinin ne olduğu, uyruk, varsa ehliyet ve sınıfı, adres bilgisi, size en kısa sürede ulaşılmasını sağlayacak cep ve sabit telefon numaralarını ve e-mail adresinizi içermektedir.


Tahsil Bilgileri: Mezuniyet durumunuz ve şu andaki durumunuz (üniversite/lise mezunu, öğrenci v.b.) bitirmiş olduğunuz lisenin isminden başlayarak en son bitirdiğiniz üniversiteye kadar mezun olduğunuz üniversitenin bölümleri ile mezun yıllarının yeraldığı bilgilere bu bölümde yer verilmesi gerekmektedir.


Katılmış olduğunuz kurslar ve seminerler: Tahsil süresinde veya çalışmış olduğunuz firmalarda katılmış olduğunuz kurslar ve seminerleri, varsa aldığınız sertifika bilgileri ile birlikte belirteceğiniz bölümdür. Tarih sıralaması sondan başlayarak ilk tarihe kadar sıralı olmalıdır.


İş Tecrübesi: Şimdiye kadar çalışmış olduğunuz firmaların isimleri, işe başlama ve bitiş tarihleri ve yapmış olduğunuz görevlerin yeralacağı bölümdür. Son işyerinden başlayarak ilk başladığınız işyerine kadar sıra takip etmelidir.


Başvurulan pozisyon: Firmaya başvurduğunuz pozisyon isminin ve niçin bu pozisyona başvurduğunuz bilgisinin kısaca yeralacağı başlıktır.


Hobiler:
Kendinize ait hobilerin, seviyelerinin ve kaç yıldır bu hobiler ile uğraştınız bilgisinin yeraldığı bölümdür.

Üyesi olduğunuz dernekler ve kuruluşlar: Üyesi olduğunuz dernek ve kuruluş isimlerine bu bölümde yer vermeli ve bu derneklere/kuruluşlara belli dönemlerde zaman ayırmanız gerekiyor ise mutlaka belirtmelisiniz.


Özgeçmişinizi yukarıda yeralan bilgileri içerecek, 2 sayfayı geçmeyecek bir şekilde ve fotoğraflı olarak hazırlayınız. Fotoğrafınızı sağ üst köşeye yapıştırınız. Fotoğrafın; erkekler için takım elbiseli ve kravatlı, bayanlar için ise resmi kıyafetli olması tercih edilmektedir. Özgeçmişinizi bilgisayarda yazarken Times New Roman veya Arial fontlarını 12 punto büyüklüğünde kullanınız. Şunu unutmayınız ki özgeçmişiniz kolay anlaşılır ve okunabilir olmalıdır.

Yorumlar (0)