banner472

banner458

banner457

DEİK ve Paraguay Sanayiciler Birliği arasında işbirliği

PAZAR/ÜLKE 01.06.2019, 07:46 24.06.2019, 09:31
8010
DEİK ve Paraguay Sanayiciler Birliği arasında işbirliği

Türkiye ile Paraguay ticarette yeni dönemin kapısını araladıTürkiye ile Paraguay arasındaki ekonomik ve  ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve  Türkiye-Amerika İş Konseyleri organizasyonuyla Paraguay Yatırım ve İş Olanakları Toplantısı, İstanbul’da gerçekleştirildi. Paraguay Dışişleri Bakanı Luis Alberto Castiglioni, DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Oğuz Satıcı, DEİK/Türkiye-Peru İş Konseyi Başkanı İbrahim Yıldırım ve DEİK/Türkiye-Ekvador İş Konseyi Başkanı Özer Öz’ün katıldığı toplantıda, iki ülke iş dünyasının önde gelen temsilcileri bir araya geldi.
DEİK ve Türk iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelerek, iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinde yeni bir başlangıç hedeflediklerini belirten Paraguay Dışişleri Bakanı Luis Alberto Castiglioni, “Türkiye ve Paraguay, ortak vizyona sahip iki kıymetli ülke. Buna paralel olarak siyasi açıdan da birlikte hareket etme kararı aldık. İki ülkenin ekonomi ve ticaret alanlarında birlikte gelişmesi adına atılan siyasi adımların iş insanlarına da çok büyük bir katkısı oldu.
Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz Aralık ayında ülkemizi ziyaret etmesiyle başlayan olumlu süreç, Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez’in 15 Haziran tarihinde Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaretle de yeni bir ivme kazanacak. Türkiye’ye bir sonraki ziyaretimizde çok geniş bir iş heyetiyle geleceğiz. Kıymetli mevkidaşım sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun dünkü görüşmemizde belirttiği gibi, kaybedecek zamanımız yok. Bugün o yüzden iki ülkenin iş dünyası temsilcileriyle bir aradayız. Siyasi alanda mükemmel seviyede ilerleyen diplomatik ilişkilerimizi ekonomi, ticaret, yatırım ve kültürel alanlarda da en üst seviyeye taşımak istiyoruz” diye konuştu.
Castiglioni: ”Türk iş dünyasını, Paraguay’da yatırım yapmaya davet ediyoruz”: Paraguay’ın son 15 yılda yüzde 4 ila 5 oranları arasında düzenli bir büyüme yakaladığını belirten Castiglioni, “Paraguay’da 15 yılı aşkın süredir ekonomik reformlar gerçekleştiriliyor ve büyük bir kalkınma süreci yaşanıyor. 2003 yılından bu yana makroekonomik ve mali alanda gerçekleştirilen reformlarla birlikte sürdürülebilir bir ekonomi politikası izlendi. GSMH ise son 10 yılda 7 kat büyüdü. Tüm Latin Amerika Bölgesi’ne baktığımızda en istikrarlı ekonomiye sahip ülkenin Paraguay olduğunu görüyoruz. Ekonomik parametrelerimiz diğer bölge ülkeleri için de örnek teşkil ediyor. Bu sistem ‘Paraguay Modeli’ olarak adlandırılıyor. Güvenilir, vergi oranları düşük, sürdürülebilir büyümenin mümkün olduğu açık bir ekonominin yanı sıra uygun yatırım ortamı ile tüm ekonomik sektörlerde yatırımı teşvik eden bir model.
Paraguay’da şirket açmak ve yatırım yapmak oldukça kolay. Sermayeye erişim de çok basit olduğu için bölgenin en fazla dış yatırımcı çeken ülkesiyiz. Türk yatırımcılar için de gerekli yatırım ortamı hazır. Türkiye ile önemli anlaşmalar için özel çalışmalar yapıyoruz. Yatırımların Korunması Anlaşması ile birlikte Çift Vergiden Korunma ve Muafiyet Anlaşması gibi konularda son aşamadayız. Bu anlaşmaları 15 Haziran’daki Türkiye ziyaretimizde imzalayacağız. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmak için Türk iş insanlarını Paraguay’a bekliyoruz. Nüfusumuzun yüzde 70’ini, 35 yaşın altındaki gençlerimiz oluşturuyor. Fırsatlar, teşvikler ve desteklerle Türk iş dünyasının yanında olacağız” dedi.
Satıcı: ”Serbest Ticaret Anlaşması ile hızla 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşabiliriz”: DEİK’in 146 İş Konseyi ile faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Oğuz Satıcı, “Gelişmekte olan Türkiye-Paraguay ekonomik ilişkileri vesilesi ile kısa bir süre sonra Türkiye-Paraguay İş Konseyi’nin kurularak bu sayının 147’ye ulaşmasını temenni ediyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018’in Aralık ayı içerisinde Paraguay’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Satıcı, “Karşılıklı üst düzey ziyaretler ve iki ülkenin bölgede artan stratejik öneminden ötürü Paraguay ile ikili ilişkilerimiz son dönemde ivme kazanmış, iş dünyamız açısından çok umut verici. Bugün ülkelerimiz arasında gelinen seviyede 147 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşmış durumdayız. Yatırımlarda ve ticarette daha yüksek seviyeleri hedeflemek ve yeni işbirliklerini en kısa sürede hayata geçirmeliyiz.
Türkiye ile Paraguay arasında altyapı yatırımları, müteahhitlik hizmetleri, enerji, tarım, hayvancılık ve sağlık sektörlerinde işbirliği potansiyeli bulunuyor. İki ülke arasında gerçekleştirilecek yakın işbirliğiyle karşılıklı kazanım sağlayacağımıza inanıyoruz. Yatırımların Uluslararası Tahkim’e açık olması ve Serbest Ticaret Anlaşması ihtiyacımız bulunuyor. Serbest Ticaret Anlaşması hayata geçtiğinde, 147 milyon dolarlık ticaret hacmimiz hızla 1 milyar dolara yükselecektir. Öncelikli olarak iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmasını temenni ediyoruz. Bu sayede iki ülke iş dünyasının temsilcileri, çok daha yüksek bir ticaret hacmine ulaşacaktır” diye konuştu.

Faydalı AdresAsuncion Fahri Konsolosluğu:
Jejui 737 c/O’Leary pisa 1 of.D’Asuncion Paraguay
Tel: +595 (21) 492330 Faks: +595 (21) 445787
E-posta: anamanue@hotmail.com

Ciudad Dell Este Fahri Konsolosluğu:
Monsenor Rodriguez s/n, Ciudad del Este, Paraguay
Tel: (+595 61) 501108 Faks: (+595 61) 501106

Türkiye’nin Paraguay’a ihracatında başlıca ürünler

- Demir veya alaşımsız çelikten yassı hadde ürünleri
-
 Buzdolapları, dondurucular ve diğer soğutucu ve dondurucu cihazlar
- Karayolu taşıtları için aksam ve parçalar
- Ev veya çamaşırhane tipi yıkama
-
 İnşaat aksamı
-
 Elektrikli su ısıtıcıları, elektrotermik cihazlar, ortam ısıtıcıları, saç ve el kurutucuları, ütüler, rezistanlar
- Revolverler ve tabancalar
- Sofra, mutfak, tuvalet, yazıhane, ev tezyinatı ve benzeri işler için cam eşya
- Elektrik akümülatörleri
-
 Diğer örme mensucat
- Hava veya vakum pompaları, hava veya diğer gaz kompresörleri, fanlar, aspiratörü olan havalandırmaya mahsus davlumbazlar
- Bulaşık, şişe vb. yıkama ve kurutma makinaları, şişe, kutu çuval vb. doldurma, etiketleme makinaları, ambalaj vb.
- Sıvılar için pompalar ve sıvı elevatörleri
- İzole edilmiş teller, kablolar ve diğer elektrik iletkenler; tek tek kaplanmış liflerden oluşan fiber optik kablolar
- Sentetik filament iplikten dokunmuş kumaşlar
- Metalleri işlemeye mahsus takım tezgahları
- Plastikten sofra, mutfak, ev, sağlık veya tuvalet eşyası, hortumlar, borular ve bağlantı elemanları
-
 Musluk, batarya, vana ve valfler
- Elektrik devresi teçhizatı (anahtarlar, röleler, sigortalar, fişler, kutular vb.).

Türkiye’nin Paraguay’dan ithalatı ürünler
- Soya fasulyesi
- Sodalı veya sülfatlı kimyasal odun hamuru
- Diğer yağlı tohumlar ve meyveler
- Sığır (buffalo dahil) ve at cinsi hayvanların dabaklanmış veya crust (arakurutmalı) post ve derileri
- Uçucu yağlar, rezinoitler, ekstraksiyonla elde edilen yağ reçineleri ve terpenli yan ürünler, çözeltiler
- Pirinç
- Kara buğday, darı (cin ve kum darı) kuş yemi; diğer hububat.

İhracat potansiyeli olan başlıca sektörler
Gıda, demir/çelik, otomotiv ana ve yan sanayi, elektrikli makineler, tarım alet ve makineleri, inşaat malzemeleri ve beyaz eşya potansiyel sektörlerdir. Önemli not: Arjantin, Brezilya, Uruguay ve Paraguay arasında AB modeli esas alınarak oluşturulan MERCOSUR-Türkiye STA’sının yürürlüğe girmesi halinde karşılıklı ticaretin geliştirilmesi için önemli fırsatlar sağlanacaktır.

Yorumlar (0)