banner472

banner488

banner480

banner458

banner457

banner493

Türkiye-Macaristan deklarasyon imzaladı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye-Macaristan JETCO Programı kapsamında Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile Ticaret Bakanlığı’nda bir araya gelerek düzenlenen törenle JETCO Kurucu Deklarasyonu’na imza attılar.

PAZAR/ÜLKE 01.05.2022, 00:01 08.05.2022, 15:24
5469
Türkiye-Macaristan deklarasyon imzaladı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto arasında imzalanan JETCO Kurucu Deklarasyonu için Bakan Muş, imzalanan Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (JETCO) Kurucu Deklarasyonu ile yeni işbirlikleri oluşturma yönünde sağlam bir temel oluşturduklarını bildirdi.
Muş, “Ülkelerimiz arasındaki dostluk anlaşmasının yürürlüğe girişinin 100. yıl dönümü münasebetiyle 2024’ü Türkiye-Macaristan Kültür Yılı olarak kutlayacağız. Orta Avrupa ülkeleri arasında kültürel ve ekonomik gelişme açısından ön saflarda yer alan, bilhassa lojistik açıdan Avrupa’nın kalbinde bulunan Macaristan, ülkemiz için önemli bir ticaret ortağıdır” dedi.
Muş, Macaristan’ın aynı zamanda son yıllarda çok önemli ekonomik gelişmeler kaydetmiş bir ülke olduğuna işaret ederek şunları söyledi: “Ticaret hacmimiz, 2021 sonu itibarıyla 3 milyar doları geçmiştir. Bizlere düşen görev ikili ticaret hacmimizi 6 milyar dolara çıkarmaktır. Üçüncü ülkeler üzerinden yapılan yatırımlar da dikkate alındığında, ülkemizin Macaristan’da 700 milyon dolar yatırımı söz konusudur. Halihazırda devam eden ve önümüzdeki dönemde planlanan yatırımlarla birlikte bu rakamın 3 milyar doları aşmasını öngörüyoruz.”

İhracatta Türkiye’nin en önemli iş ortaklarından Macaristan
Türkiye’de ihracat potansiyeli hacmi olan markalara değerli ürün, hizmet ve teknoloji sağlamak amacı ile faaliyet gösteren Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı Hepa Türkiye; iki ülke arasında ticari ilişkilerin gelişmesi için sektör ve ürün bazında pazar araştırma raporlarının hazırlanması, yerel şirketlere Macar tedarikçi bulunması, Macar firmalara Türkiye’de distribütör bulunması gibi geniş bir skalada çalışmalarını sürdürüyor.

Uluslararası ticarette güçlü bir denge
Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı Hepa Türkiye’ye göre; Türkiye’nin ihracatta önemli stratejik partnerlerinden bir tanesi Macaristan. Bu iki ülke arasında bir köprü görevi gören firma, 2021’i hareketli geçirdi. Ticaret ve Sanayi Odaları ile Macar ekonomisi, Macaristan’a yatırım koşulları, iki ülke arasındaki ticari ilişkilere yer veren 8 farklı ülke bazında tanıtım günü organize etti.

Macaristan çok zengin bir coğrafya
Tarım ve gıda, sağlık ve tıp teknolojileri, bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT), çevre ve su teknolojileri, makine-elektronik ve otomotiv, hafif sanayi ve kimyasallar bölgede en etkili olan iş alanları. Bu sektörler Macaristan’da öne çıkan ve Türk şirketlerine katmadeğer sağlayarak onların ticari büyümelerine, gelişmelerine ve ihracatlarına katkı sağlamada ön plana çıkıyor. Türkiye’deki başta ihracat yeteneğine sahip KOBİ’ler olmak üzere tüm şirketler, Macar şirketlerinin sağladığı ürün ve hizmetlerle Türk Cumhuriyetleri, Orta Asya ve Afrika’daki ticaretlerini güçlendirebilirler, iş olanağı yaratabilirler, Macar şirketlerle bu bölgelere birlikte açılabilirler.

AB’deki en düşük vergi oranı Macaristan’da
Macaristan Türkiye’ye çok yakın bir coğrafya dolayısı ile hammadde, yarı mamul olarak Türkiye’ye fayda sağlayacak bir ülke konumunda. Avrupa’da her noktaya 24 saat içinde teslimat yapma imkânı bulunuyor. Avrupa Birliği’ndeki en düşük vergi sistemi yine Macaristan’da.

Yorumlar (0)