banner472

banner488

banner480

banner458

banner457

banner493

Atlas Copco Kompresör Aytaç Gıda’ya ödül getirdi

Dünya endüstrisine yönelik sunduğu çözümlerle sürdürülebilir sanayi verimliliğini destekleyen Atlas Copco Kompresör, geliştirdiği projelerle de şirketlerin enerji maliyetlerini düşürüyor.

REEL SEKTÖR 01.05.2019, 08:00 27.05.2019, 09:37
7249
Atlas Copco Kompresör Aytaç Gıda’ya ödül getirdi

Atlas Copco Kompresör’ün çözüm ortağı olarak rol aldığı, Aytaç Gıda’nın Basınçlı Hava Tasarruf Projesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ödüllendirildi. Proje kapsamında Aytaç Gıda üretim tesislerinde yapılan etütler sonucunda şirkete en uygun basınçlı hava çözümlerini tedarik eden Atlas Copco Kompresör, üretimde spesifik enerji tüketimini yüzde 33.6, bir kilogram ürün başına düşen hava miktarını yüzde 26, hava kaçak oranını ise yüzde 53.7 oranında düşürerek, yılda 251.6 ton karbon salınımının önüne geçti. Mevcut üretimde kullanılan kompresörler, Atlas Copco Kompresör’ün enerji verimliliği sunan ürünleriyle değiştirilerek, 3 ay süren etüt çalışmaları sonucunda hedefe ulaşıldı.
Atlas Copco’nun donanımlı mühendis ekibinin kontrolünde gerçekleştirilen çalışmalarla üretim maliyetlerinde de önemli bir oranda düşüş elde edildi. Aytaç Gıda Genel Müdürü Erhan Çetin, “2017 yılından beri yaptığımız enerji projeleriyle enerji tüketimimizde yüzde 38 oranında tasarruf sağladık. Bu projelerden en yenisi olan Basınçlı Hava Tasarruf Projesi’nde Atlas Copco Kompresör’ün çözüm ortaklığıyla en yüksek enerji verimliliğini yakaladık. 3 aya yakın izleme ve analiz yaparak en doğru kapasitede en verimli kompresörleri seçtik. Yatırımımızın karşılığını 9 ay gibi kısa bir sürede alacağız” dedi.

Yorumlar (0)