banner472

banner458

banner457

Pekcan: “Kadınları desteklemeye devam edeceğiz”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığınca Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen ‘Türkiye'de Kooperatifçilik ve Kadın Kooperatifleri Paneli’ne video konferans yoluyla katıldı.

REEL SEKTÖR 01.08.2020, 00:01 28.08.2020, 10:11
18819
Pekcan: “Kadınları desteklemeye devam edeceğiz”

Pekcan, özellikle kadın kooperatiflerinin üretimde ve ihracatta daha fazla yer almasını hedeflediklerini belirterek, “Ayrıca bilişim alanında da kadınların faaliyet göstermesini, kooperatifleşmesini önemsiyoruz” dedi. Kooperatiflerin Desteklenmesi Projesi’ne (KOOP-DES) de değinen Pekcan, programla kooperatiflerin üretime, istihdama katkısı olan, katmadeğer sağlayan proje bedellerinin bir bölümünün hibe şeklinde destekleneceğini belirtti.
Pekcan, “Burada makine ve ekipman tedarikleriyle ilgili destek yüzde 50, makine ve ekipman tedarikine maksimum 150 bin liraya kadar olmak üzere hibe destek vereceğiz. Kooperatiflerimiz başvurularını 81 ilde bulunan Ticaret İl Müdürlüklerine yapabilecek. Programla yeni alanlarda girişimciliği özendirmeyi, faaliyetlerde etkinlik ve verimlilik sağlamayı ve öz kaynak yetersizliğinde olan kooperatiflerimizi desteklemeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.
“Kooperatifçilik Proje Destek Yönetmeliği”nin yayımlandığını ve bu kapsamda desteklerin kural temelli, ölçülebilir, denetlenebilir ve objektif biçimde olacağını ifade eden Pekcan, ortaklarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kooperatiflere öncelik verdiklerini, aynı zamanda Ulusal Kadın Girişimci Network Platformunu ve Melek Yatırımcı Ağı projelerini oluşturduklarını söyledi.
Pekcan, son 1 yıl içinde kadın esnaf ve sanatkarların sayısının 318 bin 154’e yükseldiğini ve kadın esnaf sayısının 25 bin arttığını açıkladı.

Yorumlar (0)