banner472

banner458

banner457

Sermaye piyasaları derinleştirilmeli

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB), bu yıl 5.’sini düzenlediği, T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi ile Sermaye Piyasası Kurulu’nun desteklediği, ‘Yeniden Birlikteyiz’ temalı Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı mesajının okunmasıyla başladı.

REEL SEKTÖR 01.12.2021, 00:01 26.12.2021, 21:23
20683
Sermaye piyasaları derinleştirilmeli

Erdoğan, Dünya’da yeni üretim ve tedarik merkezi arayışlarının arttığı bir dönemde, Türkiye’nin isminin daha fazla öne çıkmaya başladığını ve uluslararası yatırımcıların dikkatini çektiğini belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ülkenin potansiyeli ve dinamizmini dikkate alındığında sermaye piyasaları alanında atılması gereken adımlarda TSPB’ye önemli bir rol düştüğünü,  sermaye piyasalarının derinleştirilmesinin öncelikleri arasında bulunduğunu söyledi. Elvan, yıl sonuna kadar Borçlanma Aracı Garanti Fonu’nu hayata geçirip, reel sektör şirketlerinin tahvil ve kira sertifikası ihraçlarını kolaylaştıracaklarını, kamu tarafı olarak önümüzdeki dönemde özelleştirme uygulamalarında halka arz yöntemini kullanmayı planladıklarını,  özel sektörün yeşil borçlanma araçları ve yeşil kira sertifikası ihraçları için de adımlar atacaklarını; ilgili rehberi yılsonuna kadar yayımlamayı planladıklarını, BDDK bünyesinde ‘Sürdürülebilir Bankacılık Çalışma Grubu’ tesis edildiğini, 2021 sonuna kadar Yeşil Mutabakat Eylem Planı ile uyumlu ‘Sürdürülebilir Bankacılık Yol Haritası’ hazırlanacağını  açıkladı.
Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, son 2 yılda kazanılan ivmenin göstergelerinin Türkiye sermaye piyasalarının seviye atladığını gösterdiğini söyledi.
Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, halka arzları artırarak şirketlere daha fazla kaynak aktarmaya, yabancı yatırımcılarla kurumsal iletişimlerini güçlendirmeye çalıştıklarını sundukları finansal hizmet ve ürünleri arttırdıklarını aktardı.
TSPB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztop, TSPB olarak nihai hedeflerinin sermaye piyasalarının büyümesini, derinleşmesini sağlayarak Türkiye’nin kalkınmasına hizmet etmek olduğunu ifade etti.
Dünyaca ünlü Yatırım Danışmanı ve Ekonomist James Rickards, Hükümetlerin küresel bir rezerv para birimi olarak ABD Doları’nın tek ciddi rakibinin, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yönetilen ve bir Dünya CBDC’si (Merkez Bankası Dijital Para Birimleri) olarak ‘özel çekme haklarını (SDR)’ kullanan izinli bir blok zincir olabileceğini ileri sürdü.

Yorumlar (0)