banner472

banner458

banner457

01.04.2021, 00:01 13909

Sayın Patronlar, Sakın Kurumsallaşmayın!

Şirketinizin geleceğini güven altına almak sizin için çok önemli değil ve şirketinizin enerjisinin sizin enerjiniz ile beraber tükenecek olması sizi kaygılandırmıyorsa, sakın kurumsallaşmayın! Akşam eve gittiğinizde ‘tükendiğinizi’, kendinize ve sevdiklerinize ayırdığınız zamanın her geçen gün hızla azaldığını hissediyorsanız ve bunun çok çalışmanın doğal bir sonucu olduğuna kendinizi inandırmaya çalışıyorsanız, Sakın kurumsallaşmayın!

Kurumsallaşmanın bir ‘şehir efsanesine’ dönüştüğü, her patron veya yöneticinin bu kavrama farklı bir anlam yüklediği ülkemizde, işte sizi kurumsallaşma süreci gibi zorlu ve uzun bir çalışmadan kurtaracak birkaç önemli gerekçe;
• Şirketinizin geleceğini güven altına almak sizin için çok önemli değil ve şirketinizin enerjisinin sizin enerjiniz ile beraber tükenecek olması sizi kaygılandırmıyorsa, sakın kurumsallaşmayın!
• Normal olarak bir kişinin ortalama 7-9 kişiyi yönetmesi beklenirken, siz tüm çalışanlarınızı tek tek yönetebiliyorsanız ve bu durum size heyecan veriyor ise, sakın kurumsallaşmayın!
• Siz işinizin başındayken personeliniz verimli olarak çalışıyor, siz tatile çıktığınızda şirket çalışanları da ‘masalarının başında tatilde’ ise, sakın kurumsallaşmayın!
• Şirketinizin finansal durumunu hala elinizdeki ajandaya yazdığınız birkaç rakam ile kontrol edebiliyorsanız, sakın kurumsallaşmayın!
• Günlük operasyonları yönetmek ve problemleri çözmek size şirketin gelecek vizyonu için mücadele etmekten daha fazla heyecan veriyorsa, sakın kurumsallaşmayın!
• Şirketinizin ‘icra kurulu’ tek kişiden oluşuyor ve ‘yönetim kurulu’ oluşumu ise size zaten gereksiz görünüyorsa, sakın kurumsallaşmayın!
• Toplam kalite belgesi ve benzeri bütün belgeleri aldığınız halde yöneticilerinize yetki vermek yerine, ‘patron söyler, biz yaparız’ süreci devam ediyor ve bu süreç sizi memnun ediyorsa, sakın kurumsallaşmayın!
• Şirketiniz için en doğru kararları her zaman, her koşulda sadece kendinizin verdiğine inanıyor ve tüm önemli kararlarınızı kendi başınıza almak zorunda kalmak size yorgunluk vermiyor ise, sakın kurumsallaşmayın!
• Şirketinizin SWOT analizini zihninizde yapabiliyor ve küresel fırsatları tek başınıza takip edebiliyorsanız, sakın kurumsallaşmayın!
• Şirketin stratejik amaç ve hedeflerinin tamamını zihninizde oluşturabiliyor ve aylık olarak takip edebiliyorsanız, sakın kurumsallaşmayın!
•‘Kurumsallaşma şirketi profesyonellere teslim etmektir’, ‘zaman kaybıdır’ veya ‘kurumsallaşmaya çalışan, batıyor!’ şeklindeki kulaktan dolma söylemlere yönetim biliminden daha fazla güveniyorsanız, sakın kurumsallaşmayın!
• En iyi üretimi, en iyi pazarlamayı, en iyi satışı, en iyi personel alımını, en iyi stok kontrolünü, en iyi satın almayı kendinizin yaptığına ve gelecekte de yapmaya devam edebileceğinize inanıyorsanız, sakın kurumsallaşmayın!
• Bütün evlatlarınız şirkete geldiğinde ‘bu benim masam!’ diye paylaşımlarını zaten yaptı ise ve bu durum sizi memnun ediyorsa, sakın kurumsallaşmayın!
• Akşam eve gittiğinizde ‘tükendiğinizi’, kendinize ve sevdiklerinize ayırdığınız zamanın her geçen gün hızla azaldığını hissediyorsanız ve bunun çok çalışmanın doğal bir sonucu olduğuna kendinizi inandırmaya çalışıyorsanız, sakın kurumsallaşmayın!
Sonuç olarak; size tavsiyem kurumsallaşma konusunda aman acele etmeyin, ne de olsa tüketecek bol kaynağınız var üstelik şirketiniz de hala ‘hayatta!’

Yorumlar (1)
Mevlüt KAĞNICIOĞLU 1 yıl önce
Harika tespitler var. Bu değerli yazı için çok teşekkür ederiz.