banner402

banner345

banner440

banner445

banner374

HKÜ uluslararası marka olmayı hedefliyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk vakıf üniversitesi olan Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), kısa sürede eğitimde iddiasını ortaya koyan projeleri hayata geçirdi.

ÜNİVERSİTE 01.06.2019, 07:45 24.06.2019, 09:31
7548
HKÜ uluslararası marka olmayı hedefliyor

Üniversite; sanayi ile işbirliği içinde teknoloji, Ar-Ge çalışmalarıyla disiplinlerarası modelde bilimsel çıktı üreten, yetenekleri sanata dönüştüren, toplumsal sorunlara duyarlı, çevreci, uluslararası marka olmayı hedefliyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk vakıf üniversitesi olan Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ); çevreciliği ve sürdürülebilir kalkınmayı, yenilikçi-girişimciliği temel ilke benimsemiş bir şehir üniversitesi. İlk eğitim yılına Mühendislik-Mimarlık Fakültesi ve İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde üçer bölümle başlayan üniversite şu an; 7 fakülte, 25 bölüm, 1 meslek yüksekokulu ve 1 yüksekokul ile öğretime devam ediyor. Üniversite 300’ün üzerinde akademisyeni ile yaklaşık 9 bin öğrenciye eğitim veriyor, 200’ün üzerinde uluslararası öğrenciye de ev sahipliği yapıyor.
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektör Vekili Prof.Dr. Edibe Sözen, “Bilgi üretme yolunda önemli çalışmalara imza atıyoruz. Bu anlamda üniversitemizde; Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde toplamda 14 doktora programı, 39 tezli/tezsiz yüksek lisans programları bulunmaktadır. Ülkesine, bölgesine ve şehrine katkıda bulunmayı hedefleyen, toplumla bütünleşmiş üniversite anlayışıyla varlığını sürdüren üniversitemizde toplamda, 12 Uygulama ve Araştırma Merkezimiz bulunmaktadır” diyor.

Sanayi ile somut işbirliği yapıyor
Hasan Kalyoncu Üniversitesi; sanayi ile işbirliği içinde teknoloji, Ar-Ge çalışmalarıyla disiplinlerarası modelde bilimsel çıktı üreten, yetenekleri sanata dönüştüren, toplumsal sorunlara duyarlı, çevreci, uluslararası marka olmayı hedefliyor.
Sözen, bu hedefler için yürütülen çalışmaların önemli olduğunu belirterek özellikle sanayi işbirliği dahilindeki çalışmalarını şöyle aktarıyor: “Öğretim üyelerimiz tarafından firmaların çeşitli sorunlarına veya Ar-Ge, inovasyon ihtiyaçlarına çözüm üretilmesine yönelik olarak gerçekleştirilen kontratlı projelerde HKÜ ile sanayi kesimi arasında önemli çalışmalara imza atılmaktadır. Bu kapsamda her yıl, Türkiye'nin her bölgesinde faaliyet gösteren 15'i aşkın firma ile proje yürütülmektedir. Elektrik elektronik ve inşaat mühendislikleri, yazılım, sağlık bilimleri, işletme ve iktisat en fazla işbirliği yaptığımız sektörler arasındadır.”
Üniversite-sanayi işbirliği alanında geliştirilen bir model olan “CO-OP” ile öğrencileri mezun olmadan iş dünyasına hazırladıklarını ifade eden Sözen, Mühendislik Fakültesi’nin tüm bölümlerinde, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nin İşletme, İktisat ve Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümleri’nde uygulanan bu sistem ile öğrencilerin derslerini 3.5 (7 dönem) yılda tamamlayıp, kalan son döneminde ise sektörde çalışarak aldıkları teorik eğitimi pratiğe döktüklerini anlatıyor.

Mezununa iş bulmada 9. sırada
Hasan Kalyoncu Üniversitesi yeni düşüncelere ve evrensel görüşe açık, farklı insanlarla ve kültürlerle iç içe, uluslararası programları da kendi bünyesinde değerlendiriyor. HKÜ, dünya genelinde 50 ülke, Avrupa’da ise 18 ülke ile yaptığı 250 değişim anlaşması aracılığıyla her yıl en az 30 öğrencinin Erasmus+ programı öğrenim hareketliliğine katılmasını ve hibeli olarak programdan yararlanmasını sağlıyor. Mesleği ile ilgili bilgi ve donanıma sahip mezunlar yetiştirme hedefiyle; sanal mahkeme salonu, simülasyon, kimya ve anatomi laboratuvarı, fizyoterapi ve rehabilitasyon merkezi gibi uygulama alanlarıyla öğrencileri geleceğe bir adım önde hazırlamak için tüm olanakları seferber ettiklerini paylaşan Sözen, “Her yıl kariyer merkezi öğrencilerimizle iletişim kurup onların iş bulmalarına olanak sağlayan bir kariyer merkezimiz var. Aynı zamanda mezunlarımıza Türkiye’nin en önemli projelerinde çalışma fırsatı sunuyoruz. Kariyer ve Yetenek Yönetimi Derneği (CALIBRE) tarafından yapılan Yükseköğretim İstihdam Endeksi 2018 raporuna göre üniversitemiz, mezunları en hızlı iş bulabilen üniversiteler arasında 9. sırada yer alıyor” bilgisini paylaşıyor.
Hasan Kalyoncu Üniversitesi, her geçen yıl büyüyen yeşil ve akıllı kampüs alanına sahip bir kurum olarak gelişimini sürdürüyor. 22 Mayıs’ta açılışını yaptıkları 3000 kişilik Gösteri ve Sanat Merkezi’nin önemli bir kazanım olduğunu paylaşan Sözen, aynı zamanda fizyoterapi ve rehabilitasyonun tüm halkın kullanımına yeni açıldığını duyuruyor.
HKÜ’de öğrencilerin ders dışı zamanlarını mesleki, bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle değerlendirebilmeleri amacıyla öğrenci kulüpleri bulunuyor. Öğrenci kulüpleri öğretim yılı içerisinde kongre, seminer, konferans, söyleşi gibi etkinlikler düzenlemenin yanı sıra gezi, parti, sportif oyunlar, turnuvalar, konser gibi sosyal ve kültürel faaliyetlere de imza atıyor. Sözen, “Spora ve sporcuya önem veren üniversitemiz, öğrencilerinin sportif gelişmelerine katkı sağlamak, dinlenme ve ders dışı zamanlarını değerlendirme gibi sosyal gereksinimlerini karşılamak ve öğrencilerinin bir araya gelerek organize hareket etmesini sağlamak amacıyla kampüs ortamında 1500 kişilik kapalı spor salonu, fıtness center, basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortu ve halı futbol sahası bulunduruyor. Aynı zamanda bir golf sahamız da mevcut” bilgisini veriyor.HKÜ, Gaziantep OSB ortaklığıyla Teknopark kurdu Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ortaklığı ile hayata geçirilen Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi;  üniversitede yapılan bilimsel çalışmaların teknolojik ürünlere dönüştürülmesi, bu çalışmaların sanayi sektörü ile ticarileştirilmesi ve milli ekonomiye katmadeğer sağlayacak projelerin geliştirilmesi amacıyla kuruldu. Mimari projeleri tamamlanan Teknopark binasının temeli 2019 yılında atıldı.
Teknoparkta 250 Ar-Ge personelinin yanı sıra yeterli sayıda destek personeli de istihdam edilecek. Toplam 5 bin m2’lik bir alanın yer alacağı bölgede, Kuluçka Merkezi (İnkübatör) tesis edilecek. Bu bölümde her yıl 10 ile 14 girişimciye şirket kurma ve ticarileştirme alanında çeşitli desteklerin sağlanması planlanıyor.
Bölgenin hizmete girmesinin ardından söz konusu binada faaliyet gösterecek Kalyoncu İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi (KALİTTO) tarafından üniversite-sanayi işbirliği kurulması, Ar-Ge projeleri hazırlanması ve fikri sınai mülkiyet hakları bilincinin geliştirilmesi alanlarında Organize Sanayi Bölgesi firmaları ile girişimcilere yönelik eğitim ve danışmanlık faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:46
Yatsı 22:38
banner366