banner472

banner458

banner457

Türkiye 4 taahhüde imza attı

​​​​​​​İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen 26. BM İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) katılan ülkeler, iklim değişikliğinin önlenmesine karşın birçok anlaşmaya imza atarak gelecek yılın sonuna kadar 2030 emisyon azaltma hedeflerini güçlendirmeyi kabul etti.

YEŞİL EKONOMİ 01.12.2021, 00:15 26.12.2021, 21:27
20761
Türkiye 4 taahhüde imza attı

Anlaşmada, kömürün aşamalı olarak azaltılması taahhüdü ve gelişmekte olan ülkelere daha fazla finansal destek gibi önemli kararlar yer alıyor. Kömürün aşamalı olarak sonlandırılması taahhüdü, son dakika Hindistan’ın itirazlarıyla karşılaşınca ‘aşamalı olarak azaltmak’ şeklinde değiştirildi. Türkiye COP26’da 4 taahhüde imza attı. ‘Ormanlar ve Arazi Kullanımı Üzerine Glasgow Liderler Deklarasyonu’, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 133 ülke tarafından imzalandı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20’den fazla ülke uluslararası Havacılık İklim Hedefleri Koalisyonu’nun ilk toplantısına katıldı ve sonuç bildirgesinde taraf ülkeler havacılık kaynaklı emisyonları 1.5 derece hedefi doğrultusunda azaltmayı ve azaltım çalışmaları için Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ve Uluslararası Havacılık için Karbon Ofsetleme ve Azaltma Planı (CORSIA) ile birlikte çalışmayı taahhüt ettiler. Türkiye’nin de aralarında olduğu 100’den fazla ülke ve otomobil üreticisi, lider piyasalarda en geç 2035 yılına kadar ve 2040 yılına kadar tüm dünyada, tüm yeni otomobil ve kamyonet satışlarının sıfır emisyon olmasını taahhüt etti. Bir diğer taahhüt de Atılım Ajandası: 2030’da Paris Anlaşması hedefleri ile uyumlu hale gelmek için ülkelerin 2020’li yıllarda üzerinde çalışacağı 4 temel atılım kategorisini belirliyor: enerji, ulaştırma, çelik ve hidrojen.
COP26’da katıldığı panelde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Avrupa’nın en büyük kenti İstanbul’un depreme dayanıklı hale getirilmesini, sadece İstanbul’un ve Türkiye’nin geleceği açısından değil, tüm kıta açısından hayati kabul ediyoruz. Bu konuda global bir dayanışma gereği vardır” dedi.

Yorumlar (0)