banner472

banner458

banner457

31.12.2021, 23:59 11125

Çalışanlarınıza Önem Verdiğinizi Göstermenin Yolları

Çalışanlarınıza minnettarlığınızı ifade etmek için mükemmel yöntemler: Onlarla iletişim kurmak için zaman ayırın. Önemli bir fark yaratan küçük adımlar atın. Onlara inandığınızı gösterin. Yeni olanakları açın. Benzersiz ve kişisel yapın. İçeride değişiklikler yapın. Açık ve dürüst olun.

Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ile birlikte işveren ve çalışan ilişkisinin önemi artmaktadır. Değer verildiğini hisseden çalışanlar daha üretken olarak kendilerini ortaya çıkarmaktadır. Takdir edildiğini hisseden kişilerin, şirket için daha fazlasını yapma olasılığı daha yüksektir. Bir projeye katkılarından kendilerini sorumlu görmeleri daha olasıdır. Her şeyden önce işlerinde mutludurlar, bu da işten ayrılmaya daha az meyilli oldukları anlamına geliyor.

Ekipleriyle etkileşim kurma fırsatlarını göz ardı eden ve çalışanlarına değer vermeyen liderler, sadık, uzun vadeli bir işgücü oluşturmak için değerli bir araçtan kendilerini yoksun bırakıyorlar.
İşte çalışanlarınıza minnettarlığınızı ifade etmek için mükemmel yöntemler:

Onlarla iletişim kurmak için zaman ayırın
Liderlerin çok fazla sorumluluğu vardır ve işinize kendini kaptırmak ve ekibinizi ihmal etmek kolaydır. Çalışanlarınızla bağlantı kurmak için zaman ayırmak, onları önemsediğinizi göstermenin en iyi yollarından biridir. İşte ve özel hayatlarında nasıl olduklarını öğrenin.


Önemli bir fark yaratan küçük adımlar atın
Takdir, büyük jestleri gerektirmez. El yazısıyla yazılmış bir teşekkür notu, bir e-posta gönderin veya destekleyecek bir telefon görüşmesi yapın. En küçük jestler bile kalıcı bir izlenim bırakabilir. Kişilere vermeyi düşündüğünüz prim gibi ayrıntılar bile ilgilendiğinizi göstermek için uzun bir yol olabilir.


Onlara inandığınızı gösterin
Onlara olan güveninizi gösterebildiğiniz zaman, çalışanlarınıza güçlü bir mesaj gitmiş olur. Başka bir deyişle; onlara çalışmalarının yeterince iyi olduğunu ve onlara göz kulak olmanıza gerek olmadığını söylüyorsunuz.


Yeni olanakları açın
Çalışanlarınıza mümkün olduğu kadar çok imkân vermek, onların kalplerini ve zihinlerini kazanmanın en iyi yöntemlerinden biridir. Firmanızdaki büyük bir proje veya yeni bir liderlik görevi gibi önemli görevleri üstlenmeleri ile çalıştay veya konferansa katılmalarını teşvik edin.


Benzersiz ve kişisel yapın
Minnettarlık ve takdir ifadelerinizi mümkün olduğunca ayrıntılı yapın. Sadece ‘iyi iş’ demeyin, Sizi neyin etkilediğini detaylandırın. Örneğin, “Toplantıda konuşma cesaretine sahip olduğunuz için teşekkür ederiz. Herkes konu hakkında konuşmaktan korktuğunda, bu buzları kırmada muazzam bir fark yarattı.”


İçeride değişiklikler yapın
Ekibinizin güncel teknoloji, yeterli aydınlatma, konforlu ve ergonomik mobilyalar dahil işlerini yürütmek için ihtiyaç duydukları araçları kullandığından emin olun. Önerilere göre dinlenme odası veya dinlenme salonu gibi özellikler eklemeyi düşünün.


Açık ve dürüst olun
Dürüstlük, bazen diğerlerinden daha zor olsa da beklenmelidir. Pek çok insan, kötü haberleri tartışmamanız gerektiğini düşünür, ancak bu tür konuşmalar; -ne kadar zor olursa olsun- en zor gerçekleri bile paylaşmaya yeterince özen gösterdiğinizi gösterir. Dürüst ve anlaşılır geri bildirim size saygı duyulmanızı sağlayacak ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
Sonuç olarak, çalışanlarınız onlara ne kadar değer verdiğinizi anlarlarsa size ve ekibinize yardımcı olmak için yapmayacakları hiçbir şey yoktur.

Yorumlar (0)