banner402

banner345

banner445

banner374

01.07.2021, 00:01 19296

DAHA İYİSİ İÇİN

‘İnsanlık Daha İyisini Hak Ediyor’ sloganıyla 8-9 Temmuz’da, Marmara Grubu Vakfı’nın düzenlediği ve dergimiz KobiEfor’un çözüm ortağı ve basın sponsoru olduğu 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi,  uydu aracılığıyla ve eş zamanlı canlı yayın ile dijital ortamda gerçekleştirilecek. Uluslararası diyalog ve işbirliğini genişletmeyi hedefleyen Zirve’ye, aralarında  Cumhurbaşkanlarının da yer aldığı, 32 ülkeden politikacılar, bilim insanları, akademisyenler, sivil toplum ve iş dünyası temsilcileri katılacak.

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı yeni kademeli normalleşme genelgesiyle 1 Temmuz’da, üçüncü etap uygulamalar başladı. Sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamalarının sona erdiği yeni dönemde tedbirlerin birçoğu gevşetildi.

Aman dikkat, rehavete kapılmayalım. Zar zor elde edilen kazanımlarımızın değerini bilelim. Hala, Delta Varyantı olmak üzere yeni oluşumlarıyla da varlığını sürdüren koronavirüse karşı mücadeleyi kaybetmeyelim. Aşı olalım, aşı olmuş olsak bile, ‘Maske-Mesafe-Temizlik’ kurallarına özenle uyalım. Toplumsal bağışıklık kazanmak zorundayız. Birimizin sağlığı hepimizin sağlığıdır. HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ.

Bu ay ki Kapak konumuzu; çeyrek asra yakın, her yıl düzenlenen, ülkemizin tanıtımına, ekonomisine ve ticari ilişkilerine önemli, değerli katkılar sağlayan, Marmara Grubu Vakfı’nın gerçekleştirdiği ve dergimiz KobiEfor’un çözüm ortağı ve basın sponsoru olduğu 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne ayırdık. Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı değerli dostum Sayın Dr. Akkan Suver, Zirve ile ilgili bilgi ve değerlendirmelerini bizimle paylaştı.

‘İnsanlık Daha İyisini Hak Ediyor’ sloganıyla 8-9 Temmuz’da düzenlenecek Zirve, geçen sene olduğu gibi uydu aracılığıyla ve eş zamanlı canlı yayın ile dijital ortamda gerçekleştirilecek. Uluslararası diyalog ve işbirliğini genişletmeyi hedefleyen Zirve’ye, aralarında Cumhurbaşkanlarının da yer aldığı, 32 ülkeden politikacılar, bilim insanları, akademisyenler, sivil toplum ve iş dünyası temsilcileri katılacak.

Zirve’deki oturumlarda ele alınacak konu başlıkları şöyle: ‘İnsanlık Daha İyisini Hak Ediyor, Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya’, ‘Kültürde ve Sosyal Hayatta Yeni Ufuklar, Daha Yeni Başlangıçlar’, ‘İnsanlığın Ortak Geleceği İçin Enerji’nin Binasını Daha İyi Hale Getirmek’, ‘Farkındalık ve İşbirliği Oluşturmak, Kuşak ve Yolu Konuşmak, Büyükelçiler Yuvarlak Masa Toplantısı’, ‘Ortak Gücümüz, Fırtınalı Salgında Güvenli Limanlara Ulaşmak, Ortak Zaafiyetlerimiz: Küresel Isınma, Covid-19’dan Daha Büyük Tehdit.’ Zirve’deki son oturum ise; ‘Çağdaş Bilge İnsanlar Platformu’ olan cumhurbaşkanlarının katıldığı; ‘Küresel Isınma ve İklim Değişikliği’ başlıklı oturum olacak.

Tartışmasız, 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi, benim her fırsatta dile getirdiğim ve vurguladığım, Türkiye’nin ‘Tedarik Zinciri Yönetim Merkezi’ olma vizyonuna stratejik katkılar sağlayacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yatırımları, istihdamı, üretimi ve ihracatı artıracağını umduğunu belirterek yapılacağını açıkladığı; demokrasi, hukuk ve ekonomi reformlarını, zaman kaybetmeden gerçekleştirmeliyiz. Bu uygulamalarla oluşacak yatırım ve ekonomi ortamı belirsizlikleri azaltacak, güveni arttırıp, ihtiyaç duyduğumuz finansal dengelenmeyi ve istikrarı sağlayacaktır. O zaman bu gelişme, pandeminin ekonomideki yaralarını sarmada belki de fırsata çevirmede kaldıraç olabilir.

Tüm olumsuz koşullara rağmen ihracatımız 85.2 milyar dolarla 2021’in Ocak-Mayıs döneminde Cumhuriyet tarihinin ilk 5 aylık ihracat rekorunu kırdı. 16.5 milyar dolarla tüm yılların en yüksek ikinci Mayıs ayı ihracat değerine ulaştı. Son 12 ayda 193 milyar 267 milyon dolar ihracat değeriyle bugüne kadar gerçekleşen en yüksek 12 aylık ihracat yapıldı. Başarılarıyla ülkemizin büyümesine net katkı sağlayarak itici güç olan ihracatçılarımıza ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne (TİM) teşekkür ediyorum. TİM, ‘Dünyayı Tüketmeden Dünya İçin Üretiyoruz’ sloganıyla TİM Kadın Konseyi öncülüğünde hazırlanan 12 ana hedefin yer aldığı TİM Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nı açıkladı. TİM Başkanı değerli dostum Sayın İsmail Gülle, sürdürülebilir ihracatı başardıklarını şimdi de sürdürülebilir dış ticaret fazlası vermeyi hedeflediklerini söyledi. Tebrikler, kolaylıklar ve sürdürülebilir başarılar.

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü ile Kurban Bayramı’nı kutlar; sağlık, huzur, barış, bereket, başarı, mutluluk ve esenlikler dilerim.

Yorumlar (0)
23°
hafif yağmur
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 03:59
Güneş 05:47
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:34
Yatsı 22:14
banner366