banner459

banner345

banner457

banner458

banner402

01.08.2021, 00:00 24057

DENGE ARAYIŞI

Dergimiz KobiEfor’un çözüm ortağı ve basın sponsoru olduğu Marmara Grubu Vakfı tarafından ‘İnsanlık Daha İyisini Hak Ediyor’ temasıyla düzenlenen 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev ve Bosna Hersek Federasyonu Cumhurbaşkanı Sayın Marinko Cavara olmak üzere 3’ü aktif, toplam 14 cumhurbaşkanı ve 32 ülkeden üst düzey katılım sağlandı.

Korkulan oldu; kısıtlamaların kalkması ve gevşetilmesi sonrasında tüm uyarılara rağmen rehavete kapıldık. Pandemi yeni bir pik sürecine başladı. Covid-19’un Delta ve yeni varyantlarının daha hızlı ve daha çok bulaşıcı olmasıyla yayılan Koronavirüs, vakaları artırdı, kontrolden çıkmaya başladı.

Toplumsal sorumluluğumuz gereği; ‘Maske-Mesafe-Temizlik’ tedbir ve kurallarına özenle uyarak aşımızı mutlaka yaptırmalıyız. Kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız. Kapalı ortamları havalandırmalıyız. Toplumsal bağışıklık için bu duyarlılığı, hassasiyeti ve sorumluluğu benimsemek zorundayız.

Pandemi hayatımızı tamamen etkiledi ve değiştirdi. Uzun süren süreç psikolojimizi, bedenimizi, sosyolojimizi, ekonomimizi, işimizi ve ilişkilerimizi baskılıyor ve bunaltıyor. Kısıtlamalarla daha da ağırlaşan ve zorlaşan koşullara tekrar geri dönüp katlanmamak için herkese görev düşüyor. Hiçbir şey için geç değil. Henüz geri dönülemeyecek noktaya gelmedik. En büyük tehlike aşısız olanlar için. Aşının hayat kurtardığı anlaşılmalı, yoksa risk çok büyük. HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ.

Pandemi yetmiyormuş gibi ülkemiz sel ve yangın felaketleriyle de sarsıldı. Ciğerlerimiz yandı, çok üzüldük. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı ve geçmiş olsun diliyorum. Yaşadıklarımız, tüm dünyada ve ülkemizde iklim değişikliği ve küresel ısınma ile doğanın ekosisteminin ve dengesinin ne kadar bozulduğunun boyutlarını gösteriyor. Burada kuraklığı ve müsilajı da hatırlayalım.

Avrupa Yeşil Mutabakatı, çözüm için atılmış önemli bir adım. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı; yeşil yatırımların ülkemize çekilmesi ve ilgili tüm politika alanlarında yeşil dönüşümün desteklenmesini hedefleyen bir yol haritası niteliğindeki ‘Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nı ve uygulanmasını takip etmek için ‘Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu’ oluşturulduğunu duyurdu. TİM ve Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri, doğayı ve çevreyi önceleyen üretim anlayışıyla Avrupa Yeşil Mutabakatı normlarına üst düzey uyumu hedefleyen; ‘Türk Tekstil Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nı açıkladı. Türkiye ekonomisinin ve sanayisinin dönüşümünde ve rekabetinde temel parametreleri oluşturacak bu çalışmalar çok değerli. Döngüsel ekonomiye geçiş sürecinde toplumsal çevre bilincini artırmalıyız.

Bu ay ki Kapak dosyamızda 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne yer verdik. Dergimiz KobiEfor’un çözüm ortağı ve basın sponsoru olduğu Marmara Grubu Vakfı tarafından ‘İnsanlık Daha İyisini Hak Ediyor’ temasıyla düzenlenen Zirve, uydu aracılığıyla ve eş zamanlı canlı yayınla dijital ortamda gerçekleştirildi. Zirve’ye Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev ve Bosna Hersek Federasyonu Cumhurbaşkanı Sayın Marinko Cavara olmak üzere 3’ü aktif, toplam 14 cumhurbaşkanı ve 32 ülkeden üst düzey katılım sağlandı.

Zirve açılışında konuşan Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Değerli Dostum Sayın Dr. Akkan Suver, Sir Winston Churchill’in ‘İyi bir krizi boşa harcamayın’ sözüne atıfta bulunarak, uluslararası diyalog ve işbirliği çağrısı yaptı. Zirve’deki çarpıcı değerlendirmelerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum: “Pandemi kırılgan ve hassas olduğumuzu gösterdi. Güvenliğimiz konusunda ders verdi. Herkes güvende olana kadar kimse güvende değil. Pandemi siyaset, ekonomi ve sosyal alanda çok fazla sorumluluk getirdi. Fizik ve akıl sağlığı büyük bir baskı altında. Doğa ve sosyal değişiklikler insanları etkiliyor. Herkesin sürdürülebilir kalkınmaya ihtiyacı var. Hem küresel ekonominin kalkınmasını hem de istihdamın iyi seviyede olmasını ve gezegenin korunmasını sağlamalıyız. Dijitalleşme olgusu Pandemi sonrası daha da güçlenerek ortaya çıkacak. Tedarik zincirlerinde de büyük değişimler oluyor. Türkiye sağlıklı, çevreci ve küresel salgın döneminde bir kez daha görüldüğü üzere ‘güvenilir tedarikçi’ konumunda.”

Yorumlar (0)