banner565

banner472

banner458

banner457

TÜBİTAK sanayi ve girişim destekleri artırıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından yürütülen destek programları üst limitlerinin artırıldığını açıkladı. KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı Proje Bütçesi üst limiti 1 milyon 200 bin TL’den 2 milyon 400 TL’ye çıktı.

DESTEK-TEŞVİK 01.09.2023, 00:01 21.09.2023, 10:25
20744
TÜBİTAK sanayi ve girişim destekleri artırıldı

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) kapsamında destek limitlerinin artırılmasının önemine işaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Teknoloji tabanlı girişimlerin Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasında, ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmede lokomotif görevi göreceğinin, yeniliğe ve dönüşüme özgün ve yenilikçi ürünlerin üretilmesine liderlik edeceğinin bilincinde olarak desteklerimizi artırıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak girişimcilik ekosisteminin önünü açmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Bakan Kacır, sanayideki insan kaynağının önemini anlattı: “Küresel rekabet ortamının yeniden şekillendiği bir dönemden geçiyoruz. Parlak bir fikrin ürettiği katmadeğer, oluşturduğu istihdam ekonominin itici gücü olabiliyor. Sanayideki insan kaynağını artırmayı ve sanayi kuruluşlarına da destek olmayı sürdüreceğiz. Aynı zamanda Ar-Ge projesi gerçekleştiren kuruluşların finansmana erişimini de kolaylaştırmaya devam edeceğiz.”
TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Hasan Mandal da desteklerin artırılmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek “TÜBİTAK olarak teknoloji tabanlı girişimcilerimizin, KOBİ’lerimizin, sanayicilerimizin ve firmalarımızın yanında olmayı sürdürüyor, Ar-Ge projelerini yenilikçi yaklaşımlarla destekliyoruz” dedi.

BİGG Programı destek limiti
Gençlerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katmadeğerli girişimlere dönüştürebilmeleri için Hibe destek şeklinde başlatılan BİGG Programı’nda bu yıl içerisinde yapısal bir değişikliğe gidilmiş ve yatırım tabanlı bir desteğe dönüştürülmüştü. BİGG Programı destek üst limiti 450 bin TL’den 900 bin TL’ye çıktı.

Destek programı limiti
TÜBİTAK, ‘Küçük ve Orta Büyüklükteki’ işletmeleri de unutmadı. KOBİ’lerin TÜBİTAK Ar-Ge desteği süreçlerine girişte yoğun olarak kullandıkları KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı Proje Bütçesi üst limiti 1 milyon 200 bin TL’den 2 milyon 400 TL’ye çıktı.

Üniversite-Sanayi İşbirliği Programı limiti
TÜBİTAK’ın özellikle üniversitelerdeki bilgi birikiminin sanayiye aktarılarak ticari hayata kazandırılması kapsamında büyük önem taşıyan Üniversite-Sanayi İş Birliği Destek Programı Destek Üst Limiti de 1 milyon TL’den 1 buçuk milyon TL’ye yükseldi. Program yeni üst limitleri henüz başvuru veya değerlendirme süreci devam eden projeler için de geçerli olacak.
TÜBİTAK desteklerinden yararlanarak Ar-Ge projesi gerçekleştiren kuruluşların finansmana erişimini önemli ölçüde kolaylaştıran Senetle Transfer (ön ödeme) limitinde 3 katın üzerinde bir artış yapıldı. 1501, 1507, 1509 ve 1511 destek programları ile Yenilik Destek Programı Uygulama Esasları Yönergesi kapsamında senetle transfer ödemesi (ön ödeme) üst limiti 300 bin TL’den 1 milyon TL’ye çıkarıldı. Proje destek süresi devam eden, 1 Temmuz 2023 tarihinden sonra dönem raporu sunulmuş veya sunulacak projelere uygulanacak.

Yorumlar (0)
banner557