banner472

banner458

banner457

31.12.2021, 23:59 21055

GÜÇLÜ TEDARİKÇİ TÜRKİYE’YE...

Küresel tedarik zincirlerindeki kırılmalar, kısa vadede bile jeostratejik konumumuzun lojistik avantajının da katkısıyla ülkemizin gücünü ve cazibesini artırdı. İhracat rakamlarımızdaki başarı, potansiyelimizi yansıtıyor ama uzmanlar kapasitemizin sınırlarına da geldiğimizi söylüyor. ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’yi inşa etmek amaçlı ihracat odaklı yeni ekonomi modelinin ekosistemi için yeni stratejik üretim yatırımlarıyla ölçeği ve kapasitemizi büyütmemiz gerekiyor.

Son günlerde Koronavirüs’ün çok hızlı yayılan Omicron varyantı, vaka sayılarını artırıyor. Avrupa ülkeleri sosyal yaşamı kısıtlayan sıkı tedbirleri uygulamaya koydu. Pandemi ile mücadelede etkili olan ‘Maske-Mesafe-Temizlik-Havalandırma’ tedbirlerine özenle uyarak aşılarımızı mutlaka yaptırmalıyız. Kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirdiğimiz süreyi kısa tutmalı, mümkünse uzak durmalıyız. Kendimizi koruyarak sevdiklerimizi ve çevremizdekileri de korumuş olacağız. HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ.
Bir türbülanstan çıkmadan diğerlerini yaşamaya başladık. Pandemi’yi aşmadan bir de iklim krizi, finansal piyasalardaki oynaklık ve yüksek enflasyonla karşılaştık. Dijitalleşmeyi de eklersek iş ve insan ilişkilerinde sosyal paradigmaları değiştiren bir transformasyon sürecinden geçiyoruz. Bu risk ve tehditleri içeren yeni dönem elbette fırsatlar da sunuyor. Küresel tedarik zincirlerindeki kırılmalar, kısa vadede bile jeostratejik konumumuzun lojistik avantajının da katkısıyla ülkemizin gücünü ve cazibesini artırdı. İhracat rakamlarımızdaki başarı, potansiyelimizi yansıtıyor ama uzmanlar kapasitemizin sınırlarına da geldiğimizi söylüyor. ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’yi inşa etmek amaçlı ihracat odaklı yeni ekonomi modelinin ekosistemi için yeni stratejik üretim yatırımlarıyla ölçeği ve kapasitemizi büyütmemiz gerekiyor.
Sağlıklı bir yatırım iklimi ve ortamı için karar verilmesini kolaylaştıracak belirsizliklerin giderilmesine, öngörülebilirliğe, finansal dengelenmeye, istikrara ve güvene ihtiyacımız var. Yatırımları, istihdamı, üretimi ve ihracatı artırmak için; Cumhurbaşkanımız’ın da ifade ettiği demokrasi, hukuk ve ekonomi reformları bir an önce gerçekleştirilmelidir.
Paris İklim Anlaşması’nı onayladık ve 2053’te karbon-nötr olma hedefini ilan ettik. Avrupa Ekonomisi ‘Al, yap, kullan, at’ sisteminden sürdürülebilir döngüsel ‘yeniden kullan, tamir et, geri dönüştür’ sistemine geçiyor. Yeşil Ürün Pasaportu gibi yeni kurallar ve standartlarla karşılaşacağımız yeni dönemde Avrupa değer zincirinin bir parçası olarak birinci derecede etkileneceğiz. Zorunlu olduğumuz yeşil ve dijital dönüşümün ekosistemini güçlendirerek yüksek katmadeğerli üretim ve ticaretle rekabetçi olabilir; ülkemizi tedarik zinciri yönetim merkezi yapabiliriz.
Bu ay dergimizin kapak dosyasında XVII. KOBİ Zirvesi’ni işledik. Denetim Kurulu Üyesi olduğum, önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığım TOSYÖV (Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı), Zirve’yi ‘Tedarik Zinciri Yönetim Merkezi Türkiye’ ana temasıyla ve fiziksel katılımla İstanbul’da gerçekleştirdi. ‘Yeşil Mutabakat’ oturumunun moderatörlüğünü yaptığım; dergimizin her seneki gibi medya sponsoru ve çözüm ortağı olduğu, TİM, TOBB ve KOSGEB’in işbirliği yaptığı Zirve’de, ‘Tedarik Zinciri (Sorunları ve Çözüm Önerileri)’, ‘KOBİ’lere Sağlanan Destekler’, ‘KOBİ’lerin Dijital Dönüşümü’, ‘Yeşil Mutabakat’ konuları oturumlarda ele alındı. Zirve’nin değerli sponsorlarına, destek verenlerine, konuşmacılarına, katılımcılarına ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.
Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) Ankara’da, ‘Yeni Normalde Dijital Ekonomi’ temasıyla düzenlediği TBD 38. Ulusal Bilişim Kurultayı ile; TBD İstanbul Şubesi’nin ‘Merkezi Olmayan Teknolojilerin Yükselişi: Teknoloji Tsunamisine Hazır Olun!” temasıyla çevrimiçi düzenlediği 15. İstanbul Bilişim Kongresi’ne medya sponsoru olarak işbirliği yaptık, tüm emeği geçenleri kutluyoruz.
Sürdürülebilir döngüsel ekonomide ve yaşamda; adil değer paydaşlığının, sağduyunun, adaletin, kardeşliğin, refahın ve aydınlığın egemen olduğu; sağlıklı, huzurlu, mutlu, başarılı, bereketli, barış ve esenlik dolu bir yıl diliyorum.  

Yorumlar (0)