banner565

banner614

banner472

banner458

banner457

İşyeri alışverişinde çevresel dönüşüm hızlanıyor

İşyerleri çevre dostu ürünlere daha fazla ücret ödemeye hazır: İş dünyası, çalışan tercihlerindeki hassasiyetle birlikte yeşil dönüşüm sürecini hızlandırdı.

ÖNEMLİ NOTLAR 01.08.2023, 00:01 24.08.2023, 09:37
14674
İşyeri alışverişinde çevresel dönüşüm hızlanıyor

İklim, inovasyon, insan ve gelecek odaklı sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyen işyerlerinde satın alma politikalarıyla tedarik süreçleri de değişti. Avansas, Türkiye genelinde 700’e yakın işyerinin katılımıyla yaptığı araştırmada, işletmelerin çevre dostu ürünleri tercih etme, satın alma ve kullanma alışkanlıklarını inceledi. Araştırmanın sonuçlarına göre; işyerlerinin yarısından fazlası alışverişlerinde çevre dostu, doğaya saygılı ürünler için daha fazla ücret ödemeye hazır.
Avansas Türkiye Genel Müdürü Sedat Anak, her 100 işyerinden 33’ünün, çevre dostu ürün kullanımı konusunda şirkette uygulanan bir politikaları olduğunu; kamuoyunda yürütülen bilgilendirme çalışmaları sonucunda her 100 işyerinden 67’sinin temsilcisinin de çevre dostu ürünlerle ilgili bilgi sahibi olduğunu belirtti. İklim değişikliğiyle mücadele başta olmak üzere sürdürülebilirlik risklerinin gündemin en üst sıralarda yer almasıyla birlikte alışveriş sepetlerindeki tercihlerin  de değiştiğini aktaran Anak, araştırmaya katılan her 100 işyerinden yaklaşık 80’inin alışverişlerinde çevre dostu, doğaya saygılı ürünler tercih ettiğini, sadece bir ürünün veya markanın müşterisine sağladığı faydaya değil, kurumun toplumla birlikte çevreye sunduğu katkıya da özen gösterdiğini anlattı: “Doğanın tahrip edilmesinin engellenmesi, gelecek nesillere karşı bireysel sorumluluğun yerine getirilmesi, iklim krizlerinin engellenmesine katkı sağlama konusunda daha hassas olan işyerlerinin yarısından fazlası belirlediği ürünlerin çevre dostu versiyonlarını satın almak için daha yüksek ücret ödemeye razı.”
Anak’ın verdiği bilgiye göre; küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin çevre dostu ürünler konusunda temizlik kategorisinden alıveriş tercihlerinde; sıvı sabun en üst sırada, onu yüzey temizleyici izliyor. İşyerleri ofis&kırtasiye ürünlerine göre; temizlik ürünlerinin çevre dostu versiyonlarını satın almak için fiyat farkını göz ardı ediyor.

Yorumlar (0)