banner565

banner472

banner458

banner457

DEİK, Türkiye ve Çin iş dünyasını İstanbul’da buluşturdu

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk ve Çin iş dünyasının önde gelen isimlerini İstanbul’da bir araya getirdi.

PAZAR/ÜLKE 01.12.2022, 00:01 23.12.2022, 12:31
24891
DEİK, Türkiye ve Çin iş dünyasını İstanbul’da buluşturdu

ofis taşıma firması, Geneva,sans-serif;">DEİK/Türkiye - Çin İş Konseyi, ÇİNSİAD ve ÇİNKOBİ işbirliğiyle düzenlenen Türkiye - Çin İş Dünyası Buluşması etkinliği Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, DEİK Başkanı Nail Olpak, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Elçi Müsteşarı Dr. Liu Yuhua, Çin Sanayi ve İş Adamları Derneği Başkanı Zhou Yanquan, ÇİNKOBİ Derneği Başkanı Li Muzi, DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Korhan Kurdoğlu ve iki ülkeden 100’e yakın iş insanının katılımıyla gerçekleşti.
Shaobin, “Türkiye ile Çin, G20 üyesi ve yükselen ülkeler olarak, küresel ve bölgesel işbirliğimizi artırmalıyız. Biz daima iş dünyalarımız için çözüm üretmeye hazırız. Ayrıca Kuşak ve Yol Girişimi ile orta koridor planının entegrasyonunu desteklemeliyiz. Aynı zamanda dijital ve yeşil ekonomi başlıklarında yeni bir platform oluşturmalıyız” diye konuştu.
Olpak, “ÇİNSİAD Başkanı Zhou Yanquan 5 yıllık süreç içerisinde ikili ticaretimizin 100 milyar dolara gidebileceğini ifade etti. Türkiye adına net pozitif ayrımcılık talep ettiğimizi söylemek isterim. Çünkü uzun vadede bu sürdürülemez olur ve ortaya başka komplikasyonlar karşımıza çıkabilir. Sorumluluğun her iki iş dünyasında olduğu bilinci ile ikili ticaret hacminde 100 milyar dolara gideriz; ama yarı yarıya dengeli bir şekilde gitmeliyiz” dedi.
Yanquan, “Çin ve Türkiye’deki girişimciler, bugün olduğu gibi daha fazla iş fırsatı alışverişi ve ticaret politikası yürütmeli.  Kaynaklar, enerji, yüksek teknoloji, e-ticaret, inovasyon vb. alanlardaki iş birliğini güçlendirebiliriz. Karşılıklı yatırımların artırılması, vize kolaylıklarının sağlanması, girişimcilerin devlet yönetimlerine önerilerde bulunması, iş çevrelerimiz arasındaki bu tip buluşmalarının sayısının artması, iki ülke arasındaki para takaslarının kullanımını ve bunu yükseltme politikalarının teşvik edilmesi için birlikte çalışmalıyız” açıklamasını yaptı.
ÇİNKOBİ Derneği Başkanı Li Muzi, “Çin ile ekonomik bağınız ya yatırımdır ya ticarettir. Dolayısıyla ihtiyacınız olan ilk şey Çin’e gitmek için vizedir ve biz bu konuda da size yardımcı olabiliriz” dedi.

Yorumlar (0)
banner557