banner565

banner614

banner472

banner458

banner457

Yatırımcılara ve girişimcilere teknoloji katmadeğeri

‘Altın Küpü Yatırım Ağı’ Teknopark İstanbul, ‘Altın Küpü Yatırım Ağı’ proje lansman törenini gerçekleştirdi. Teknopark İstanbul, Altın Küpü Yatırım Ağı projesi ile yüksek net değerli yatırımcıları, Ar-Ge merkezlerini, diğer kurum ve kişileri, teknoloji geliştiren kuluçka merkezi firmalarıyla buluşturmayı hedefliyor.

TEKNOPARKLAR 01.10.2023, 00:00 25.10.2023, 09:25
21929
Yatırımcılara ve girişimcilere teknoloji katmadeğeri

Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Akif Özyurt ve Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu’nun katılımıyla Teknopark İstanbul Turgut Özal Toplantı Salonu’nda, ‘Altın Küpü Yatırım Ağı’ projesinin lansman toplantısı gerçekleştirildi. Teknopark İstanbul Fon Müdürü Burak Keskik’in sunuculuğunu yaptığı toplantıya Kocaeli Alikahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı ve KobiEfor Sahibi-Editör Yalçın Sönmez, Kocaeli Alikahya OSB Yönetim Kurulu Üyesi S. Hamit Velioğlu, Paylaşım Ekonomisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İbrahim Aybar’ın yanı sıra birçok işinsanı ve teknoloji girişimcisi katıldı. Lansmanda, Altın Küpü Yatırım Ağı’nda yer alan Ozztech (Ozztech Bilgi Güvenliği ve Yazılım Ltd. Şti), Foxlab (Fox Robotics Lab.), ARI Drones (ARI Drones Teknoloji San. ve Tic. Ltd. Şti.) Quark Optical olmak üzere 4 teknoloji girişiminin tanıtımı da yapıldı.

Yenilikçi girişimlere, rekabetçi bir ortamda başarıya ulaşma fırsatı
Altın Küpü Yatırım Ağı, Teknopark İstanbul ve Cube Incubation tarafından desteklenen yenilikçi girişimlere, rekabetçi bir ortamda başarıya ulaşma fırsatı sunarak teknoloji dünyasındaki büyümelerini hızlandıracak. Sermaye erişimi, günümüzde yenilikçi fikirlerin önündeki en büyük engel. Altın Küpü Yatırım Ağı, teknoloji dünyasına inovatif fikirleriyle katılmayı amaçlayan girişimcilere bu engelin üstesinden gelmelerinde yardımcı olacak. Aynı zamanda, yatırımcılar için de çeşitli fırsatlar sunan projede yatırımcılar; geleceğin potansiyel başarı hikayelerine erişebilme ve büyüme potansiyeli olan girişimlere yatırım yaparak kar elde edebilme fırsatına sahip olacaklar.

Üye olan firmalar %2 yatırım yükümlülüğünü yerine getirecek
Teknolojinin önemli bir kalemi olan; yatırımcılar ile teknoloji geliştiren kuluçka merkezi firmalarını buluşturmayı hedefleyen ‘Altın Küpü Yatırım Ağı’ projesi, Teknopark İstanbul ve Cube Incubation tarafından desteklenen yenilikçi girişimlere, rekabetçi bir ortamda başarıya ulaşma fırsatı sunarak teknoloji dünyasındaki büyümelerini hızlandıracak. Sermaye erişimi gibi günümüzde kreatif fikirlerin önündeki en büyük engelleri ortadan kaldıracak. Bunlara ek olarak Altın Küpü Yatırım Ağı ile teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren şirketler ve Ar-Ge merkezlerinin yasa gereği yatırıma dönüştürme zorunlulukları olan %2 payları kuluçka merkezlerindeki firmalara kaynak olarak sağlanabilecek. Teknolojik alanda yeni fikirlere sahip girişimcilerin kaynak bulmasını kolaylaştırmayı hedefleyen bu durum, Teknopark İstanbul tarafından hayata geçirilen Altın Küpü Yatırım Ağı projesi ile hem yatırımcılara hem de girişimcilere avantajlar sağlayacak.

Altın Küpü Yatırım Ağı; yatırımcılarla teknolojiyi buluşturacak
Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Akif Özyurt, yatırımcılarla teknolojiyi buluşturan ‘Altın Küpü Yatırım Ağı’nın teknoloji geliştiren firmaların sermayeye erişim sıkıntısını ortadan kaldıracağını ve kaynak bulmayı kolaylaştıracağını söyledi.

“Geleceğin unicornlarını ilk keşfedenlerden olma fırsatı”
Bilginin ve kaynağın bu kadar hızlı tüketildiği bu çağda, hangi startup’ın gelecekte milyon dolarlık şirket olacağını kestirmenin zorluğunu belirten Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, şunları söyledi: “Startup’ların girişim ekosistemi içinde büyüyebilmesi için ekosistemin canlı ve yatırım ihtiyacına cevap verebilir nitelikte olması gerekiyor. Altın Küpü Yatırım Ağı ile devlet desteklerinin yanı sıra özel yatırımların da gelecek vadeden girişimlere aktarılması Türkiye’deki startup ekosisteminin gelişmesi için devrim niteliğinde bir adım. Ayrıca proje, girişimcilerin detaylı analizlerini yatırımcılara ulaştırarak yatırımcı ve girişimler arasında aracı görev üstleniyor. Altın Küpü Yatırım Ağı, iddialı değer önerisiyle Türkiye’de yerleşik tüm teknopark kuluçka girişimlerinin önünü açmayı hedefliyor. Bunu yaparken yatırımcılara, erken aşama girişimlere yatırım yapma ve geleceğin unicornlarını ilk keşfedenlerden olma fırsatı sunuluyor.”

Altın Küpü Yatırım Ağı’na davet
Teknopark İstanbul Fon Müdürü Burak Keskik, Altın Küpü Yatırım Ağı’na katılan yatırımcılardan aylık 10 bin TL’lik bir üyelik ücreti aldıklarını, girişimci tarafında ise Ağ’a üye olmanın ücretsiz olduğunu anlattı. Ancak girişimcilerin Ağ üzerinden yatırım almaları halinde %5’lik bir komisyon alınacağını belirten Keskik, Altın Küpü Yatırım Ağı’nda 2 ayda 17 yatırımcı üyeye ulaştıklarını ve yakın zamanda 50’ye yakın girişimcinin sunum yapmaya hazırlandığını paylaştı. Keskik, işinsanlarını Ağ’a üye olmaya davet etti.
Ozztech: Siber güvenlik alanında geliştirdikleri yazılımlar hakkında bilgiler veren Ozztech Kurucu Ortağı Özen Özer, ihtiyaçları bulunan 10 milyon TL yatırım karşılığında yatırımcıya %5 hisse vermeyi hedeflediklerini söyledi.
Foxab&Robotics: Spektrum alan bir dedektör geliştirdiklerini, bu yaklaşım ve dedektörün dünyada ilk olduğunu, molekülün parmak izini tespit ettiklerini, patent başvurularını yaptıklarını ifade eden Foxlab&Robotics Kurucusu Bora Kökova, ihtiyaçları bulunan 2.6 milyon TL yatırım karşılığında yatırımcıya %21 hisse vermeyi; cihaz, kimyasal malzemeler ve laboratuvar yatırımıyla 5 yıl sonunda 2028’de 110 milyon TL ciroya ulaşmayı hedeflediklerini paylaştı.
ARI Drones: Robotik endüstriyel dronlar geliştirerek dünya gemi vb. bakım sektörlerinin otomasyon dönüşümünü hızlandırmayı ve daha verimli kullanılmasını sağlamayı amaçladıklarını, patent başvurularını yaptıklarını ve KOSGEB Desteği almaya başladıklarını kaydeden ARI Drones Kurucu Ortakları; Doğuhan Hazar Cengiz ve Adil Evren Günay ihtiyaçları bulunan 4 milyon TL yatırım karşılığında yatırımcıya %24 hisse payı vermeyi hedeflediklerini belirtti.
Quark Optical: Elektro-optik ve akustik sektörlerinde rekabetçi ve niş çözümler sunmayı amaçladıklarını, ASELSAN’la çalıştıklarını ve patent başvurusu yaptıklarını anlatan Quark Optical Kurucusu Burak Şükrü Çetinkaya, ihtiyaçları bulunan 9 milyon TL yatırım karşılığında yatırımcıya %19 hisse payı vermeyi hedeflediklerini kaydetti.

Yorumlar (0)
banner557