01.07.2022, 00:01 21893

VİZYONUN EKOSİSTEMİ

İzmit Teknokent Projesi ile Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığım Kocaeli Alikahya OSB’de ülkemizin tedarik zinciri yönetim merkezi olmasında bir üs işlevi görerek; daha fazla katmadeğer üretmenin ve rekabetçi yerli üretimin gelişmesinin temelini attık. Çok değerli paydaşlarımızla birlikte ülkemizin sürdürülebilir kalkınması ve büyümesinde; yatırım, üretim, istihdam ve ihracat için işbirliği ile adil, yüksek katmadeğerli, yeşil, dijital ve akıllı ekosistemi kuracağız.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) açıklamalarına göre; Covid-19 Pandemisi, 15 milyona yakın can aldı. İyi havaların da katkısıyla Pandemi vakaları ve ölümleri iyice azaldı. Ancak Koronavirüs’ten yakamızı tamamen kurtarmış değiliz. Tedbirleri elden bırakmamakta fayda var. Her zaman işimize yarayacak ‘Havalandırma-Mesafe-Temizlik’ kurallarına özenle uymalıyız. Sağlıklı ve güzel günlere kavuşacağız. HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ.
Dergimizin bu ay ki Kapak konusunda 25. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ni işledik. Marmara Grubu Vakfı’nın çeyrek asırdır bir başarı hikayesi yazdığı Zirveler’e dergimiz KobiEfor da 2004 yılından beri işbirliği ve çözüm ortaklığı yapıyor. ‘Yeniden Daha İyisini Yapmak’ temasıyla gerçekleştirilen Zirve’ye, 43 ülkeden 3’ü aktif 9’u önceki Cumhurbaşkanı olmak üzere 12 Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanları, Başbakanlar, Bakanlar, Büyükelçiler, Milletvekilleri, Valiler, Belediye Başkanları, sivil toplum kuruluşları, iş ve akademi dünyası temsilcileri ile ruhani liderler katıldı.
Uluslararası diyaloğun, işbirliğinin, dayanışmanın ve barışın altının çizildiği; güven sağlayacak adımlara ve çözümlere acil ihtiyaç duyulduğunun vurgulandığı 25. Avrasya Ekonomi Zirvesi; ülkemize gösterilen ilgi, beklenti ve saygı açısından çok etkileyici ve başarılıydı. Küresel değer zincirinde ülkemizin itibarına, güçlü konumuna ve imajına katkı sağlayan 25. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin gerçekleştirilmesinde başta Marmara Grubu Vakfı Başkanı değerli dostum Dr. Akkan Suver olmak üzere değerli; tüm emeği geçenlere, destekçilerine ve katılımcılarına saygıyla teşekkür ediyorum.
‘KOBİ’lerin rekabet güçlerini, KOBİ’lerin ve paydaşlarının potansiyelini harekete geçirerek arttırmak’ misyonu ve ‘KOBİ ve paydaşlarını harekete geçirecek etkili rol model olmak’ vizyonuyla 1989 yılından beri faaliyet gösteren; Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı’nın (TOSYÖV) Mütevelli Heyet Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti. Tek listenin oybirliğiyle seçildiği toplantı sonrası yapılan yeni işbölümünde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na değerli dostum Av. Osman Deveci getirildi. Önceki Başkan değerli dostum Nezih Kuleyin, Başkan Vekili olarak görevini sürdürecek. Ben ve benim gibi TOSYÖV’de önceki dönemlerde Başkanlık yapmış olan değerli dostlarım Hilmi Develi ve Rahmi Aktepe ile birlikte Denetim Kurulu Üyeliği görevimize devam edeceğiz.
KOBİ’lerin ve girişimciliğin gelişimi için gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası proje ve etkinliklerle; bünyesinde üye olarak kucakladığı; kamunun, yarı kamunun, üniversitelerin, STK’ların ve iş dünyası temsilcilerinin işbirliği ve güçbirliğini sinerjiye dönüştüren TOSYÖV’ün yeni yönetimine hayırlı ve başarılı çalışmalar diliyorum.
Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığım Kocaeli Alikahya Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) Kocaeli ve Türkiye için stratejik olan İzmit Teknokent Projesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) desteğiyle başladı. Böylece Kocaeli Alikahya OSB’de ülkemizin tedarik zinciri yönetim merkezi olmasında bir üs işlevi görerek; daha fazla katmadeğer üretmenin ve rekabetçi yerli üretimin gelişmesinin temelini attık. İş ve insan ilişkilerimizle yaşam biçimimizi değiştirip dönüştüren dijitalleşmenin ve Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın uyum sağlamak zorunda olduğumuz yeni standart ve kurallarıyla karşı karşıyayız. Zorluklara ve tehditlere rağmen sürdürülebilir kalkınmanın ekosistemini geliştirip güçlendirirsek, krizleri fırsata çevirebiliriz. İşte bu ekosistemin ana çekirdeğini oluşturacak bir projeyi hayata geçireceğiz.
İnovasyonun, Ar-Ge’nin ve girişimciliğin merkezi olan Teknokentler, bu vizyonun lokomotifidir. Teknokentler, ülkemizin Avrasya’nın orta üst ve ileri teknoloji üretim merkezi olma hedefinin, üniversite-sanayi işbirliğinin ve yüksek katmadeğer üretmenin atölyeleridir. Çok değerli paydaşlarımızla birlikte ülkemizin sürdürülebilir kalkınması ve büyümesinde; yatırım, üretim, istihdam ve ihracat için işbirliği ile adil, yüksek katmadeğerli, yeşil, dijital ve akıllı ekosistemi kuracağız. Kurban Bayramı ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlu olsun.

Yorumlar (0)