banner565

banner614

banner472

banner458

banner457

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Sosyal ve siyasi alanlarda dalga oluşturacak”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), tarafından düzenlenen DTİK 10. Kurultayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “DTİK Kurultayı gibi platformların iş dünyamızdan başlayarak, sosyal ve siyasi tüm alanlara yayılan bir dalga oluşturacağına inanıyorum” dedi.

HABER 01.10.2023, 00:00 25.10.2023, 09:25
21842
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Sosyal ve siyasi alanlarda dalga oluşturacak”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Türk diasporasının zirvesindeki isimleri DTİK 10. Kurultayı’nda buluşturdu. Dünyanın dört bir yanındaki üst düzey şirket yöneticilerini, siyasetçileri, bürokratları, akademisyenleri, ekonomistleri ve bilim insanlarını bir araya getiren DTİK 10. Kurultayı, 131 ülkeden 4 bini aşkın Türk diaspora temsilcisini İstanbul’da ağırladı.
T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve DEİK’in evsahipliğinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen DTİK Kurultayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Prof.Dr. Ömer Bolat, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve DEİK-DTİK Başkanı Nail Olpak’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

“Ekonomi alanındaki hedeflerine ulaşmasında da rol oynayacak”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DTİK Kurultayı’nın ‘Türk Devletleri Teşkilatı: 5 Devlet Tek Diaspora’ gündemiyle toplanmasını son derece isabetli bulduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Kurultay kapsamında Türk Devletleri Teşkilatı ile Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) arasında imzalanan anlaşma ile DTİK, teşkilatımızın ekonomi alanındaki hedeflerine ulaşmasında da rol oynayacak ve etkin bir parçası haline gelecek. Türk diasporasının yaklaşık 8 milyonu bulduğunu düşünürsek, üzerinde yükseldiğimiz zeminin önemini daha iyi anlayabiliriz” açıklamasını yaptı.
“Hem kendi vatanımızda hem de diasporadaki kardeşlerimiz ile yeni bir dönemi birlikte açacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: “Özellikle Batı ülkelerinde ne Türkiye’nin ne de diğer dostlarımızın diasporadaki güçlerini birleştirmek bir yana, teker teker bile yeterince etkin kullanamadığı da bir gerçek. DTİK Kurultayı gibi platformların iş dünyamızdan başlayarak, sosyal ve siyasi tüm alanlara yayılan bir dalga oluşturacağına inanıyorum. Küresel düzeydeki her gelişmeyi kendi ortak hedeflerimizin dinamosu haline getirerek kısa sürede dünya çapında hayırlı neticeler elde edeceğimizden şüphe duymuyorum.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diasporadaki her kardeşimiz, gerektiğinde dönüp sığınabileceği bir vatanı olduğunun güveniyle, yaşadığı yerde kendine bir gelecek inşa etmenin ve bireysel olarak başarılı olmanın mücadelesini veriyor. Verdiğimiz mesajları en iyi, dünyanın değişen ekonomik trendlerine, ticari ilişkilerine, yeni fırsatlara hızlı uyum yeteneğine bizzat şahit olduğumuz Türk iş dünyasının anladığına inanıyorum. Diasporamızın da tüm dünyaya yayılan başarılarıyla yazdıkları destanı gururla takip ediyoruz” diye konuştu.

DTİK’i en iyi şekilde kullanma çağrısı
Yurt dışındaki Türk diasporasına ve iş insanlarına ticaret diplomasisini birlikte kullanma çağrısında bulunan Ticaret Bakanı Prof.Dr. Ömer Bolat şu mesajları verdi: “Bu işbirliği, küresel ölçekte daha etkili ve güçlü bir Türkiye’nin oluşmasına büyük katkılar sağlayacaktır. Küresel ekonomide söz sahibi olmak için Türkiye olarak ikili ve çok taraflı kapsamlı serbest ticaret anlaşmaları yoluyla ihraç pazarlarımızı çeşitlendirmeye de devam ediyoruz. Bugün itibarıyla ülkemiz 23 serbest ticaret anlaşması ve 4 tercihli ticaret anlaşmasını yürürlüğe koymuş bulunuyor. Sizlere bu bağlamda Dünya Türk İş Konseyi’ni en iyi şekilde kullanma çağrısında bulunmak istiyorum. Ahde vefayla Türkiye ile bulunduğunuz ülkeler arasında ticaret, yatırım, turizm ve sosyal hizmetler, sosyal yatırımlar anlamında köprü rolü oynamanız, memleketimize yatırımlarınızı ihmal etmemeniz, özellikle deprem bölgesine mutlaka ekonomik ya da sosyal yatırımlar yapmanızdır.”

“Türkiye büyük bir avantaja sahip”
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek; “Dünya aslında son yıllarda büyük bir çekişme nedeniyle korumacı bir patikada yoluna devam edecek gibi görünüyor. Tabii ülkemiz için bu önemli fırsatlar da içeriyor. Ülkemiz açısından baktığımız zaman özellikle Pandemi sonrası da bir trende dönüşmüş olan yakın yerlerden tedarik veya dost ülkelerden, piyasalardan tedarik trendi çok önemli bir trend. Dolayısıyla ben Türkiye’nin o açıdan çok büyük avantaja sahip olduğunu düşünüyorum. Bu yıl yaklaşık 1.1 trilyon dolarlık bir ekonomi haline geleceğiz. Türkiye, 2026’da Dünya Bankası’nın tanımıyla gelişmiş ülkeler kategorisine girmiş olacak” diye konuştu.

“Diasporamızı, bir beyin göçü olarak değil, beyin gücü olarak görüyorum”
DEİK-DTİK Başkanı Nail Olpak, “Dünya Türk İş Konseyi olarak yayıldığı yerlerle uyumlu, ekonomik ve akademik olarak kalkınmış, Türk kökenli ve Türkiye dostu iş insanları arasında Almanya’dan Senegal’e, Fransa’dan Azerbaycan’a, Hollanda’dan Amerika’ya, Avustralya’dan Çin’e, Bosna Hersek’ten Küba’ya kadar, bir koordinasyon ve network oluşturmak için küresel ölçekli faaliyetler yürütüyoruz” açıklamasını yaptı.
Olpak; “DEİK olarak mottomuz ‘İşimiz Ticari Diplomasi’, DTİK olarak mottomuz ise ‘Diaspora Diplomasisi’. Bizim için diaspora diplomasisi ikincil değil, asli bir faaliyet. Çünkü, bu faaliyetlerin bizler gibi sivil toplum eliyle yürütülmesi çok önemli. Bu sebeple DTİK, yurt dışındaki Türk kökenli STK’larının ve diaspora temsilcilerinin ilişkilerini geliştirmeyi, daha çok ticaret ve yatırım yapmalarını, her birinin daha güçlü olmasını amaçlayan bir platform” diye konuştu.
Olpak, yurt dışında yaşayan Türk toplumunun; ekonomik, siyasi ve sosyal gücünü artırarak ana vatana da katkıda bulunmalarına destek olmayı hedeflediklerini ve diaspora temsilcilerinin katkısıyla, Türkiye’nin tanıtımına ve stratejik iletişim faaliyetlerine destek olmayı amaçladıklarını kaydetti: “Anavatanımızda; siyasi, ekonomik ve sosyal olarak daha güçlü olurken, diasporamız ile bağımızı arttırıp onların gelişimine katkı sağlayarak, bu topraklara ait olan değerlerimizle, yenidünya düzeninde, daha fazla söz sahibi olacağız. Dünyanın her tarafına saçılan diasporamız, bulundukları şartlara uyumlu ve yenilenmeye açık yapılarıyla, yaşadıkları topluma güç ve anlam katıyor. Ben diasporamızı, bir beyin göçü olarak değil, beyin gücü olarak görüyorum. Yurt dışında yaşayan Türk toplumunu da ‘Göçten Güce Dönüşen Türk Diasporası’ olarak nitelendiriyorum.”

DTİK ile TDT işbirliği protokolü imzaladı
Kurultay kapsamında DTİK ile TDT arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokolü, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve DTİK Başkanı Nail Olpak ile TDT Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev imzaladı.

Türk diasporasının EN’leri ödüllendirildi
DTİK Kurultayı kapsamında düzenlenen Diaspora Ödül Töreni’nde, 9 farklı alanda, diaspora temsilcilerine; İş Dünyası Ödülü Vodafone Grubu Dünya İcra Kurulu Üyesi ve Avrupa CEO’su Serpil Timuray’a, Girişimci Ödülü Crytek Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Avni Yerli’ye, Gönül Bağı Ödülü Aliya İzetbegoviç Vakfı Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Sabina İzzetbegoviç Berberoviç’e, Diaspora Tarihi Ödülü Akademisyen Işıl Acehan’a, Akademi Ödülü Cakarta Büyükelçisi Prof.Dr. Talip Küçükcan’a, Gastronomi Ödülü Somer Sivrioğlu’na, Sanat Ödülü İsmail Acar’a, Türkiye Dostu Ödülü Türk-Amerikan Koalisyonu Kurucusu Lincoln McCurdy’e, DTİK Özel Ödülü DTİK eski Başkanı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na verildi. Başkan Hisarcıklıoğlu’nun ödülü TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz’a takdim edildi.

Yorumlar (0)