banner565

banner614

banner472

banner458

banner457

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, iş dünyasına OVP hedeflerini anlattı: “Finansal istikrarı pekiştirmeyi ve istikrarlı büyümeyi hedefliyoruz”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ‘Orta Vadeli Program (OVP) Çerçevesinde Türkiye ve İstanbul Ekonomi Gündemi’ başlıklı toplantıda, iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. OVP’de makro göstergelerle kamu politikalarını güncelleyeceklerini, yapısal reformlar ortaya koyacaklarını ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendireceklerini açıklayan Yılmaz; “Türkiye’nin insan kaynağı, lojistik ve alt yapı gibi potansiyellerinin yatırımla katkıya dönüşmesi için iş dünyamızın yanında olmaya devam edeceğiz. Yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde ‘doğru tanımlanmış ve sonuç odaklı’ reform adımlarını sürdüreceğiz” dedi.

HABER 01.08.2023, 00:00 24.08.2023, 09:19
16492
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, iş dünyasına OVP hedeflerini anlattı: “Finansal istikrarı pekiştirmeyi ve istikrarlı büyümeyi hedefliyoruz”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İstanbul’da, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen İş Dünyası Temsilcileri ile İstişare Toplantısı’na katıldı. ‘OVP (Orta Vadeli Program) Çerçevesinde Türkiye ve İstanbul Ekonomi Gündemi’ başlıklı toplantıda, iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelerek talep ve önerilerini dinleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Twitter’dan konuyla ilgili yaptığı açıklamada da “İstişare toplantılarımız ile Türkiye Yüzyılı’nda yol haritamızı netleştirecek ve geleceğe daha güçlü şekilde hazırlanacağız” dedi.
Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, Türkiye Yüzyılı hedefleri doğrultusunda ve yeni OVP hazırlıkları kapsamında, Türkiye’nin cari açığını azaltıcı, ihracat ve uluslararası doğrudan yatırımını artırıcı tematik konularda, iş dünyası ile sivil toplum kuruluşlarının değerlendirme ve önerileri alındı. İş dünyası temsilcilerinin verdiği bilgiye göre; toplantının en önemli gündemlerinden biri de kısa vadeli finansmana erişim sorunu ve bu konuda alınabilecek aksiyonlar oldu.
Toplantıya, İstanbul Valisi Davut Gül, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Tamer Kıran, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkan Vekili Cengiz Eroldu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’in yanı sıra Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve çok sayıda STK temsilcisi, dernek başkanı ve üyelerinin de aralarında bulunduğu pek çok iş insanı katıldı.

OVP öncesinde fikir alışverişi
Toplantının açılışında konuşan Yılmaz, Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde, Türkiye’nin ekonomik yapısını, iş dünyasıyla fikir birliği içinde güçlendirmek istediklerini söyledi. Tüm paydaşlarıyla sanayi ve ticaret temsilcilerinin, ekonomi alanında hayata geçirilen reformların her zaman mutfağında yer aldığını belirten Yılmaz, Türkiye’nin 3 yıllık makroekonomik hedefleri ile ekonomik ve sosyal alanda izlenecek politikalarını içeren Orta Vadeli Program (OVP) öncesinde de iş dünyasının temsilcileriyle doğrudan fikir alışverişinde bulunmakta fayda gördüklerinin altını çizdi.

OVP ve 12. Kalkınma Planı Eylül’de açıklanacak
Yılmaz, çalışan kesimi temsil eden sendikalarla da OVP öncesi benzer bir istişare sürecini yapmayı planladıklarını, böylelikle Eylül’de kamuoyuyla paylaşılması planlanan OVP, ardından 12’nci Kalkınma Planı ve Merkezi Yönetim Bütçe süreçlerine, özel sektörün ve çalışan kesimlerin öneri ve beklentilerinin, yönetişim anlayışı içinde yansımış olacağını ifade etti.
“Türkiye’nin tüm üretim imkanlarını ve potansiyelini harekete geçirmek için gayret sarf ediyoruz”: Dünyada bir süredir bölgesel çatışmalar ve Kovid-19 salgınının neden olduğu küresel sıkıntılara dikkati çeken Yılmaz, salgının ekonomik dengeleri bozan ve fiyatları artıran etkileri tam anlamıyla ortadan kalkmadan, üzerine Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yol açtığı sonuçların ve asrın felaketi olarak nitelendirilen depremin etkilerinin eklendiğini kaydetti. Seçimlerle siyasi belirsizliklerin ortadan kalktığı Türkiye’de siyasi istikrarın pekiştiğini bildiren Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, bu zorlu dönemi aşıp Türkiye Yüzyılı’na daha güçlü ilerlemek için ülkenin tüm üretim imkanlarını ve potansiyelini harekete geçirmek için gayret sarf ettiklerini söyledi. Bu süreçte özel sektörün, girişimcilerin, esnafın; işçisiyle, işvereniyle Türkiye’ye katmadeğer ürettiğini aktaran Yılmaz, depremlerden etkilenen illere destek veren, depremzedelerin yanında olan tüm iş insanlarına teşekkürlerini iletti.

“Türkiye ekonomisi, 2023 ilk çeyreğinde %4 büyüdü”
“6 aylık ihracatımız 123.4 milyar dolar seviyesinde”: Kamu-özel sektör ve sivil toplum eşgüdümü sayesinde zorlukları birlikte aşarken başarıları da birlikte taçlandırdıklarını belirten Yılmaz, şu bilgileri verdi: “Türkiye ekonomisi, 2022’de yüzde 5.6 büyümüş, 2023’ün ilk çeyreğinde ise depremin etkilerine rağmen büyüme yüzde 4 olmuştur. Makine ve teçhizat yatırımları, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 8 büyümüş ve kesintisiz artış sürecini 14’üncü çeyreğe taşımıştır. Otomobil satışları 2023’ün ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 57.6 artış göstermiştir. Beyaz eşya satışları 2023 yılı Nisan-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30.3 artmıştır. Reel Kesim Güven Endeksi, 2023’ün ikinci çeyreğinde yılın ilk çeyreğine göre 2 puan artmış ve Haziran ayı itibarıyla 105.7 seviyesinde gerçekleşmiştir. Toplam istihdam 2023 Mayıs ayında yıllık 1 milyon 52 bin kişi artarak 31 milyon 821 bin kişiye ulaşmıştır. 6 aylık ihracatımız 123.4 milyar dolar seviyesindedir.”
Bu yılı geçen seneye göre daha yüksek seviyelerde bir ihracat rakamıyla kapatmayı hedeflediklerini paylaşan Yılmaz, turizmde yine olumlu bir yıl beklediklerini söyledi.

“Fiyat istikrarıyla birlikte makrofinansal istikrarın da artarak devamı için çalışmayı sürdürüyoruz”
Fiyat istikrarıyla birlikte makrofinansal istikrarın da artarak devamı için çalışmayı sürdürdüklerini aktaran Yılmaz, kredi risk primini içeren 5 yıllık CDS priminin, 21 Temmuz itibarıyla bir önceki yıla göre 418 baz puan gerileyerek 447 baz puan olduğu bilgisini verdi.

“KOBİ’leri ve girişimcileri önceleyen 14 farklı KGF paketi açıkladık”
Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı büyüme politikalarına devam: Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı büyüme politikalarını destekleyen adımlara da devam ettiklerini kaydeden Yılmaz, KOBİ’leri ve girişimcileri önceleyerek toplam kredi büyüklüğü 250 milyar lirayı bulan 14 farklı Hazine destekli Kredi Garanti Fonu paketini açıkladıklarını, selektif kredi politikasını destekleyecek şekilde, kredilerin tüketimden ziyade üretime, yatırıma ve ihracata yönelmesini sağlamak üzere tüketici kredilerinde ilave makro ihtiyati tedbirler aldıklarını anlattı.

‘Doğru tanımlanmış ve sonuç odaklı reform’ adımları sürecek
“İş dünyamızın yanında olmaya devam edeceğiz”: Yılmaz, “Serbest piyasa kuralları içinde israfı önleyici, tasarrufları güçlendirici, ekonomimizin rekabet gücünü ve verimliliğini arttırıcı politikalar uygulamayı sürdüreceğiz. Türkiye’nin insan kaynağı, lojistik ve alt yapı gibi potansiyellerinin yatırımla katkıya dönüşmesi için iş dünyamızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

“Finansal istikrarı pekiştirmeyi, istikrar ve güven içinde büyümeyi hedefliyoruz”
Cari işlemler açığına sürdürülebilir çözümler getirme hedefi: Gelecek dönem hedeflerine değinen Yılmaz, para politikasının yanı sıra maliye politikası ve yapısal reformlar ile Türkiye’nin finansal istikrarını pekiştirmeyi, istikrar ve güven içinde büyümeyi, istihdamı artırmayı, büyümenin nimetlerini adaletli şekilde dağıtarak cari işlemler açığına sürdürülebilir çözümler getirmeyi hedeflediklerini açıkladı.
“İşbirliklerinin devamı başka ülkelerle de gelecektir”: Yılmaz, Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde ‘doğru tanımlanmış ve sonuç odaklı reform’ adımlarına devam edeceklerini vurguladı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın üç ülkeyi kapsayan Körfez ülkeleri turunda hem ikili ticaret hacmimizi hem de ülkemize doğrudan yatırımları artıracak tarihi işbirliklerine imza atıldığını gördük. Kazan-kazan temelinde bu işbirliklerinin devamı başka ülkelerle de gelecektir. Sadece savunma sanayi ya da gıda alanında değil teknoloji odaklı e-Pazar sektörü, yenilenebilir enerji ve çığır açan teknolojiler alanlarında da katmadeğeri yüksek işbirliği fırsatları oluşacaktır.”

‘Sanayide Dönüşüm’ ve ‘Yeşil Kalkınma Devrimi’ yine gündemde
“OVP’de yapısal reformlar ortaya koyacak ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendireceğiz”: Yılmaz, açıklamalarına şöyle devam etti:
Yatırım ortamının iyileştirilmesine, ihracatçı ve sanayicilerimiz için finansman imkanlarının artırılmasına ve yerli milli teknoloji yatırımlarına özellikle öncelik veriyoruz, vermeye devam edeceğiz.
• İstanbul Finans Merkezi’nin (İFM), uluslararası entegrasyonunu artırarak, finansal piyasalarımızın gelişmesine, derinleşmesine katkı sağlamasını bekliyoruz.
‘Sanayide Dönüşüm’ ve ‘Yeşil Kalkınma Devrimi’ yine gündemimizdeki yerini korumaktadır.
• Orta Vadeli Program’da makro göstergeler ile kamu politikalarını güncelleyecek, yapısal
reformları ortaya koyacak ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendireceğiz.

• Ekonomi programımız, belirli bir disiplin çerçevesinde vatandaşımızın hayatına, üretime ve piyasalara doğrudan olumlu yansıyacak bir yaklaşımla hazırlanmaktadır.
Orta Vadeli Program’dan en büyük beklentimiz, belirsizlikleri azaltması, yatırımcılar ve diğer aktörler için öngörülebilirliği artırmasıdır.”

Bu süreçte hangi alanda faaliyet gösterirse göstersin özel sektörün rolünün son derece önemli olduğuna işaret eden Yılmaz, iş insanlarının hem ekonomik faaliyetler boyutunda oluşturduğu katmadeğerle hem de görüş ve fikirleri yoluyla aktaracağı önerilerin politika yapım sürecinde etkili olduğunu ve olacağını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, konuşmasının sonunda, bu ve benzeri istişare toplantılarını toplumun çeşitli kesimleriyle yaparak, Türkiye Yüzyılı’nda yol haritasını netleştireceklerini ve geleceğe daha güçlü bir şekilde hazırlanacaklarını sözlerine ekledi.

“İçinde bulunduğumuz dönem fırsatları da barındırıyor”
Saat 09.00’da başlayan toplantı 12.30 sıralarında sona erdi. Toplantının ardındanda gazetecilere açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Seçimler sonucunda siyasi istikrarını pekiştirmiş bir Türkiye gerçeği var. Teknik çalışmalarla, orta vadeli programlarla birlikte, teknik anlamda da öngörülebilirliği artan bir ülke var. İçinde bulunduğumuz dönem, zorluklarıyla birlikte fırsatlar da barındırıyor. Zorluklarla baş ederken, fırsatları da değerlendirerek Türkiye Yüzyılını inşa edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)