banner565

banner614

banner472

banner458

banner457

“Katkısı, aldığı payın çok ötesindedir”

Türkiye Sigorta Birliği düzenlediği ‘2. Uluslararası Sigorta Zirvesi’nde Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik; “Finans sektöründe yaklaşık yüzde 5 paya sahip sigortacılık ve özel emeklilik sektörünün ekonomimize olan katkısı, aldığı payın çok ötesindedir” dedi.

HABER 01.10.2023, 00:04 25.10.2023, 09:50
20715
“Katkısı, aldığı payın çok ötesindedir”

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), 12. Sigorta Haftası’nda düzenlediği 2. Uluslararası Sigorta Zirvesi’nde tüm dünyadan sigorta sektörünün temsilcilerini ‘Afet Riskleri ve Sigorta’ temasıyla bir araya getirdi. ‘Afet Riskleri ve Sigorta: Afetlerin Etkilerini Azaltmada Sigortacıların Rolü’ temasıyla düzenlenen Zirve’de Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik; “Finans sektöründe yaklaşık yüzde 5 paya sahip sigortacılık ve özel emeklilik sektörünün ekonomimize olan katkısı, aldığı payın çok ötesindedir. Ayrıca bu sektörler Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında hazırlanan ve afet yaralarının sarılması, makro finansal istikrar, enflasyonun tek haneye inmesi, büyüme ile istihdamın devamını temel alan Orta Vadeli Program (OVP) için de oldukça önemlidir” açıklamasını yaptı.
OVP kapsamında atılacak adımlara değinen Çelik; afet sigortası mekanizmasıyla vatandaşların tüm afetlere karşı korunacağını, Otomatik Katılım Sistemi’nin işverenlerin de katkısıyla ikinci basamak emeklilik sistemine dönüşüp Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin kurulacağını, demografik değişim ve yaşlanma nedeniyle Tamamlayıcı Uzun Süreli Bakım Sigortası oluşturulacağını ve Bina Tamamlama Sigortası’nın yanı sıra inşaat kalitesinin yükseltilmesi amacıyla Yapı Sorumluluk Sigortası’nın yaygınlaştırılacağını söyledi.

‘Piyasa Disiplini’ odağında birçok uygulama hayata geçirilecek
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında Sigortacılık Kanunu’nda revize yapılacağını, ‘Sigorta 3.0’ olarak adlandırılan dönemde kilometre taşı niteliğinde birçok değişim yaşanacağını söyledi. Eroğlu, ‘Piyasa Disiplini’ odağında yapılacak etkin denetimlerden veri düzenlemesine, ilişkili kurumlarda reformdan, şahsi sorumluluğa kadar pek çok uygulamanın hayata geçeceğini belirtti.
Şirket bilançolarında görülen iyileşmeye dikkat çeken Eroğlu, sektör gelişiminin, küresel konjonktüre rağmen ekonominin elde ettiği güçlü büyümenin bir yansıması olduğunu ve Orta Vadeli Program’ın uygulanmasıyla ekonomide yaşanacak pozitif ivmenin uluslararası sermayenin ilgisi olarak sektöre döneceğini vurguladı.

“Güçlü sigortacılık, güçlü Türkiye demektir”
Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Uğur Gülen, 2. Uluslararası Sigorta Zirvesi’nin açılış konuşmasında Kahramanmaraş depremi sonrasında ortaya çıkan teminat açığına vurgu yaptı. TSB Başkanı Gülen, sözlerine şöyle devam etti: “6 Şubat depremlerinin ardından meydana gelen kayıp 105 milyar dolar. Yapılan ödeme ise 5 milyar dolar seviyesinde. Sigorta Kıymet Bilmektir şiarımınız ışığında, sigortalanmanın önemini daha iyi anladığımız şu dönemde, bu bilinci artırmada ve teminat açığının hızla kapatılmasında hepimize görevler düşüyor.”
Gülen; “Kamu ve özel sektör işbirliğiyle sigortacılık ekosistemini büyütmek, geliştirmek, ülkemiz ve vatandaşlarımıza fayda sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki; güçlü sigortacılık, güçlü Türkiye demektir” mesajını verdi.
Zirve, ‘Sigortacıların Rolü: Katastrofik Afetlerin Etkilerinin Hafifletilmesinde Sigortacıların Katkısı ve Öğrenilen Dersler’ başlıklı panelle devam etti. Panele; Japonya Hayat Sigortası Birliği Yönetim Kurulu üyesi Hayato Komada, Yunanistan Sigorta Şirketleri Birliği Genel Müdürü Elina Papaspyropoulou, EBRD Ankara Ofis Başkanı ve Türkiye Başkan Vekili Mehmet Üvez ile Yeni Zelanda Sigorta Konseyi Başkanı Tim Grafton katıldılar.
OECD Türkiye Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Prof.Dr. Kerem Alkin’in de yer aldığı etkinliğin birinci günü, Dünya Bankası Eski Sigorta Baş Uzmanı Serap Oğuz Gönülal ile Fransız Sigorta Federasyonu Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Christian Pierotti’nin katıldığı ‘Afet Risklerine Karşı Finansal Korumanın Geliştirilmesi: Afet Risk Sigortası Programlarının Rolü: Kamu-Özel Sektör İş birlikleri’ başlıklı panel de düzenlendi.
‘Katastrofik Riskleri Yönetmede Reasüransın Katkısı’nın masaya yatırıldığı Zirve’nde ‘Bilişsel Teknolojiler, Üretken Yapay Zekâ ve Sigorta’ konusuna da yer verildi.

Yorumlar (0)